Jediný důvod, proč řekové ještě nevyhlásili bankrot je EURo. Nebýt EURa, tak už dávno zbankrotovali - v jejich případě by to bylo po šesté.
Island neměl EURo a zbankrotoval, Bělorusko nemá EURo a minulý týden požádalo Mezinárodní Měnofý Fond o záchranný balík. Argentina měla svou měnu a taky zkrachovala. Vlastní měna vás nezachrání od nezodpovědné hospodářské politiky. EURo byla pro Řeky šance, kterou promarnili. EURo za Řecké, španělské nebo portugalské problémy nemůže. Tyto země byly posledních 200 let v problémech až po uši a jediný problém EU je, že přijalo tyto země do Eurozóny.
Myslím, že Řecký problém má nejblíže k tehdejším problémům Argentiny. Ale i když má Argentina svou vlastní měnu, tak v inkriminované době ji měla pevně fixovanou na americký dolar a nechtěla za žádnou cenu devalvovat až zbankrotovala. To je docela paralela se Řeckem, navíc tam měnový fond taky utratil miliardy a zbytečně. Island se dostal do problémů kvůli své hlavní bance, nikoliv svému hospodářství. Jak to vypadá v Bělorusku nevím, ale jelikož nemá konvertibilní měnu, tak asi nepůjde o reálný kurz na euro.
Nutno podotknout, že Island prováděl velmi svérázné měnové machinace už dlouho před krizí a hodně kalkulovali se svou určitou odlehlostí. Potvrdí každý, kdo tam byl - sice měli Euro, ale cenová hladina (ale i platy) minimálně o 50% výše, než kdekoli jinde v EU - to prostě nebyl normální stav. Ostatně to samé platilo už před přechodem na Euro - jejich měna byla také podobně nadhodnocena.
Pak se to jen dále prohlubovalo a konec byl takový, jako jsme viděli - podle mě zrovna za tohle Euro může minimálně.
Naproti tomu v Řecku a Španělsku bych podíl Eura na problémech nepodceňoval - v jisté chvíli by jim asi inflace docela hodně pomohla, jenže tuto možnost nemají.
Omlouvám se za svůj totální "blackout" při psaní příspěvku, máte přirozeně pravdu.
Já měl na mysli, že Island "čaroval" s kursem odjakživa a ne až po silnějším provázání s Evropou od druhé poloviny 90tých let (což je pravda, za tím si stojím), jak mi tam vlétlo EURo fakt nevím. On totiž Island zatím není ani členem EU - teprve v roce 2009 podal "přihlášku" a teď má oficiální status kandidátské země.
Nicméně již od roku 2000 je členem Schengenu a od roku 1994 Evropského hospodářského prostoru - právě na toto jsem narážel.
Ale to mě neomlouvá, občas se prostě podaří úlet :-(
Island si odhlasoval, že dluhy platit nebude a tak je neplatí a je oddlužené. O islandské revoluce se samozřejmě v médiích u nás nedozvíte – protože banky si nepřejí aby státy přišli na to, že mohou bankám také ukázat tůdle.
Není důvod, proč by věřitel neměl mít riziko podnikání stejně jako třeba pekař.
Stejně si odhlasoval Senegal, že nebude platit dluhy. Byl to jediný africký stát, který platil dluhy a když viděl, že neplatícím africkým státům jsou dluhy částečně odpouštěny, tak si řekl, že ze sebe blbce taky dělat nebude.
Naše média nás informují tak, aby nás navedla na vidění světa jaké potřebují.
Stejně tak španělská revoluce, atd.
Takže Island nezbankrotoval – Island v pohodě existuje a bez dluhů, jen Vám o tom němečtí vlastníci českých médií nechtějí říci, protože se jim taková informace lidu nehodí do krámu.
Právě státy, které nemají euro si svou politiku mohou řídit sami – tedy i Island.
Přečtěte si definici bankrotu a uvidíte, že Island zbankrotoval. To ale není problém, prostě zbankrotujete, 10 let vám nikdo nepůjčí a pak jedete znovu.
Jinak Island odmítl platit dluhy s tím, že po něm Anglické a Holandské banky chtěly vysoké úroky. Ale o výši úroků se stále jedná a možná Island nakonec něco zaplatí.
Internet Info Měšec.cz (www.mesec.cz)
Váš průvodce finančním světem. ISSN 1213-4414
Copyright © 1998 – 2021 Internet Info, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.