"Podle definice Eurostatu je chudý ten, jehož čistý měsíční příjem je nižší než 50 % průměrné mzdy v zemi. Ze všech členských zemí Evropské unie je právě v Česku nejméně chudých občanů. Jedná se především o dlouhodobě nezaměstnané odkázané pouze na sociální dávky či osamělé důchodce." ------------------ vztáhneme-li toto k jedinci - tedy že z průměrné mzdy okolo 20 tisíc 50 % čistého vychází na 15 tisíc, tak takovouto mzdu tady bere dost lidí a nemyslím si, že by tito jedinci mohli vyskakovat...
To je prave ten problem - nikde v techto clancich se nepise, jestli se mluvi o ciste nebo hrube mzde. Ale radeji bych pocital s horsi variantou - tedy s hrubou mzdou. To uz jste pak s tema 50% nekde na 7tis cisteho a za to se proste neda prezit (tedy pokud neplatite najem, tak asi ano).
Průměrná mzda je uváděna vždy v hrubém, na rozdíl např. od spotřebitelských cen, které jsou už v "čistém".
Pro ještě lepší vyznění statistiky bych doporučoval uvádět ceny bez DPH, spotřebních daní atd. - litr benzínu za 10,-- - to by byla krásná vize naší přetržené ekonomiky...
To je vše hezké, co se nám tyto agentůry servírují pod nos.Jenže skutečnost je někde jinde.Až se provede setejná anketa po 1.1.2008,alespoň tak 4měsíce po reformě,tak ty čísla budou úplně někde jinde.Potom tady bude víc chudých než v celé EU.A navíc, srovnávat mzdu na západě a u nás je trochu mimo mísu.Až budou dosahovat naše platy(dělnické) alespoň 50% západu, tak ať nám tyto agentúry dají vědet.Zatím je to jen výsměch všem pracujícím.
mistni obcanstvi neni potreba, kdyz ted mame 4. risi, pracovni povoleni nebo registrace je formalita
zaklady mistniho jazyka se clovek nauci do 1/2 roku, staci tomu venovat par hodin / den - v Londyne jsem potkal nepocitane Polaku, Rusu, Cinanu... kteri zacinali z 0 a sli po po pracovnim zebriku nahoru, primerene jejich zlepsujicim se jazykovym znalostem
Konkrétně můj plat se pohybuje kolem 15000...
Bydlím v bytě, sám, nemám půjčky, ani děti atd...
Za chudého se nepovažuji, ale vážně si nijak vyskakovat nemůžu...
Ono při dnešních cenách energií, jídla, základních potřeb atd. to vážně není bůhví co...
Můj taky. Manželka léta za desítku. Vše v čistém. Syn 16 let, závažné genetické onemocnění, léčen ve FN v Motole. Doplatky, které za socdemáků nebyly, nyní jsou, ačkoliv s. Julínek v předvolebních diskuzích uváděl diagnózu našeho syna jako náročnou na platby a že v tom "něco udělá" - opak je pravdou - doplácíme daleko více než "za Ratha". Musí užívat kvůli možným následným komplikacím "nadstandardní" léky, limit X tisíc není zatím stanoven a až bude, tak se do něj budou započívat jen doplatky odvozené od "standardu". Nevím, zda u chronicky nemocných dětí nebudou nějaké výjimky u 30,- za recept, ale nevím, zda pro účely doplatků není hranice dítěte jen 15 let. Jednou za čvrt roku 14denní hospitalizace v Motole.
Asi se z toho po 1.1. pose j eme.
Tak ono to usekava texty bez upozorneni? Chtel jsem napsat, ze uz tri roky ziji v Irsku a jeste jsem tady nevidel jedineho chudeho cloveka!!! "Profesionalni chudaky" do toho samozrejme nepocitam!!
