Hlavní navigace

Pro trhy bude zajímavý až závěr týdne

3. 4. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

To podstatné se na trzích odehraje až v závěru týdne. Ve čtvrtek zasedne k měnové politice hned několik světových centrálních bank, v pátek se pak dočkáme údajů z amerického trhu práce.

To podstatné z prvního dubnového týdne se odehraje až v jeho závěru. Ve čtvrtek zasedne k měnové politice hned několik světových centrálních bank, v pátek se pak dočkáme údajů z amerického trhu práce. Tvůrci měnové politiky budou nejvíce sledováni investory v Japonsku. Bankovní rada tamější centrální banky se ukáže v novém složení a předpokládá se od ní, že představí opatření směřující k dalšímu uvolnění měnových podmínek. A očekávání jsou poměrně vysoká, jejichž nenaplnění se může rychle promítnout v poklesu akciových indexů či zpevnění japonského jenu. Mezi hlavní předpokládané kroky lze zařadit výrazné navýšení objemu nakupovaných aktiv a rozšíření splatnosti těchto finančních instrumentů i přes horizont pěti let (v současnosti 1 – 3 roky). Možné reakce trhu jsou vychýleny jednoznačně na straně zklamání. Trhy totiž již s dalším silným stimulem počítají.

Na evropské půdě investoři tak jasno nemají. Zveřejněné makroekonomické údaje byly v Evropě od posledního zasedání ECB nepatrně horší a již v březnu byl výhled hodnocen jako slabé oživení s riziky převládajícími na straně slabšího růstu. Lze tak čekat opětovnou debatu o snížení úrokových sazeb, které však není trhem plně očekáváno, a v případě jeho zrealizování bychom se reakce v podobě slábnoucího eura a klesajících tržních sazeb pravděpodobně dočkali. Tisková konference pak bude zřejmě z velké části věnována Kypru.

Účto_tip_změny21

Za velkou louží Spojené státy zveřejní pravidelný měsíční report o vývoji svého trhu práce. Očekávání ukazují na opětovně vysokou tvorbu pracovních míst a stagnaci míry nezaměstnanosti na úrovni 7,7 %. Přestože počet nezaměstnaných je stále vysoký na to, aby Fed začal nahlas mluvit o zpřísňování měnové politiky, lepší údaje již v minulých měsících zvýšily spekulace, že by americká centrální banka mohla přistoupit k dřívějšímu ukončení probíhajících nákupů cenných papírů.

Současné trendy tak nadále nasvědčují tomu, že americký dolar by měl během letošního roku zpevňovat. Jeho index DXY vůči šesti světovým měnám by měl do konce roku vzrůst o 6,5 %.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).