Hlavní navigace

Pravidla pro vyplácení humanitární dávky a solidárního příspěvku se od července změnila. Ukážeme jak

11. 7. 2022
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Některá pravidla u humanitární dávky a příspěvku pro domácnosti, které poskytují ubytování ukrajinským uprchlíkům, se od července změnila. Přinášíme přehled novinek.

Podmínky u příspěvku pro solidární domácnost i humanitární dávky se pro druhé pololetí letošního roku změní.

Podle ministra práce Mariana Jurečky současné úpravy vychází ze zkušeností z praxe i z vyvíjející se situace kolem migrační vlny.

Podle jakých pravidel se budou v druhé části roku dávky vyplácet?

Humanitární dávka: pravidla od července

Obecná pravidla o humanitární dávce najdete v článku Vláda připravuje nové dávky. Jedna podpoří ukrajinské uprchlíky, druhá ty, co jim pomáhají nebo ve FAQ na webu MPSV.

Novelizace zákona, nazývaného také lex Ukrajina, zpřísnila některé podmínky pro výplatu humanitární dávky. Ta je určená občanům Ukrajiny, kteří do ČR utekli před válečným konfliktem, a má jim pomoci s úhradou základních životních potřeb.

První dávka ve výši 5000 Kč je poskytována v prvním měsíci všem uprchlíkům, kteří jsou držiteli dočasné ochrany. V případě, že budou i nadále ve finanční tísni a špatných sociálních poměrech, může stát vyplatit dávku ve výši 5000 Kč celkem šestkrát s tím, že od druhé výplaty už ověřuje finanční situaci.

Nově budou možné i další výplaty této dávky, jejich výše se ale změní. Humanitární dávka je určena právě na pokrytí těch nejzákladnějších potřeb. Je
zjevné, že třeba maminky s malými dětmi nemohou v ČR naplno pracovat, a proto prodlužujeme podporu, zároveň však zpřesňujeme pravidla, abychom co nejvíce omezili riziko zneužívání dávek,
vysvětlil Jurečka.

Na humanitární dávku nově nevznikne nárok uprchlíkům, kterým bylo bezplatně poskytnuto ubytování včetně celodenní stravy a základních hygienických pomůcek.

Bude se také kontrolovat, že se při opakované žádosti o dávku uprchlíci opravdu nachází na území ČR. V případě, že o tom úřad bude mít pochybnosti, se bude muset žadatel dostavit do 8 dnů na pobočku Úřadu práce.

Dojde také ke změně výše humanitární dávky od vyplacení 7. dávky od udělení dočasné ochrany. Pro:

  • osoby ve věku 18 let a starší bude 4620 Kč (částka životního minima),
  • pro děti do 18 let bude 3320 Kč (částka životního minima nezaopatřeného dítěte od 15 do 26 let věku).

Humanitární dávka je pro výplatu v tomto režimu schválená do března 2023.

Solidární příspěvek: pravidla od července

Obecná pravidla o solidárním příspěvku najdete v článku Stát přispěje penězi za ubytované Ukrajince. Požádat o dávku můžete od 11. dubna nebo ve FAQ na webu MPSV.

Od července se změní pravidla i pro solidární příspěvek, jenž je určen domácnostem, které bezplatně poskytují ubytování cizincům s dočasnou ochranou. Podmínkou je, aby byl ubytovaným zajištěn odpovídající prostor a dále také místo pro přípravu jídla, koupelna a WC a přístup k pitné vodě.

Novinka vychází z nařízení vlády schváleného na konci června. Podle něj se bude nově výše dávky lišit dle toho, jestli ubytovatel nabízí uprchlíkům přístřeší přímo ve své domácnosti, nebo zda jim poskytl samostatný byt či dům.

Za ubytování přímo ve své domácnosti bude výše příspěvku činit 3000 Kč měsíčně za ubytovanou osobu. Dále je dávka odstupňována dle počtu osob až do 9000 Kč za měsíc v případě ubytování tří a více lidí.

Při ubytování v samostatném bytě či domě bude činit základní částka 5000 Kč měsíčně za jednu ubytovanou osobu. I zde je dávka odstupňována podle počtu ubytovaných do 15 000 Kč měsíčně za pět a víc ubytovaných osob.

Nová výše příspěvku pro solidární domácnost platná od 1. července
Počet osob 1 2 3 4 5 a více
Ubytovaná osoba sdílí
s žadatelem ubytování
(v Kč/měsíc)
3000 Kč 6000 Kč 9000 Kč 9000 Kč 9000 Kč
Ubytovaná osoba nesdílí
s žadatelem ubytování
(v Kč/měsíc)
5000 Kč 9000 Kč 12 000 Kč 14 000 Kč 15 000 Kč

Zdroj: MPSV

V tomto případě ale začne platit ještě jedna nová podmínka. Prostor vyčleněný pro uprchlíky musí být minimálně měsíc před začátkem ubytování cizinců neobývaný. Důvodem je, aby například nedocházelo k vystěhovávání současných uživatelů bytu za účelem získání příspěvku, vysvětlil Jurečka.

Bez ohledu na variantu čerpaného příspěvku dle druhu bydlení i nadále platí, že musí být poskytováno bezplatně. I zde je ale drobná úprava. Za bezplatné poskytnutí ubytování se od července považují i případy, kdy se ubytovaní podílí na úhradě služeb, zejména tedy na nákladech za plyn a elektřinu.

Stále také platí, že na příspěvek vznikne nárok občanům, kteří poskytnou ubytování válečným uprchlíkům z Ukrajiny alespoň 16 dnů po sobě jdoucích v rámci jednoho kalendářního měsíce. Solidární příspěvek i nadále zůstává osvobozen od daně z příjmů.

Můžete o něj požádat pouze elektronicky na webu Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV).

Pro vyplnění žádosti je potřeba elektronická identita občana. Stačí například využít bankovní identitu, případně službu mojeID nebo Mobilní klíč eGovermentu (lze získat na Czech POINTech).

V žádosti je nutné vyplnit:

  • základní informace o žadateli (jméno, příjmení, datum narození…),
  • adresu nemovitosti, v níž je poskytováno ubytování,
  • právní titul, na jehož základě nemovitost užíváte (např. nájemní smlouva) – stačí zaškrtnout, není třeba dokládat výpis z katastru či konkrétní smlouvu,
  • informace o ubytovaných osobách s udělenou dočasnou ochranou (jméno, příjmení, datum narození, pohlaví a číslo vízového štítku, pokud ho cizinec má),
  • dobu poskytování ubytování.

Dávka se vyplácí hlavně bezhotovostně. V odůvodněných případech je možné příspěvek vyplatit poštovní poukázkou.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).