Koupím si v paneláku byt na hypotéku, kterou budu splácet 30 let. Po 5-ti letech přijde statik a řekne, že ten panelák je v havarijním stavu a že se musí strhnout. Tzn, že přijdu o bydlení a pojišťovna mi nic nedá, protože na Zub času se pojistka nevztahuje a od města taky nedostanu náhradu, nejsou to městské byty, proč by se mělo město o mě starat.
Banka byt nezabaví, byt má nulovou hodnotu, prakticky neexistuje, takže se stanu bezdomovcem s hypotékou na neexistující byt?
Ja se tato situace řeší?
Nevim, jak se to resi. Ale resit by se to melo nasledovne(podle meho nazoru):
1. Vlastnici bytu se vystehuji(pod most, do najmu, do jine sve nemovitosti ....)
2. Vlastnik domu (takze i Vy jako vlastnik bytu) zaplati likvidaci.
3. Musite splatit hypoteku (kdyz nekdo ma chut dluh neplatit - tak prijde na radu exekuce - treba na plat...)
S timto rizikem si ten byt kupujete. Vlastnictvi vzdy nese i rizika a povinnosti.
Ja osobne povazuji koupit byt ve starem panelaku za dosti velke riziko.
Panelaky se stavely s predpokladanou zivotnosti cca 60let s tim ze po 30 bude provedena rekonstrukce. Takze dnes koupit 30let stary byt po rekonstrukci na 30-ti letou hypoteku - rozhodnuti necham na kazdem, jestli je to rozumne, ale ja to delat nebudu :). Je mozne ze ten barak vydrzi dele - ale ja to riziko podstupovat nechci.
Pokud bude panelák už po 5 letech v havarijním stavu, tak to na něm musí být vidět už dneska nebo v něm musí bydlet naši nepřizpůsobiví občané, protože 5 let je tak jejich lhůta vybydlení bytu. Takový byt si určitě nekoupíte (nebo přece jenom, protože je levný a pak budete doufat v lepší zářivou budoucnost? A máte dojem, že na takové bydlení seženete od banky hypotéku?)
Ve městech je hromada domů, jejichž stáří je 100-200 let. Akorát se musí čas od času vyměnit to, co už dosloužilo. Můj privátní odhad je tak 30 let na trubky, radiátory, rozvody, dalších 30 let na dlažby, povrch schodů, 80 let na krytinu střechy. Pokud se o barák staráte a občas do něj vrazíte nějaký ten peníz, má svou hodnotu pořád. Mimochodem, jak starý může být takový barokní nebo klasicistní zámek? 300, 400 let? A přesto se v nich ještě dneska budují luxusní hotely a nikdo se nezamýšlí nad životností. Habsburk nebo hrabě ze Šternberka taky svého času rekonstroval zámek, ve kterém bydlel, na lepší bydlení. Proto je na Konopišti osobní výtah z přelomu 19.-20. stol. a na hradě Šternberku jsou rozvody elektřiny jen o málo mladší, přičemž obojí je dneska památkově chráněné.
Jak pisete, barokni zamek muze byt 400let stary (baroko v evrope 1600-1750), ale kolik se jich dochovalo a kolik jich spadlo? Vetsina jich spadla a drtiva vetsina neni obyvatelna.
Ty co zustaly byly staveny ve vyssi kvalite (vzhledem k vyssi cene). A byly dobre udrzovane.
100-200let stare domy uvidite jen v historickych centrech mest. A jednalo se o mestantske domy(dukladne stavene za vetsi penize), radnice a pod.
Vetsina domu do 100let spadne nebo se strhne - duvodu je mnoho od chyb pri stavbe nebo navrhu, spatnou udrzbu, zmenu standardu bydleni az po poniceni prirodnimi katastrofami nebo valkou. Dele vydrzi jen vyjimky - nekolik budov v centrech mest, par zamku, kostelu, chramu .... no a vlastne piramidy stoji 3000 let(i kdyz ty nikdy nebyly pro bydleni).
Verim, ze dnes stavene domy vydrzi dele(pri radne udrzbe), ale v pripade panelaku se jedna o zelezo betonovou konstrukci posvarovanou dohromady - beton je porezni, v tom zelezo nevydrzi na vzdy.
