pokud by si autor dal práci a seznámil se s danou problematikou přesněji, zjistil by, že zpoždění potřebné pro možnost daní okamžité výpovědi zaměstnancem pro neplacení mzdy je jeden měsíc a patnáct dnů od řádného termínu váplaty. Zjednodušeně se dá říct, že jdyž je výplatní termín např. stanovený interním předpisem 20. v následujícím měsíci, tak má zaměstnavatel 30 dnů na vyplacení mzdy bez jakýchkoli sankcí a pak teprve začíná běžet lhůta 15 dnů po splatnosti po jejímž uplynutí má zaměstnanec nárok na ukončení poměru.
A pozor na to, že stačí, aby zaměstnanec dostal zálohu na mzdu v jakékoli výši – třeba jen 100Kč nebo jen 1Kč a žádná lhůta, ani sebedelší neplatí. V tu ránu má zaměstnavatel možnost mzdu nevyplatit třeba několik měsíců a nic mu nehrozí.
Ani Vy nemáte přesné informace.
Legitimním dúvodem k okamžitému ukončení pracovního poměru je nevyplacení mzdy nebo jakékoliv její části. To znamená, že záloha nestačí. Zaměstnanec může pracovní poměr skončit okamžitě, jestliže mu zaměstnavatel ve stanovené lhůtě nevyplatí celou mzdu (a může jít třeba jen o padesátikorunu).
Lhůta 15 dnů po splatnosti:
1) Je-li výplatní termín stanoven písemně v pracovní smlouvě, začíná patnáctidenní lhůta běžet dnem následujícím po výplatním termínu.
2) Není-li termín výplaty uveden v pracovní smlouvě, považuje se za termín splatnosti měsíc následující po vykonání práce. Panáctidenní lhůta by pak začala běžet 1. dnem měsíce dalšího. (V případě, že by zaměstnavatel nevyplatil mzdu za únor do konce března, by patnáctidenní lhůta začala 1. dubna.)
Mám dodaz: co když nemáme pracovní smlouvy? Jsme u nového pana majitele od září 2009 který nás přebral po starém majit. a nic jsme nepodepisovali.
Mimochodem, to že nám neplatí sociální a zdravotní a ani jsme nebyli přihlášeni na pojišťovnách se někteří dozvěděli až utrpěli nějaký úraz a museli si hradit ošetření.