Lidi mají prachů, že neví co s nima, super hyper mají porád plná parkoviště. Po novým roce se konečně přestane rozhazovat sockám ze státního, tak bude utrum, ale tak je to správně.
nevím,kolik je těch lidí,kteří se mají jak prasata v žitě. Jsem zdravotní sestra s několiakaletou praxí. Mám čistého 11 tis. Kč.Že bych nevěděla co s prachama ,to může napsat jen blbec. Pokus se chcete vyjadřovat obecně,zjistěte si,jak žije většina lidí,ne těch pár vyvolených.Podle krámů to neposuzujte,tam vidím vymetené regály u levných potravin a těch,co jsou v akci.Chodím nakupovat jednou týdně,asi to dělají tak i ostatní.Nechodíme už s taškou,ale jezdíme s autem na nákup na celý týden,podle toho nedělejte závěry.
1) myslim si, ze 11 tis. cisteho mesicne neni na CR zase tak spatne. Rozumim ze to neni na vyskakovani, ale chudobou bych to urcite nenazyval. Zalezi take samozrejme na tom, jaky platite najem a jake mte dalsi vydaje, ale to uz je jina kapitola.
2) Pokud chcete vice penez, myslim ze by bylo nejlepsi zacit premyslet o dalsim vzdelavani, nebo o zmene oboru. Ja vim ze to muze znit strasne, ale prevdepodobne je to jedina cesta. Ono pouze kricet ze chci vic, pripadne volit populisticke strany co vam rychle a jednoduse vic naslibuji (rozumejte socialisty) vzdycky
Jedna asi 60leta Skotka, ktera pracovala jako zdravotni sestra cely zivot mi jednou rekla, ze tato prace neni o penezich, ale o poslani. Proste kdo si mysli, ze si v tomhle oboru prijde na balik penez, mel by tahnout jinam!
Ja vim ze poslani se clovek nenaji, ale myslim, ze by k tomu mel podle toho pristupovat uz kdyz si tu praci vybira.
Doufam ze pochopite co jsem timto prispevkem chtel rici. V zadnem pripade jsem nemel v umyslu se vas jakkoliv dotknout.
Příteli, vyjděte za své oblíbené hospůdky, nedávejte si už dalšího paňáčka a rozhlédněte se vůkol. J E D E N Á C T tisíců, kamaráde, myslíš, že je dost na celkem nízký nájem pět litrů? Pak Ti zbude šest. To je dvě stovky na den. Jenom to, že tu blábolíš nesmysle Tě výjde na další litr za internet. Tak to už Ti zbyde 165 korunek. Když budeš jezdit do fachy, sníží se Ti to zase o kousek. A nezapomeň, že potřebuješ teploučko (na Tvou gumovou hlavu) električku, abys mohl Bádat nad podobnými geniálostmi, vodu, abys spláchl všechna hovínka, co stvoříš. A to už Ti zbývá necelá stokorunáčka. I z tý se dá báječně vyžít, ale věř mi, stojí to za cosi. Změnit obor? Samozřejmě, to je dobrý nápad. Nejlépe na Restituenta!
PS: A až Ti bude z těch Tvejch (dejme tomu sto litrů na měsíc) šoufl, bude Ti tvou upocenou chytrou hlavu utírat sestra s jedenácti litry na měsíční život. V tu chvíli jí znovu zdůrazni, že se má rychle rekvalifikovat na investora!
Přesně tak Jezevče! Proto Tobě stačí pět litrů, protože stejně jenom blábolíš nesmysly na internetu a zdravotním sestrám bych dal litrů sto. Že to není možné? A proč? Kdopak Ti v porodnici poprvé utřel Tvou váženou prdýlku na níž tak vysoko sedíš?
1/
Nájem a další výdaje nejsou jiná kapitola, ale jsou přímo spojené s 11 tisíci měsíčně! Pokud by mzda 11 tisíc byla při socialistických cenách, bude to dobré, pokud je tato mzda při evropských cenách, je to průser a výzvy jít volit jiné, defenestrovat, jen se nesmířit s tím, že někteří si musí už pokolikáté od převratu jít utahovat opasky, aby si je jiní mohli o to více povolovat.
2/
Domníváte se, že dalším vzděláváním si přijde na větší peníze? Konkrétně u sestry jsou (ale i u mnoha dalších profesí) tabulková místa s přesně vymezenou mzdou, takže po zvýšení kvalifikace na ni stejně nevybudou mzdové prostředky. A pokud by měla jít na vyšší místo, tak to pro ni nebude. A kdo bude vykonávat práci sestry: slovenky, rusky? Jsou sice hezké, jazykové bariéry nejsou, ale co s těmi dále vzdělanými sestrami?
