Paní Klimánková, výborný článek.
Já bych si jen dovolil vyzvat čtenáře, aby si udělali ještě jednu představu. Spočítejte si kolik státu na důchodech odvedete přibližně za 35 let (většina z vás bude pracovat výrazně déle) a na druhou stranu si spočítejte kolik peněz od státu dostanete během 15 let důchodu (většina lidí - přinejmenším mužů, dnešních třicátníků až čtyřicátníků - podle mne tak dlouho žít nebude).
Průměrně odvádí do státní kasy, na důchodech, jeden zaměstnanec 6300 Kč/měsíc. Mzdy a platy, odváděná suma i výše důchodu se pochopitelně mění, ale pro odhad je to dostatečné. Úroky se také nezabývejme, nemá to smysl (nechci to momentálně rozebírat).
- za 35 let odvedete 35x12x6300 = 2 646 000 Kč
- za 15 let, při důchodu 9000 Kč/měsíc, možná dostanete 15x12x9000= 1 620 000 Kč
Pokud se chcete dozvědět pár zajímavých názorů přečtěte si následující články:
Ve sporu o důchody se jedná o konflikt mezi demokracií a oligarchií (Deník Referendum, 8.6.2010)
Vladimír Špidla: Evropský sociální stát je vrchol moderní civilizace (E15.cz, 27.7.2010)
Uvědomte si však, že pan Špidla je člověk, kterého nezajímá situace a blaho jednotlivce, ale pouze důchodový systém z hlediska ekonoma ČR a politika.
Podle Špidly je náš důchodový systém jeden z nejméně nákladných. Nesouhlasím sice s jeho metodou "přepočtu k HDP", ale o tom se nechci bavit.
Důležitější je, že on i někteří jiní se domnívají, že s nastávající reformou se účinnost systému významně zhorší. Prostě je možné, že budeme platit ještě více a dostaneme ještě méně, v konečném součtu. Rozhodně bych tento směr možného vývoje nebral na lehkou váhu. Můj pohled, jako pohled toho kdo se snaží minimalizovat svoji ztrátu, je však odlišný od pohledu lidí jako je on.
Situace je o to složitější, že systémy jsou u nás (ale i v celé Evropě) natolik provázány, že těžko říct (pro obyčejného občana) co vše se platí z "kterého systému". Třeba je to i zvýšená péče o staré nemocné, i když tímto směrem podle mne jen tečou peníze ale zmíněná péče není nikde vidět.
P.S. Zničit co největší část systému a nechat peníze přímo v kapsách lidí je jediná šance k dlouhodobé prosperitě, nebo alespoň důstojnému životu.
Žasnu nad Vaší naivitou. Vždyť z 330 miliard na důchody v Česku jde na starobní důchody cca 2/3 z vybraného (240 miliard) a 1/3 (90 miliard) jde na invalidní, sirotčí a jiné důchody a renty. To znamená, že výpočet toho pána kolik odvede průměrný občan tam někde nahoře odpovídá, dostanete v přepočtu v průměru 2/3 toho co odvedete a jednou třetinou se podílíte na důchodové solidaritě. Je zřejmé, že současný systém brání chudobě těch, kteří měli nízké až mediánové příjmy (dnes do a kolem první redukční hranice 10500 Kč) a solidaritu přenáší na středněpříjmové (10500-27000Kč) a to redukcí na 30% započitatelné částky a vysoce příjmové nad 27000 kč redukcí na 10%.
Ale proboha, kdo už by měl být více solidární, než ti co na to mají.
Dnes máme 7% příjemců pod hranicí chudoby, navrhovaná opatření Drábkem tam vrhne nejméně dalších 8%. Pokud si tedy přejete celkové snížení důchodů těch nízkopříjmových a středopříjmových směrem dolů a snížení míry solidarity těch vysocepříjmových - budiž. Já jsem proti, a to jen z toho prostého důvodu, že spolu s 80% občanů na deformu doplatíme. A v demokracii snad ještě rozhoduje zájem většiny a nebo už ne ?