2x jsem si musel přečíst datum vydání článku a pak ještě zkusit dohled zdroj, ze kterého Měšec čerpal.
Monitorovací zpráva ČTÚ 09/2018
To je masakr, jestli se i taková celkem banální věc, jako je vysoký účet za telefon na smlouvu sepsanou na občanku, která už v té době byla nahlášená jako kradená, musí řešit 9 let.
9 let nejistoty, jestli operátor nebude chtít likvidační penále, 9 let, kdy v databázi operátora figuruje jako neplatič a to ty zrovna tyhle data operátoři rádi poskytují dál.
Přesně tak to vypadá, když na jedné straně je samotný občan a na druhé armáda právníků. I přes jasné důkazy neměl soudce jasno, kdo je vinen. Co ale nechápu, proč řešili občanku a ne podpis na smlouvě? To jako kdokoli má údaje z mé občanky, může se mnou automaticky bez mého vědomí uzavírat smlouvy.
Problém je i v tom, že na v OP máš také svůj podpis, ta že se ho podvodník může snadno naučit na napodobit ho. Další možností je vyžadovat alespoň 2 doklady nebo např. výpis z bankovního účtu nebo něčeho podobného (i když ten lze také zfalšovat). Když třeba někomu ukradnou peněženku a v ní má jak OP tak řidičák (což není neobvyklé, zejména když hodně jezdíte autem), tak pak jen důkladná kontrola fotografie a to se zkontroluje jen tak letmo. Jedině snad kamerový záznam, ale ten zas asi nemohou skladovat dlouho, kvůli ochraně osobních dat, dobrý by byl otisk prstu při smlouvě, ale to by se podvodníkům nelíbilo a mávali by GDPR.
Já si umím představit situaci, že ztratím OP, pak ji x dní hledám (třeba jestli jsem ji nezapomněl na chalupě) a pak to teprve nahlásím.