Kydy o vzdělávání a zvyšování kvalifikace problém neřeší, jen ho přesouvají jinam !!!
-------------------------------
Budou mít zdravotní pracovníci oficiálně slevy na zdravotnických poplatcích po 1.1. - obdobně jako jsou benefity u jiných profesích - auto, počítač a telefon k soukromé potřebě, doprava zdarma, zboží za režijní ceny, nižší úroky a bez poplatků u úvěrů v bankách atp.... pominu možnost, že některé úkony, léky či materiál jsou schopni provést či "nafasovat" sami či za spolupráce kolegy bez vykázání bodů zdravotní pojišťovně.
No zareaguji :) moje mama byla zdravotni sestrou, zacala dalkove studovat PrFUK, porodila syna, dodelala skolu a po materske sla pracovat jako vystudovany mikrobiolog do laboratore v potravinarskem prumyslu, kde se dale zlepsovala a zlepsovala az skoncila jako vedouci laboratore v jedne velke potravinarske firme. Myslim si, ze zlepsit si kvalifikaci je mozne - jen se clovek nesmi bat zmeny a musi mit vuli neco zmenit, a ne o tom jen psat.
JežíšiMáriáááá. Tak toto nám chybělo. Právě jsem se vrátil z nějakých zdravotních testů a ačkoliv se ke mně sestry chovaly jak k rohožce - NEDIVÍM SE. Platy zdravotníků jsou příšernééééééé. Ale jenom Řípa (zdravý jak řípa) jim může radit ať jdou do potravinářského průmyslu. Člobrdo - ty ses snad ani nenarodil, když si nikdy nepotřeboval sestru?
Ja jsem, ale nerikal, ze ma jit do potravinarskeho prumyslu, ja jsem uvedl priklad, ze je mozne se dale vzdelavat pokud clovek neni spokojen se svou praci a ohodnocenim. Pokud clovek jenom remca, ze ma malo a chce vic, tak at pro to neco dela. Protoze, pokud cast sester odejde, tak bude vetsi poptavka po praci sestry a ty penize jim nakonec budou muset zamestnavatele pridat, protoze budou mit nedostatek personalu za ty vydridussky penize, a pokud existuji lide, kteri za ty penize pracuji tak ty penize nebudou asi nejmensi. Ale tak je to se vsim. Kdo nechce, hleda duvody, kdo chce, hleda zpusoby.
BTW: natahovat ruku umi kazdej, ale to neni zpusob jak spolecnost nekam posunout, prerozdelovani neprinasi pridanou hodnotu.
...jeste doplnim, nehodnotim zde zdravotnictvi, ale ten jeden pripad zdravotni sestry, ktery zde byl uveden. Ja jsem uvedl jiny pripad zdravotni sestry.
O zdravotnictvi si myslim svoje, ne vsak, ze je tam malo penez, ale ze je problem opet v prerozdelovani, kde se penize ztraceji po ceste.
Pak přišla revoluce, velká potravinářská firma šla do privatizace, následovalo snižování počtu zaměstnanců. Bylo mi nabídnuto místo obchodní zástupkyně. Tak jsem jej přijala, prodělala jsem mnoho naléváren. Jak se ukázalo, nebyla to pozice zástupce, ale vnucovače nekvalitních výrobků. Jelikož nekvalitní výrobky každý brzy prokoukl, přestaly jít na odbyt a mne nabídli místo uklízečky. Jak se později ukázalo, privatizační projekty byly pouze záminkou prosperující fabriku zlikvidovat, aby se sem mohly cpát stejné, ale dražší výrobky z ciziny. Brzy fabriku zavřeli úplně a já přišla úplně o práci. Jelikož jsem měla specializaci, kterou nikdo nepotřeboval, byla jsem nepotřebná. Naštěstí prodejem nekvalitních potravin došlo k nárustu onkologických onemocnění a já získala místo sestry na onkologii jedné státní nemocnice. Peněz nic moc, ale člověk měl aspoň nějakou práci. Pak přišla transformace nemocnice na soukromou a.s. a následovala honba na zisky.
