Budete to psát pod každým článkem autora až do skonání věků? Jednou to stačilo. http://jdem.cz/x4ms2 Smazal jsem Váš názor, a dopředu sděluji, že je to mé rozhodnutí, ne tlak z jiné strany.
Mne by jen zajímalo, jak se bude do budoucna řešit platební neschopnost zaměstnavatelů. Dnes je spousta zaměstnavatelů, kteří neplatí daně, sociální a zdravotní pojištění, protože na to jednoduše nemají peníze. Mzdová účetní mi poté co se přihlásim do II. pilíře strhne z platu 2 %, ale zaměstnavatel je na účet FÚ nepošle. V podstatě zaměstnanec se po celý rok nemá šanci dozvědět, že zaměstnavatel nic na FÚ neposílá. A hlavně většinu lidí ani nenapadne se jít na mzdovou účtárnu zeptat, obzvlášť když je mzdová účetní externí nebo účtárna sedí v úplně jiném kraji. Poté co zaměstnavatel vejde např. do insolvence, tak nevyplacenou mzdu vypatí Úřad práce. Ale ty 2 % o které je mi snížen každý měsíc plat mi nikdo nedá a ani je nikdo neposlal na FÚ, aby je ten mohl dále poslat na penzijní společnost. A když mi to v průběhu několika desítek let co je člověk zaměstnan udělá pár zaměstnavatelů, tak mám docela průser. A opravdu by mne zajímalo, jak se v budoucnu bude tato "krádež" (nenapadá mne jiné slovo, protože když mi někdo něco vezme z mé výplaty a neodvede na správné místo tak to prostě krádež je) řešit. Kolik lidí bude mít na to, by vedli soudní spory s zkrachovalými zaměstnavateli. Pořád se řeší jestli investovat dynamicky nebo konzervativně, ale ono na tom účtu musí něco být, aby bylo co investovat. Protože oproti III. pilíři si člověk pokud není OSVČ nemůže do II. pilíře posílat peníze sám, posílat je může pouze zaměstnavatel.
Stejně jako u III. pilíře, je možnost si sjednat online náhled na smlouvu včetně přehledu plateb včetně příspěvku u zaměstnavatele za uplynulý kalendářní měsíc. Tedy vámi popisované riziko lze snížit na 1-2 měsíční příspěvky aktivní kontrolou z vaší strany.
Pasivní kontrolou se to dozvíte z ročního výpisu za kalendářní rok, což je víc než u I. pilíře, kde se to typicky dozvíte z OSSZ po roce dvou, někdy až když žádáte o podporu.
Pokud mohu dodat neověřenou informaci, mám pocit, že u I. pilíře v takovém případě soc. pojištění uhradí stát, pokud to je pravda, očekávám toto i u II. pilíře. Ale bohužel při rychlém hledání jsem to nenašel ani pro I. ani pro II. pilíře, ale je možné, že to bude v jiném zákoně - nejsem právník.
U I. pilíře se doba, kdy zaměstnavatel neodváděl pojistné započítá alespon jako doba pojištění (=použije se celoživotní průměr výdělku) č. 155/1995Sb. paragraf 11 (2).
Což u II. pilíře není možné - zatím tedy vidím jedinou šanci u nového zaměstnavatele si to online kontrolovat a ztratit tak ten jeden - dva příspěvky. Což následně umožní je zažalovat, kdy ještě existují, což je výrazně lepší šance na vymožení nároků.
Myšlenka hezká, ale myslím, že drtivá většina lidí se podívá na svůj výplatní lístek, tam uvidí strženo a dál už nebude pátrat, protože je nikdo neinformoval o rizicích. Myslím, že většina lidí si automaticky II. pilíř spojuje se sociálkou a žije v domění, že to funguje stejně. Tam platí,že i když zaměstnavatel neplatí a sociálce dluží, tak lidé stejně dostantou podporu, dávky, cokoliv a neřeší pohledávky mezi OSSZ a zaměstnavatelem. Myslím, že by měl stát lidí na toto riziko upozornit, aby si to lidé hlídali. Měla by to být jeho morální povinnost a bylo by fér říct i B, když řeknu A. A trochu ochránit lidí, kteří poctivě pracují, odvádějí a následně jsou podvedeni.
"Účastníkovi II. pilíře nevzniknou žádné další povinnosti. Zvýšené pojistné (8,5
%) za něj nadále bude odvádět jeho zaměstnavatel správci pojistného, který
následně zajistí poukázání částky odpovídající 5 % (3+2) jeho vyměřovacího základu příslušné penzijní společnosti."
Takže platby I i II. pilíře půjdou přes "sociálku" - pokud ji důvěřujete, že vás upozorní, že zaměstnavatel neplatí. Což částečně odpovídá na otázku, co se stane, když bude platit 25%. Sociálka o tom bude vědět.
Obávám se, že já jsem ztratil iluze, že mě stát nějak ochrání...
Zkuste si ten § přečíst celý:
odst. 7 říká: "Jestliže zaměstnavatel pojištěnci započitatelný příjem do vyměřovacího základu zúčtoval v plném rozsahu, zahrnuje se tento příjem do vyměřovacího základu."
To znamená, že pokud vám pojištění zaměstnavatel pojištění strhne a neodvede, ale odevzdá ELDP (aby bylo možné zjistit VZ), hodnotí se vám jak výdělky tak doba pojištění.
Vámi uváděná "podmínka zaplacení pojistného" se týká např. OSVČ, příp. jednatelů apod.
Tak nějak jsem doufal, že z mého článku vyplyne, že kalkulačka není jediný argument...
Ano za pár let nemusí existovat soukromá firma, stejně jako nemusí existovat český stát. Nebudu vám dávat jistotu, že soukromé společnosti přežijí, na druhou stranu kontrola ze strany ČNB, depozitáře, oddělení majetku fondu od majetku účastníků je taková, že neznám nic jistějšího. Včetně tzv. pojištění vkladů apod. Neznamená to, že jsou tam prostředky jisté, nic není jisté.
Ale osobně věřím PS víc než státnímu důchodu, nic víc nic méně. Zde se můžete např. podívat na změny zákonů o I. Pilíři a porovnat si současnou verzi s tou teprve před 18 lety: http://www.zakonyprolidi.cz/cs/1995-155/info
Také změny očekávám i v II. pilíři, pokud je to pro vás důvod nevstoupit nevstupujte, ale bohužel změnám I. pilíře se stejně nevyhnete, ale aspoň se vyhnete platit 2% navíc, taky volba. Možná horší, možná lepší - bohužel poznáme to jen za 20-30 let a to už to změnit nejde...
Když mi udělají PS záporný výnos budu o tom vědět a díky ČNB, depozitáři to není jen tak, když mi změní stát zákon 155/1995 ani to často nepoznám, ani s tím nic neudělám. Pro mě je větší garance výpisu z II. pilíře, kde uvidím, kolik už tam je, než kalkulačka kolik mi stát dá v důchodě, která se změní, jakmile se opět změní zákon 155/1995.
Obojí není "jisté".
Dobrý den, děkuji za veĺmi rozumný příspěvek. Z textu patrné, že autor je znalý problematiky. Osobně podporuji II. pilíř, vyvést 3 % do svého soukromého majetku považuji za rozumné. Nechť se každý rozhodne sám, zda se mu to vyplatí s ohledem na jeho současný a budoucí příjem a další aspekty, na které je nutné přihlédnout. Smlouvu na II. pilíř jsem si již sjednal.