Hlavní navigace

Pozitivní sentiment se rozplývá a investoři se opět zaměřují na problémy

25. 9. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Euro nezahájilo týden dobře. Pozitivní nálada ze stimulačních opatření ECB a Fedu začíná mizet a investoři se opět zaměřují spíše na zprávy ze Španělska a Řecka.

Zprávy a události

Výrobní index dallaského Fedu zaznamenal v září překvapivé zlepšení na –0,9 bodu (trh –2,7 bodu) ze srpnových –1,6 bodu.

Německý zářijový ifo index navzdory očekávání poklesl na 101,4 bodu (trh 102,5 bodu) ze srpnových 102,3 bodu. Snížila se hodnota jak indexu hodnocení současné situace ze 111,1 bodu na 110,3 bodu (trh 111,0 bodu), tak index očekávání z 94,2 bodu na 93,2 bodu (trh 95,0 bodu).

Důvěra v českou ekonomiku v září mírně klesla z –3,6 bodu na –3,8 bodu. Za tímto pohybem stál další pokles spotřebitelské důvěry z –27,3 bodu na –29,8 bodu. Důvěra podnikatelů naopak marginálně vzrostla z 2,4 bodu na 2,7 bodu.

Důvěra v ekonomiku Maďarska také zaznamenala v září mírný pokles z –24,7 bodu na –25,0 bodu. Důvěra spotřebitelů vzrostla z –52,7 bodu na –49,5 bodu, důvěra podnikatelů se snížila z –14,9 bodu na –16,4 bodu.

Neúspěšný začátek týdne pro euro

Euro nezahájilo tento týden úspěšně, když v pondělí proti dolaru oslabilo o zhruba dvě třetiny procenta a dostalo se téměř k hranici 1,29 USD/EUR. Pozitivní sentiment ze stimulačních opatření ECB a Fedu se totiž rozplývá a trhy se zaměřují na zprávy ze Španělska (spolu s Řeckem) a na makroekonomická data.

Německý zářijový  ifo index přinesl zklamání. Na rozdíl od indexů ZEW a PMI z minulého týdne totiž ukázal na zhoršující se důvěru v německou ekonomiku, a to včetně výhledu do budoucna. Celkový index poklesl na 101,4 bodu ze srpnových 102,3 bodu, přestože trh očekával mírné zlepšení. Index je tak na novém třicetiměsíčním minimu.

Dnešní den bude na makroekonomické indikátory spíše chudý. Spotřebitelská důvěra v Německu měřená indikátorem společnosti GfK by měla v září podle očekávání trhu stagnovat. Spotřebitelská důvěra v USA by měla v září částečně kompenzovat svůj srpnový pokles. Zajímavá může být aukce italských vládních dluhopisů.

Koruna v pondělí pokračovala v oslabování

Regionální měny včera pokračovaly v korekci svých zisků z předchozích týdnů. Na obchodování v regionu mělo vliv jednak oslabení eura vůči dolaru, tak lokální faktory. Mezi ně patří především očekávání snížení sazeb ze strany ČNB ve čtvrtek a maďarské centrální banky, které by mělo být oznámeno dnes odpoledne. Koruně i forintu včera neprospěly ani zveřejněné indikátory důvěry v ekonomiku za září. Česká měna si tak odepsala necelé tři desetiny procenta, když se obchodovala nad hranicí 24,90 CZK/EUR. Ztráty kolem třetiny procenta zaznamenal i forint se zlotým.

Indikátor důvěry v českou ekonomiku v září mírně poklesl ze srpnových –3,6 bodu na –3,8 bodu. Mírný růst podnikatelské důvěry nedokázal vykompenzovat pokles důvěry spotřebitelů, která se opět přiblížila na dohled květnového třináctiletého minima.

skoleni_13_10

Dnes se z makroekonomických dat dočkáme srpnových polských maloobchodních tržeb, u kterých se očekává mírný meziměsíční nárůst. V meziročním vyjádření by však měly decelerovat na 5,5 %. Zveřejněna bude také polská srpnová míra nezaměstnanosti, která by měla podle odhadu analytiků stagnovat na 12,3 %. Nejsledovanější událostí bude výsledek zasedání maďarské centrální banky. Po překvapivém srpnovém snížení sazeb na 6,75 % ukazuje konsenzus trhů na další uvolnění měnových podmínek, klíčová sazba by měla poklesnout na 6,50 %.

Česká swapová křivka včera o 3–4 bb poklesla.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).