A toto už je reakce na Jezevcův příspěvek z 30.10. 17:08: pokračuji: soukromí majitelé zdravotnického zařízení se sami postarali, aby u nich pracoval kvalitní, ale mizerně zaplacený personál - jinak by nezbylo na dobře přeplácený managment. Tabulkové platy se snižovaly, chtěli abychom dělali přesčasy, ale tyto nechtěli proplácet. Nemocnice nakoupila luxusní manažerská auta, sanitky neprocházejí STK. Už se ozývají hlasy, že by přece krachující nemocnici mohl pokusit zachránit stát...
Vysvětlete mi prosím dvě nejasnosti:
1) Jste podnikatel. Vlastníte fabriku, která vyrábí zboží. Koupíte další fabriku, která vyrábí totéž. Rozhodnete se jednu z nich zavřít. Kontrolní otázka: kterou zavřete???? Tu lepší nebo tu horší?
2) Jste podnikatel. Máte prosperující nemocnici. Máte na výběr: buď koupíte luxusní auto a zaměstnanci vám utečou za lepším, a to auto je poslední co jste si koupila - a nebo dáte zaměstnancům zhruba takový plat jaký si zaslouží, a za zbytek koupíte třeba auto. Co uděláte - zaříznete kvuli autu slepici snášející zlatá vejce?
Že by byli podnikatelé tak blbí?
2) Pokud mohu sledovat úroveň podnikání v ČR, tak většina podnikavců si koupí to luxusní auto, a zaměstnanci s mizernými platovými i pracovními podmínkami mu neutečou, protože nemají kam. Je jedno, jestli jde o nemocnici či fabriku vyrábějící hajzlpapír ...
Ostatně, nemuselo se vše rozdávat do soukroma, státní vlastnictví existuje i ve vyspělejších státech.
Pokud zaměstnavateli zaměstnanci nikam neutečou - pak je jejich mzda zřejmě přiměřená, i když jim z ní nezbyde na luxusní auta.
A zisk zaměstnavatele není problémem zaměstnanců. Mzda je odměnou za práci - nikoliv podílem na zisku firmy. Kdo chce podíl na zisku firmy - musí nějakou vlastnit. Jako zaměstnanec dostane "jen" mzdu, to je přece fér.
Ano, buď je jejich mzda přiměřená, nebo nemají kam jinam jít, protože jinde by na tom nebyli o nic lépe.
A rozdělovat zaměstnancům část zisku na bonusech je kupodivu docela funkční motivační prostředek... oni pak mají pocit, že dělají tak trochu "na svém" a tudíž dělají víc, než když odcházejí z práce s almužnou, zatímco pan velkopodnikatel má na jednu velkoprdel tři různá velkoauta. :-)
Jezevče, vy pořád zapomínáte, jak do toho podnikání zasahuje stát. Já být například holandkým podnikatelem vlastnícím v Holandsku špatnou fabriku a mít dobrého konkurenta v Čechách, tak tu českou fabriku koupím a zavřu. Proč? Protože není žádné moci (snad ani Boha), která by dokázala zavřít fabriku v Holandsku - tak tam funguje ochrana pracovního trhu. Jediné řešení je počkat, až i poslední zaměstnanec odejde do důchodu a pak tu fabriku zavřít.
Vím, o čem mluvím, naše firma potřebovala zmenšit holandskou pobočku, byly to čtyři roky jednání s jejich odbory, pro všechny propuštěné jsme museli najít zaměstnání s odpovídající mzdou, a přesto týden před provedením této změny odbory řekly "NE!" a jednalo se dalšího půl roku.
