Hlavní navigace

Názor k článku Přivyděláváte si k důchodu? Pozor na odvody na sociálním a zdravotním pojištění od ViR - Že na to nejsou peníze je dost zjednodušené...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

  • 13. 11. 2018 12:40

    ViR

    Že na to nejsou peníze je dost zjednodušené tvrzení. Jestliže si člověk, pobírající předčasný důchod, může vydělat až 10 tis. Kč na DPP (a to ještě u jednoho zaměstnavatele, kterých může mít více), ze kterých se sociální pojištění neodvádí, zatímco při stejném HPP či DPČ by se z takové částky odvedlo více než 3 tis. Kč, tak tím prostě státní penzijní systém o tyto peníze přichází.

    Několik mých známých odešlo do předčasného důchodu proto, že prostě přišli o zaměstnání a nesehnali takovou práci, která by je uživila. Ale k té hůře placené by jim přitom stačil třeba jen poloviční důchod (podobně, jako je to možné při "práci na procenta" po dosažení důchodového věku).

    Je to jen o parametricném nastavení. Nebyl by až takový problém matematicky namodelovat "pásmový" souběh pojištěné práce s důchodem v různé výši a s různým krácením za předčasnost. A samozřejmě se stanovením podmínek, do jakého výdělku je ten souběh (před důchodovým věkem) možný. Kdyby byl například možný výdělek až 2/3 průměrné mzdy (cca 20 tis.) s polovičním důchodem (při průměrném důchodu je 1/2 cca 6200 Kč), tak by si ten pracující "senior" fakticky ten svůj částečný důchod 100% financoval sám svou prací. (A zejména u žen by tak bylo možné zlepšit poměr mezi tím, co do systému celkově odvedou a co z něj pak vyčerpají.....)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).