Cokoliv, co nebudete udržovat, jednou spadne. Spadne i stodola, když zavčasu nevyměníte vadné tašky nebo krov použijete na topení v zimě.
I v minulosti se stavělo jak dobře, tak špatně. Špatně třeba pavlačové domy, dobře bunkry. Ve městech jsou i domy starší než 200 let, některé mají i středověké jádro, takže spíš nějakých 500-600 let. Pokud v průběhu věků nevyhořely, nebyly vybombardovány nebo nebyly ponechány zubu času a byly občas opraveny, stojí ještě dneska. Holt musíte včas opravovat a proti nepředvídaným událostem mít pojistku. To snad diskutéři na Měšci považují za samozřejmost.
Asi to oba myslime podobne - ja jen pochybuji o ochote vsech majitelu bytu v panelaku opravovat, udrzovat a pocitat s nepredvidatelnym.
BTW vsiml jsem si zajimaveho ukazu - dnes jsem ten pesimista ja a ne Vy :).
Ja jsem casto predpokladal ze nekdo vi, ale uz mockrat jsem se splatl.
Proto uz pri prvnim naznaku (ze by nekdo tak hloupy mohl byt) s tim pocitam.
A pak, kdyz odpovim, muzu se dozvedet, ze ten hloupy jsem ja - ze neco nevim nebo ze mam milnou predstavu.
Každému trochu inteligentnímu je jasné, že dluh bude splácet, i když zakoupené zboží přestane existovat. A protože předpokládám, že čtenáři měšce jsou dostatečně chytří, tak Toma pokládám za provokatéra, který závidí a závidí.
Mno, to je dost modelova situace. Panelaky se sice stavely s vidinou delky cca 30 let, ale to byl limit politickej, nikoli stavbni. Typicky panelak nelze strhnout ani po sto letech a krome inzenyrske site je prakticky neznicitelny. I ty baraky v Chanove jsou staticky v poradku, nemaji akorat okna a dvere, ale to jsou veci, ktere lze dodelat a dalo by se v nich bydlet dal. Jasne, nekam tece, jsou poskozeny, ale porad by oprava byla schudnejsi nez vystavba zcela noveho sidliste o stejne bytove kapacite. Takze paklize neni ten vas vybranej panelak nekde v Chanove a nebo podobne lokalite, klidne si hyposku vemte. Usetrite zase na topeni a dalsich nakladech, ktere si baracnici musi hradit cele sami, kdezto v panelaku se to do urcite miry rozklada. Je to slozitejsi, ale nebal bych se panelaku. Stoprocentne vas preziji.
Trosku mi to pripomina ''Nebude-li prset, nezmoknem''. I kdyz v tomto pripade by bylo trefnejsi ''Nebude-li prset, nebudeme mokry''.
Ale stavar nejsem, tak proc ne - nerozumim tomu.
Proč platit? Přestěhuješ se pod most a vyhlásíš bankrot. Banka má zástavní právo na neexistující zástavu - zkonfiskuje tedy nic a odepíše ztrátu, případně zkonzumuje pojistku neschopnosti splácet. Přesně tímhle modelem zkrachoval americký model hypoték - ceny některých nemovitostí klesly natolik, že se lidem vyplatilo nechat zástavu propadnout než závazek doplácet. Když panelák spadne, pokles ceny je rychlejší (a signifikantnější).
No záleží na konkrétní smlouvě, ale většina je jich (u nás) postavena tak, že propadnutím věci závazek nezaniká, ten zaniká až v momentě splacení dluhu (jejím prodejem). Je to podobné jako u leasingu.
Závazek je totiž veden na konkrétní osobu (to může, ale nemusí být majitel nemovitosti), která, pokud není závazek uspokojen prodejem nemovitosti je povinna jej dále splácet.
Ja si take tak nejak myslel ... ale poradne jsem o tom nic nenasel, tak jsem radeji drzel usta :). Jinak bych u nas uz ocekaval ze na tom nekdo bude ''chytracit'' a podvadet banky. Zpusob mne uz napadl - jsem Cech :D.