Děláte si zajisté legraci. Propustit zaměstnance může být problém, i když podle evropského práva (které platí i v Holandsku) nikoli neřešitělný - ale ZAVŘÍT pobočku jde ze dne na den i v Holandsku, prostě se vyvedou aktiva a vyhlásí bankrot. V případě že není třeba pobočku zavřít ale zmenšit - řešením je rozdělit fabriku na dva subjekty, a pak zrušit ten neurčený k přežití - i to se dělá všude na světě kde jsou tupé odbory, a trvá to jen o půl roku déle. Samozřejmě je jednodušší dělat to blbje a skučet že to nejde, ano.
Vyvést z firmy aktiva a zbytek nechat zbankrotovat - to je snad trestné i u nás, ne?
A i kdyby nebylo, takové chování si možná může dovolit někdo, kdo na živnostňák uklízí hajzly. Ale těžko je možné u firmy, která má zákazníky po celém světě, obraty v miliardách dolarů a jejíž vztah se zákazníky je postaven hlavně na spolehlivosti a důvěře. Když takhle oje.be jednou stát, ztratí klienty, protože nikde není jistota, že až se jí to bude hodit, neoje.be je.
no bylo to trochu jinak, prisla revoluce a dalsi moznosti, opustila drubezare, a dostala se do soukromeho masokombinatu, po nejake dobe na stejne pozici, zjistila ze v te firme nema moznost osobniho rustu a presla do jine potravinarske firmy, kde se stala vedouci laboratore - laboratore v potravinarskych podnicich se zavirat nebudou, normy at sou podle jezevce jakekoli tak se splnovat musi, laboratore jsou tedy potrebne. Pak prisla nehoda a bohuzel ma mama zemrela. BTW: a Vitana se stejne jeste nejaky patek neuzavre.
Jak jsem jiz psal, nekdo hleda zpusoby a nekdo duvody - to co jsi zde napsal jsou presne ty duvody, ktere umim najit take, pokud nechci nic zmenit a jit si za svym snem (zajistena rodina,....)
1) mzda není doměnou za volby, ale za práci. mzdu nepřiděluje vláda, nestanovuje ani nájem
2) vyšší vzdělání je jedním z předpokladů k vyšší mzdě - nikoli jediným. konkrétně zdravotní sestra si v soukormém sektoru vydělá nadstandardní mzdu, v německu až několikanásobně víc - a pokud dostuduje až na doktora práci si jistě najde a dobře placenou
3) proč by nemohly práci zdravotních sester vykonávat slovenky a rusky, pokud ovládají řemeslo a jazyk? ani nemusí být hezké.
A pokud někdo někomu závidí pracovní benefity v jiných profesích - nechť si tam najde místo a užije si to. I když upřímnmě řečeno - neznám sestru, která by doma v lekárně měla koupený obvaz.
Jezevče, Jezevče Choleru na Tebe. A ať Tě pak ošetřuje kvalifikovaná sestra z ordinační jurty odkudsi ze stepí Mongolska. Spolu s lékařem (šamanem) nejlépe z bývalé Ruandy Urundi. Kožich budeš mít jako nový až Ti ho vypráší sloním klem a namastí sádlem z Olgoje Chorchoje. Vysvětli mi jediný důvod, proč konečně nezačít více podporovat zdravotnictví nebo školství? Ačkoliv Ty z toho asi nepotřebuješ nic - jezevec jezevčata všechno naučí a zdravíčko mu nepochybně slouží.
Pravil jsem výhradně že sestra znalá jazyka a řemesla - sestra znalá toliko jurty a olgoje chorchoje asi nebude mít kvalifikaci, nicht wahr? Ale pokud si jí doplní, jistě mi nevadí aby mi utírala řiť.
Jinak zdravotnictví lze podporovat zhruba třemi způsoby:
1) přidáte peníze ze státního rozpočtu a zvednete lidem daně
2) movitější část populace si bude legálně a nikoliv pod stolem připlácet za lepší péči
3) soukromí majitelé zdravotnických zařízení se sami postarají, aby u nich pracoval kvalitní a dobře zaplacený personál - jinak jim totiž (soukromé) zdravotní pojišťovny nebudou proplácet (mizerně provedené) výkony, protože by jim pacienti přestali platit pojistné.
Jistě pochopíte, že toliko (2) a (3) je správně, protože metoda (1) nemá konec ani dno.
A ve školství je to uplně to samý.
