Poslanci dnes schválili ve třetím závěrečném čtení novelu zákona o důchodovém pojištění, která změní některé parametry důchodového systému.
Prolomení věkové hranice pro odchod do penze
Důchodový věk bude zastropován místo na 65 letech nově na 67 letech. Tento věk bude nicméně aktuální až v roce 2056 u lidí narozených v roce 1989. Důchodový věk poroste maximálně o jeden měsíc ročně.
Rodinný vyměřovací základ za péči o děti a závislé osoby
Rodinný vyměřovací základ má zabránit tomu, aby osoby vychovávající malé děti nebo pečující o blízké, kteří jsou závislí na jejich pomoci, doplatili na tuto činnost nižším důchodem kvůli výpadku příjmů v době péče. Nově se na tato období bez příjmu bude pohlížet pro účely stanovení penze tak, jako by pečující osoba pobírala průměrnou mzdu. Pokud budou pečující výdělečně činní jako podnikatelé nebo zaměstnanci, bude se tento skutečný výdělek k rodinnému vyměřovacímu základu přičítat.
Systém má postupně nahradit institut výchovného. Ženám, které vychovají tři a více dětí, a osobám, kterým již bylo toto zvýhodnění za vychované dítě přiznáno, výchovné i nadále zůstane.
Dřívější odchod do penze pro náročné profese
Osoby pracující na pracovištích s přítomností rizik kategorie 4 (dle zákona o ochraně veřejného zdraví) budou moci odejít do penze dříve bez krácení. Budou moci získat nárok na snížení důchodového věku maximálně o 15 měsíců, odpracují-li 2200 směn. Po odpracování 4400 směn bude možné odejít dříve až o 30 měsíců.
Osoby na pracovištích s přítomností rizik kategorie 3 budou mít nárok na příspěvek zaměstnavatele, který jim bude přesměrován do třetího pilíře. Toto opatření poslanci ještě narychlo měnili. Původně návrh počítal s tím, že budou platit podobná pravidla pro obě kategorie rizik. Podrobněji o těchto změnách budeme informovat v některém z příštích článků.
Nižší růst nových důchodů
Další opatření upraví výši nově vyměřovaných budoucích důchodů v letech 2026–2035. Od roku 2026 až do roku 2035 se bude postupně snižovat zápočet osobního vyměřovacího základu, a to na 90 % pro důchody přiznávané v roce 2035 a později (od roku 2026 tedy každý rok o 1 % méně). Zároveň se sníží procento, kterým se násobí osobní vyměřovací základ za rok pojištění. A to ze současných 1,5 na 1,45 % pro důchody přiznané v roce 2035 a později. Průměrná výše nově přiznávaných důchodů má ale i přes toto opatření dál růst. Za 10 let vzroste důchod podle Ministerstva práce, které je autorem předlohy, přibližně o 10 tisíc korun.
Pracující senioři budou více zvýhodněni
Předloha také předpokládá nahrazení trvalého zvyšování penze při práci v důchodovém věku slevou ze sazby pojistného o 6,5 % pro všechny starobní důchodce (zaměstnance i OSVČ).
Minimální výše důchodu se zvýší
Návrh také počítá s růstem minimální výše základní a procentní výměry starobního důchodu a invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně na částku odpovídající 20 % průměrné mzdy.
Poloviční krácení penze za dlouhá léta v práci
Osobám, které získají aspoň 45 let doby pojištění, se bude v případě odchodu do předčasné penze krátit dávka jen z poloviny. Podmínky pro předčasný důchod se přitom zpřísňovaly. Naposledy letos v říjnu.
Sdílení vyměřovacích základů
Manželé si budou moci také od roku 2027 sdílet své vyměřovací základy půl na půl. Pokud se pro to rozhodnou, bude se na ně za sdílené období pohlížet tak, jako by měli stejný příjem.
Změny u odloženého důchodu
Dojde také ke snížení potřebné doby pro vznik nároku na tzv. odložený starobní důchod. Ten se týká pojištěnců, kteří při dosažení důchodového věku nemají nárok na penzi, protože nezískali dost dlouhou dobu pojištění (35 let nebo 30 let bez náhradních dob). Pokud dobu pojištění nezískají další pojištěnou výdělečnou činností nebo doplacením pojistného, mohou počkat na odložený důchod a jít do penze za pět let po dosažení důchodového věku. To ale za podmínky, že splní podmínku snížené doby pojištění ve výši 20 resp. 15 let. Nově se „čekací“ lhůta zkrátí z pěti na dva roky.
Započtená léta doktorského studia
Výpočet penzí bude od roku 2026 zohledňovat také první úspěšně dokončené doktorské studium (v ČR, prezenční formou, bez prodloužení) od roku 2010, pro které bude zaveden nový typ náhradní doby pojištění. Připomeňme, že studium na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole bylo do roku 2009 (vč.) zohledňováno pro účely důchodu jako náhradní doba. Od roku 2010 už se studium nezapočítává.
Změny u pozůstalostních penzí
Lhůta pro obnovu nároku na vdovský či vdovecký důchod se prodlouží. Opět bude činit 5 let, což umožní většímu okruhu vdov a vdovců čerpat pozůstalostní důchod.
Úpravy penzijního systému jsou potřeba kvůli zajištění jeho větší udržitelnosti. Důchodový sytém totiž čím dál více zatěžuje stárnutí populace, kdy stále roste podíl seniorů nad 65 let. Malých dětí, které by v budoucnu ze svých platů skupinu lidí v penzi financovaly, se naopak rodí stále méně. Navíc lidé častěji studují a nastupují do práce později.
Připomeňme, že návrh nyní poputuje do Senátu, takže stávající verze ještě nemusí být konečná.