Hlavní navigace

Před ECB dnes stojí vysoká očekávání

3. 12. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Z kurzového pohledu bude dnešek velmi zajímavý. Dolar má tento týden našlápnuto k dalším ziskům, nicméně je zde riziko, že ECB nedostane svým očekáváním, což by pravděpodobně dočasně euro posílilo.

Zprávy a události

Počet nových pracovních míst v soukromém sektoru v listopadu podle zprávy ADP vzrostl o 217 tis. (trh 190 tis.) po říjnových nahoru revidovaných 196 tis. ISM index z okolí New Yorku v listopadu spadnul z 65,8 bodu na 60,7, zatímco trh čekal ještě větší propad na 58,0 bodů.

Inflace v eurozóně v listopadu stagnovala na 0,1 % y/y, když analytici čekali její mírný růst na 0,2 %. Jádrová inflace klesla ze 1,1 % y/y, zatímco trh očekával stagnaci.

Polská centrální banka ponechala v souladu s tržním očekáváním sazby beze změny na 1,5 %.

Dobrá data pomáhají dolaru

Kurz eura proti dolaru se včera pohyboval blízko úrovně 1,06 USD/EUR a dnes ráno otevírá těsně pod touto hladinou. Celý týden byly trhy v očekávání dnešního zasedání ECB. Trhy předpokládají od evropských centrálních bankéřů ráznou akci. Depozitní sazba by měla klesnout ještě o 10 bb na –0,3 % a rozšířit by se měl i program kvantitativního uvolňování. Oznámeno by mělo být i prodloužení období, ve kterém budou nákupy evropských aktiv probíhat. Ekonomové SG se domnívají, že nad tato opatření ECB ještě přistoupí k nákupu korporátních dluhopisů a prodloužení TLTRO do roku 2017. Očekávání jsou tedy vysoká, což zvyšuje riziko zklamání ze slabé akce. Předpokládaná kroky ECB kontrastují s vyjádřením amerických centrálních bankéřů. Předsedkyně rady guvernéru J. Yellen ve včerejším vystoupení v zásadě představila argumenty pro zvyšování sazeb. Toto vystoupení podporují i čísla. Včerejší ADP report z trhu práce ukázal na vysoký počet nových pracovních míst v soukromém sektoru. Ten by měl být v pátek potvrzen oficiální statistikou. I dnes očekáváme další informace od J. Yellen, které bude navíc doplněno o vystoupení místopředsedy S. Fischera.

Dnešek bude navíc bohatý i na data. V Evropě budou zveřejněny zpřesněné odhady PMI indexů. Ekonomové SG očekávají, že listopadová čísla budou posunuta o něco níže, nicméně stále by měla setrvat nad říjnovými hodnotami. Ve spojených státech ekonomové SG očekávají mírný pokles ISM indexu, který by se však měl stále udržet na slušných 58,2 bodu. Růst o 1,3 % m/m by měly tovární objednávky, které tak podle všeho smažou svůj zářijový pokles. Nakonec dobrá čísla by měl přinést americký trh práce, když očekáváme další mírné snížení počtu nových žadatelů o dávky v nezaměstnanosti.

Z kurzového pohledu bude dnešek velmi zajímavý. Dolar má tento týden našlápnuto k dalším ziskům, nicméně je zde riziko, že ECB nedostane svým očekáváním, což by pravděpodobně dočasně euro posílilo.

Analytici očekávají posilování regionálních měn

Regionální měny včera prožily další klidný den. Česká koruna se drží velmi blízko kurzového závazku ČNB. Polský zlotý a maďarský forint mírně posílily a smazaly tak své ztráty ze úterního odpoledne. Polský zlotý podpořily dobré zprávy ohledně letošního rozpočtu i informace týkající se výhledu státního hospodaření.

skoleni_29_6

Podle ankety agentury Reuters budou středoevropské měny v krátkodobém horizontu posilovat. Podpoří je další uvolnění měnové politiky ze strany ECB, které bude s nejvyšší pravděpodobností oznámeno na dnešním zasedání. Česká koruna by posilovat neměla. Brání ji kurzový závazek ČNB, který podle nás bude její pohyb omezovat až do třetího čtvrtletí příštího roku.

Česká swapová výnosová křivka včera nezaznamenala výrazné změny.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).