Kylixi, jak přesně si zdravotní sestra pomůže tím, že se bude dále vzdělávat? Pořád bude jen špatně placenou sestrou, protože sestry jsou u nás špatně placené plošně, dokonce i ty vrchní. A kdyby měla buňky na doktořinu, tak by bývala na tu medicínu šla.
Už zase tady někdo dělá nesmyslné závěry z nesmyslného kriteria chudoby v EU. Vždyť ta nesmyslnost je i v tom článku napsaná - počet chudých roste proto, že se zvýšil počet lidí s vysokým příjmem (rozuměj a přitom se příjem těch ostatních nezměnil). Tedy lidem se daří lépe, některým stejně, ale podle nesmyslných kriterií EU chudoba roste.
To kriterium EU je měřítko rovnostářství, ne chudoby. A četnost jeho používání je měřítkem závisti ve společnosti.
Kdyby se vytratl termín CHUDOBA zůstali by všicni socialisté bez hlaního téma.
Heslo "Boj proti chudobě" samozřejmě zní lépe než "Boj za rovnostářství".
A protože skutečná chudoba se už v EU prakticky nevyskytuje, tak je potřeba si ji vymyslet.
Průšvih je v tom, že když se části obyvatel příjmy zvedají a druhé části ne, chudoba skutečně roste. Protože ceny se odpovídajícím způsobem přizpůsobí těm, kterým vzrostly platy, takže ti, kterým platy nevzrostly, toho za stejné peníze nakoupí míň. A hle, už je tu, ta mrcha chudoba.
V Česku je chudoba rozhodně větší, než na západě. Ta definice Eurostatu je vadná, respektive pro východní Evropu nepoužitelná, protože tu není takový odstup průměrné mzdy od nezbytných životních nákladů. Definice chudoby musí vycházet z nákladů na živobytí, aby byla použitelná.
A že 70% zdejších nezaměstnaných má víc než polovinu průměrné mzdy je úplný nesmysl.
A ještě by mě zajímalo, jak autor přišel na to, že v USA je 7% dlouhodobě nezaměstnaných, když po půl roce je každý nezaměstnaný vyřazen z evidence a již tedy není veden jako nezaměstnaný. Definice dlouhodobé nezaměstnanosti je tam přinejmenším jiná než tady.
U nás jsou nezaměstnaní také po určité době přeřazeni do jiné kolonky, takže statistická čísla jsou jen nesmysly o tom, jak se nezaměstnanost snižuje.
A propó: zkusil si někdo z těch, co nežijí na hranici chudoby, zkusit jít na flek nabízený třeba ÚP - pracovní podmínky, mzda ... Ono se to kecá, že lidi nechtějí některá místa - ale uvědomme si, člověk není stroj (ale i ten stroj) - potřebuje nějaký oddych, má rodinu, děti a měl by se jim věnovat - nějaké prostředky na úhradu bydlení, energií, potravin, ošacení, potřebuje do servisu k odstranění závad (člověk bude platit za zdraví jako v autoservisu ...). A konkrétně různí analytici, bankéři, politikové a další teoretici, výsledek jejichž náplně "práce" je více než sporný, kteří pobírají gáže nahony vzdálené těm, co berou běžní občané - těm se to povídá, že je potřeba příliš nezvyšovat mzdy (nejraději je v rámci "konkurenceschopnosti" ještě snižovat, navyšovat ceny české na evropské, zavádět nové poplatky. Ale sami si přidávají o sto šest.
Bude rovněž rozdíl mezi chudobou u nás, ve vyspělé Evropě a někde v Africe ...
Z ankety vyplývá že v ČR je 53 % chudých. A to tam nejsou zahrnuty ti, co nemají ani přístup na internet. No jsem šokován. Ale asi to tak v porovnání s vyspělým západem je. Naprostá většina pracujících u nás je na tom hůře než ti nejchudší např. v Německu nebo Rakousku. A to díky chamtivosti nenasytných a zlodějů, kteří nás neustále o všechno okrádají ne v miliónech, ale ve stovkách miliard za jedno volební období. Tato vláda v tom získá absolutní rekord.