Zaměstnanec odvádí část a jeho zaměstnavatel další část a z toho má základ.
OSVČ odvádí pouze část (cca polovinu ) a proto má menší vyměřovací základ i penzi. Co však brání OSVČ, aby si podobně odváděl část jako zaměstnanec a část jako zaměstnavatel sebe sama? Nic mu nebrání a bude mít základ i důchod jako zaměstnanec.
Zrovna tak mu nic nebrání, aby si každý rok vzal dovolené kolik je mu libo a platil si jí. Dokonce není zákonem omezen v délce dovolené, jako je omezen zaměstnanec. Nic mu nebrání, aby si vyplácel nemocenskou v době nemoci.
Jediné, co mu v uvedeném může bránit, je jeho neschopnost si na to vydělat. Howgh.
S tvým začátkem souhlasím - OSVČ si může základ navýšit na 100% a bude mít srovnatelný důchod se zaměstnancem.
Nesouhlasím ale s koncem týkajícím se placené dovolené... z navýšení na 100% nedostane OSVČ ani jeden den placené dovolené, ani jeden den placeného ošetřování rodinného příslušníka, nemocenskou dostane až po 21.dnu nemoci...(tyto položky má zaměstnanec svým "100%" pojištěním pokryty, OSVČ nikoliv).
"OSVČ je zároveň zaměstnanec i zaměstnavatel v jednom"
- Jenže zaměstnavatel si na rozdíl od OSVČ může pojistné odečíst jako náklad.
Dále, zaměstnavatelé sice od nedávna platí nem. poj. do 14 dnů, za chvíli do 21 dnů, ale také se pokud vím snížila procentní sazba odvodů.
A na závěr, OSVČ může platit státní nem. pojistné kolik chce, ale krytí pro případ ošetřování člena rodiny mít nebude, ani kdyby se rozkrájel.