Téma je obecně dobré, ale... myslím, že Měšec by se neměl šťourat v globálních ekonomických problémech. Nikomu to nic nepřináší a čtenářům už vůbec ne.
Lidi jako jednotlivce (maximálně drobné investory) zajímá tato problematika z úplně jiného úhlu pohledu. Víme, že státu by neprospělo přijmout euro ale proč to řešit, navíc za situace kdy politici mají vlastní hlavu a exportéři/importéři si klidně mohou myslet a prolobbovat něco jiného.
Pro nás má euro úplně jinou hodnotu a nabízí nám úplně jiné možnosti, role Česka je nám v zásadě ukradená.
P.S.
Jěště jednou žádám "nemůže Měšec zjistit jaké plány má ohledně eura Polsko"?
NO tak co se týče tohoto tématu, tak chci říct že za to jak nás nečasová vláda hodně ovlivnila, bohužel dnes už nezbývá nic jiného než ustoupit od lisabonu, musíme jde nám hodně o život, kdyby sobotka udělal konečně to co chtěl udělat, ,tak bychom tu mohli žít v klidu.
Jenže když nám kříží cestu babiš , zeman šabatová tyhle zavřít, a dát tam všechny kteří dělaly politiku 90.let, kdy se tolik korumpovalo, bohužel je jiná dobá a pokud nic neuděláme nikdy se nezbavíme imigrantu který nás pozabijou.
Jako člověk, který má většinu příjmů ze zahraničí mě ale silná koruna strašně ničí.
1) mě banky okrádají na konverzích a to opravdu hodně krutě, mnohdy je to 3-5% a člověk si nepomůže, protože malé platby přes devizovou společnost neproženete (klienti požadují platby přes PayPal...)
2) díky změnám kurzu se mi špatně stanovují ceny a strašně mě s..re když naše měna během několika let posílí třeba o 30 procent. Jo je to super, jsem patriot tak mám radost, ale když si pak spočítám o kolik jsem přišel, když byl před desíti lety dolar za 42 Kč... A zajištění přes Forex vám nepomůže, to je jen na konkrétní zakázku, mě ničí to, že naše měna posiluje dlouhodobě.
Takže já jsem jednoznačně pro zavedení Eura u nás. Ale současně by se musely zavést nějaká pravidla, která by zamezila deficitům států a pokud by někdo podváděl, jako Řecko, tak ho kopnout do zadku..., protože to pak euro vážně nemá smysl a je lepší zůstat u koruny. Mimochodem úspory mám v CHF a akciích, Euro je vážně nejistý business (ale čistě obchodně by mi jeho zavedení pomohlo)
Euro je pro movitějšího občana jistota. Každý kdo má nějaké úspory by si měl uvědomit, že až si zase dobrovolně zvolíme socialisty a ti své sliby budou plnit úvěry můžeme se dočkat devalvace koruny a tím znehodnocení úspor. To se u eura nemůže v razantní míře tak snadno stát a hlavně na to nebudou mít vliv naši politici. Proto jsem pro euro i s tím, že budeme muset půjčit Řecku.
Podle zkusenosti znamych v Nemecku a Holandsku znamenal prechod na Euro predevsim realne zdrazeni. V nekterych pripadech pry az na trojnasobek. Pokud toto prevedu do ceskeho prostredi, kdyz uz ted je vse naprosto predrazene oproti "zapadu", vychazi mi ze prechod na Euro by ve zdejsich podminkach byla katastrofa.
Jediný důvod, proč řekové ještě nevyhlásili bankrot je EURo. Nebýt EURa, tak už dávno zbankrotovali - v jejich případě by to bylo po šesté.
Island neměl EURo a zbankrotoval, Bělorusko nemá EURo a minulý týden požádalo Mezinárodní Měnofý Fond o záchranný balík. Argentina měla svou měnu a taky zkrachovala. Vlastní měna vás nezachrání od nezodpovědné hospodářské politiky. EURo byla pro Řeky šance, kterou promarnili. EURo za Řecké, španělské nebo portugalské problémy nemůže. Tyto země byly posledních 200 let v problémech až po uši a jediný problém EU je, že přijalo tyto země do Eurozóny.
Myslím, že Řecký problém má nejblíže k tehdejším problémům Argentiny. Ale i když má Argentina svou vlastní měnu, tak v inkriminované době ji měla pevně fixovanou na americký dolar a nechtěla za žádnou cenu devalvovat až zbankrotovala. To je docela paralela se Řeckem, navíc tam měnový fond taky utratil miliardy a zbytečně. Island se dostal do problémů kvůli své hlavní bance, nikoliv svému hospodářství. Jak to vypadá v Bělorusku nevím, ale jelikož nemá konvertibilní měnu, tak asi nepůjde o reálný kurz na euro.
