dobře rozumím, tak podle nového občanského zákoníku může nájemce družstevního bytu trvale v bytě bydlící uzavřít podnájemní smlouvu bez souhlasu družstva. Pokud družstvo má ve stanovách souhlas majitele se smlouvou o podnájmu, je toto ustanovení neplatné, neboť odporuje zákonu.
Myslím, že tomu rozumíte špatně. Citace z článku: "Není však vyloučeno, že si strany ve smlouvě o nájmu bytu sjednají opak – pronajímatel a nájemce si mohou sjednat úplný zákaz podnájmu." a "Podmínky, za nichž je možno dát do podnájmu družstevní byt, upravují stanovy příslušného bytového družstva."
Toto je víceméně jasné...jen zde není uvedeno...pokud má podnájemce smlouvu o podnájmu (např. s nájemcem družstva) už byt do dalšího podnájmu dát nemůže...nezávisle na trvalém nebo netrvalém užívání bytu nebo čemkoli jiném...předpokládám, že není možné řetězit podnájemní smlouvy nebo ano?
Mám možnost jít do jednoho podnájmu - odkaz: Podnájem bytu Praha 5, Stodůlky, 3+1, ale pochopil jsem, že jde o podnájem bez vědomí majitele bytu - platil bych přímo na ruku nájemci. Je to legální? Myslím jestli z toho můžu mít nějaké problémy. A co kdyby šlo o družstevní byt?
Dobrý den.
Řeším taky problém. Mám v panelovém domě byt, který byl odkoupen do OV. Po třech neúspěších s pronájmem bytu rodinám s dětmi (neplacení nájemného, nepořádek, atd...), se majitel tohoto bytu rozhodl pronajmout byt firmě. To se mu podařilo. Byt začalo obývat 7 - 8 nepřizpůsobivých lidí. Nájem platí firma a tudíž s tím pan majitel nemá problém. Co se však v paneláku odehrává, to ho moc nezajímá. Dá se s tímto něco dělat? Děkuji za reakci.