Hlavní navigace

Příběh druhý: eBanka jako technologický průkopník

4. 8. 2006
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Ještě před deseti lety málokdo tušil, co vlastně přímé bankovnictví znamená. Dnes již většina z nás ovládá své bankovní konto z pohodlí domova. U zrodu přímého bankovnictví v ČR stála i dnešní eBanka. Jak tato banka k rozvoji přispěla a v čem byla první?

Minulý týden vyšel na stránkách Měšce článek věnovaný hospodaření eBanky, na který tento týden navazujeme článkem věnovaným technologické oblasti, s níž byla banka po celou dobu své krátké existence bezprostředně spojena. Záměrně je uvedeno spojení „krátké existence“, neboť nový majitel bankovního ústavu naznačil, že v horizontu jednoho až dvou let dojde k přejmenování eBanky na Raiffeisenbank.

eBanka původně vzešla z Expandia Banky, která byla sama o sobě založena v roce 1997 převzetím Zemské banky, a. s. v Olomouci. Expandia Banka zahájila svůj podnikatelský projekt 4. 5. 1998 jako jediná banka, která nabízela své služby plně formou přímého bankovnictví.

Počátky přímého bankovnictví u nás

Překvapivě hned na počátku celého projektu nabízela Expandia Banka svým klientům téměř všechny v té době existující formy přímého bankovnictví: Internet Banking, Phone Banking, GSM Banking a WAP Banking, krátce nato doplnila i PDA Banking.

České bankovnictví té doby vypadalo o poznání jinak, než jak ho známe dnes. Většina velkých ústavů patřila státu, popřípadě procházela přípravou na svůj prodej. Zavádět obdobné novinky, jakou tehdy přímé bankovnictví bylo, představovalo nelehký úkol. Expandia Banka naopak těžila z toho, že šlo v podstatě o nově vznikající instituci. Většina konkurentů začala na tomto poli výrazněji působit až na přelomu tisíciletí.

Již tehdy přitom existovala řada analýz, které naznačovaly, že jednotlivé formy přímého bankovnictví představují pro banky velkou úsporu. Americká studie Piper Jaffray Research z roku 1996 například došla k závěru, že transakce provedená přes internet je 27× levnější než transakce převedená přes bankomat, 54× levnější než přes telefon a dokonce 107× levnější, než když je provedena na pobočce. A právě tato skutečnost zajistila přímému bankovnictí a jeho formám zářnou budoucnost. Nejenže se stalo pro klienty pohodlným způsobem, jak řídit své finance z pohodlí domova, ale pro banku se rovněž stalo způsobem, jak zvýšit vlastní efektivnost a ziskovost.

V roce 1999 tak například telefonní bankovnictví, jako jednu z forem přímého bankovnictví, nabízely Česká spořitelna, Komerční banka, IPB, ČSOB a Bank Austria/Credi­tanstalt. Internetové bankovnictví se začalo u konkurence objevovat kolem roku 2000 (Živnostenská banka, Union Banka) a u GE Money Bank se objevil GSM banking. V roce 2001 přišla s projektem internetového bankovnictví MojeBanka Komerční banka a o něco později ji následovala Citibank, Česká spořitelna, Raiffeisenbank (nový majitel eBanky), Bank Austria/Credi­tanstalt a na konci roku 2001 i GE Money Bank.

Historie projektů banky

V březnu roku 1999 přišla Expandia Bank s novým projektem nazvaným eCity, který měl internetové bankovnictví popularizovat. Šlo o jakési virtuální město budoucnosti, v němž uživatelé měli možnost vyzkoušet výhody nových technologií. Krom toho se úspěšně etabloval i bankou vyvinutý systém pro úhrady za nákupy na internetu a začal být využíván ve více než stovce internetových prodejen.

V roce 2000 spustila Expandia Bank další formu přímého bankovnictví, tentokráte W@P Banking. Tento produkt byl následně oceněn titulem Služba roku 2000 na jarním veletrhu Prague Internet World. V roce 2001 se Expandia Bank přejmenovává na eBanku a zároveň v tomto roce došlo k výraznému posunu u konkurence, která začíná postupně eBanku dohánět a nabízet další a další formy přímého bankovnictví.

Zdražení poplatků z mezibankovního styku v roce 2001 eBance dává poznat, jakou bariéru může představovat řídká síť bankomatů a poboček. Bance se přesto podařilo získat nové klienty, zejména od ČSOB, Komerční banky a České spořitelny.

eBanka v tomtéž roce zavádí další technologické novinky, jakou je například mobilní elektronický klíč pro firemní klientelu, následně jako čtvrtá banka v střední a východní Evropě zavedla tzv. internetovou platební kartu, umožňující snadné platby v internetových obchodech.

V dalších letech se banka postupně začíná zaměřovat na širší okruh klientů a rozšiřuje tak především portfolio svých produktů. V oblasti technologií bylo jistým pokrokem to, že banka uzavřela smlouvu s posledním ze tří mobilních operátoru, a poskytovala tak služby GSM Bankingu klientům všech mobilních sítí.

Únor 2003 znamenal pro klienty eBanky zavedení nového komunikačního kanálu pro ovládání účtů prostřednictvím PDA/MDA zařízení, tzv. PDA Banking. eBanka se tím stala první bankou v ČR, která tuto formu přímého bankovnictví zavedla. V následujících letech se pak banka věnuje především zlepšování vlastních vnitrobankovních systémů, které jí pomáhají zvýšit efektivitu a kvalitu jejích služeb.

Za zmínku ještě stojí aplikace, kterou eBanka spustila v roce 2005. Ta umožňuje jednoduše zažádat a získat úvěr přímo ze stránky k účtu na internetu. Celý proces přitom probíhá elektronicky. Klientům, kteří eBanku používají jako svou hlavní banku a pravidelně uskutečňují transakce v požadovaném objemu, banka na jejich účet zařadila pravidelně aktualizovanou informaci o výši a typu úvěru, který mohou bez administrativy ihned začít čerpat.

Význam přímého bankovnictví

Od počátku přímého bankovnictví u nás uplynulo již více než deset let, během nichž si získalo více než 2 miliony uživatelů. V současnosti již patří k nedílnému standardu bankovních služeb a každoročně narůstají objemy i počty transakcí provedených jeho prostřednictvím.

skoleni_26_4

Platby v přímém bankovnictví

Zdroj: eBanka

Pozice eBanky v zavádění nových forem přímého bankovnictví se přitom postupem času oslabila. Dobrým příkladem může být i nová služba Videobankéře, se kterou přišla tento týden jako první ČSOB.

Kterou z forem přímého bankovnictví využíváte vy?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).