Nutno podotknout, že Island prováděl velmi svérázné měnové machinace už dlouho před krizí a hodně kalkulovali se svou určitou odlehlostí. Potvrdí každý, kdo tam byl - sice měli Euro, ale cenová hladina (ale i platy) minimálně o 50% výše, než kdekoli jinde v EU - to prostě nebyl normální stav. Ostatně to samé platilo už před přechodem na Euro - jejich měna byla také podobně nadhodnocena.
Pak se to jen dále prohlubovalo a konec byl takový, jako jsme viděli - podle mě zrovna za tohle Euro může minimálně.
Naproti tomu v Řecku a Španělsku bych podíl Eura na problémech nepodceňoval - v jisté chvíli by jim asi inflace docela hodně pomohla, jenže tuto možnost nemají.
Omlouvám se za svůj totální "blackout" při psaní příspěvku, máte přirozeně pravdu.
Já měl na mysli, že Island "čaroval" s kursem odjakživa a ne až po silnějším provázání s Evropou od druhé poloviny 90tých let (což je pravda, za tím si stojím), jak mi tam vlétlo EURo fakt nevím. On totiž Island zatím není ani členem EU - teprve v roce 2009 podal "přihlášku" a teď má oficiální status kandidátské země.
Nicméně již od roku 2000 je členem Schengenu a od roku 1994 Evropského hospodářského prostoru - právě na toto jsem narážel.
Ale to mě neomlouvá, občas se prostě podaří úlet :-(
Island si odhlasoval, že dluhy platit nebude a tak je neplatí a je oddlužené. O islandské revoluce se samozřejmě v médiích u nás nedozvíte – protože banky si nepřejí aby státy přišli na to, že mohou bankám také ukázat tůdle.
Není důvod, proč by věřitel neměl mít riziko podnikání stejně jako třeba pekař.
Stejně si odhlasoval Senegal, že nebude platit dluhy. Byl to jediný africký stát, který platil dluhy a když viděl, že neplatícím africkým státům jsou dluhy částečně odpouštěny, tak si řekl, že ze sebe blbce taky dělat nebude.
Naše média nás informují tak, aby nás navedla na vidění světa jaké potřebují.
Stejně tak španělská revoluce, atd.
Takže Island nezbankrotoval – Island v pohodě existuje a bez dluhů, jen Vám o tom němečtí vlastníci českých médií nechtějí říci, protože se jim taková informace lidu nehodí do krámu.
Právě státy, které nemají euro si svou politiku mohou řídit sami – tedy i Island.
Přečtěte si definici bankrotu a uvidíte, že Island zbankrotoval. To ale není problém, prostě zbankrotujete, 10 let vám nikdo nepůjčí a pak jedete znovu.
Jinak Island odmítl platit dluhy s tím, že po něm Anglické a Holandské banky chtěly vysoké úroky. Ale o výši úroků se stále jedná a možná Island nakonec něco zaplatí.
Když půjde Británie znovu do recese, kurs může oslabit a ekonomiku to TŘEBA nakopne .....Když uvidíte, že situace se v Británii horší, TŘEBA zpozorníte, prodáte tamní dluhopisy, jim oslabí libra a znovu, ekonomiku to TŘEBA nakopne ...... hmmmm a třeba taky nenakopne
rozbor dle rajfajzenbank jako stehno
Obávám se, že spoustu sporných argumentů proti Euru propagují zejména vlivové skupiny, pro které by příchod Eura znamenal okamžité miliardové ztráty. jedná se především o banky, které by v konkurenci s Eurozónou okamžitě přišly o veškeré poplatky. Škoda, že se o tom nikde nepíše.
Z pohledu exportu mám na věc také negativní názor, jelikož když dohodnu s klientem cenu v eurech v lednu a dodávám v létě, tak mi díky rozdílům uteče třeba 20% hodnoty zakázky v korunách. Takže to žádná výhra není.
Líbí se mi, jak naši politici, ekonomové, novináři (včetně autorky článku) radí a zdůvodňují, proč euro "nebrat". My ale nejsme v takové pozici, abysme si mohli vybírat. I kdybysme nakrásně chtěli, tak nás do klubu nevezmou. Neplníme totiž kritéria přijetí. Takže raději děláme, jako že my stejně nechceme, není to pro nás výhodné, že. Výhodné to není především pro banky. ČNB - podstatné omezení kompetencí a vlivu, komerční banky odliv poplatků v řádu stamilionů.
Internet Info Měšec.cz (www.mesec.cz)
Váš průvodce finančním světem. ISSN 1213-4414
Copyright © 1998 – 2021 Internet Info, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.