Dřívější odchod do penze je nakonec schválený pro méně lidí z náročných profesí. Ostatní vyřeší další zákon

12. 11. 2024
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Nižší důchodový věk za práci v náročné profesi bude mít nakonec mnohem méně lidí, než se původně předpokládalo. Ostatním tuto výhodu přinese jiná právní úprava.

Poslanci schválili ve třetím čtení novelu zákona o důchodovém pojištění, která obsahuje řadu parametrických úprav důchodového systému. Jednou z nich je také dřívější odchod do penze pro lidi z náročných profesí. Právě tato část návrhu prošla na poslední chvíli změnou. Počet lidí v náročných profesích, jež budou v důsledku této novely moci odejít do penze bez krácení dříve, bude nakonec menší, než se předpokládalo. Situaci těch dalších bude řešit jiná právní úprava.

Nižší důchodový věk

Původní myšlenka je jasná. Lidem, kteří pracují v tzv. náročných profesích, se sníží důchodový věk v závislosti na tom, jak dlouho v dané profesi pracovali.

Snížení důchodového věku už se nyní týká záchranářů (členů výjezdových skupin, operátorů na zdravotnických operačních střediscích, záchranářů horské služby) a členů jednotek podnikových hasičských sborů. Z minulosti (účinnost v říjnu 2016) už mají nižší důchodový věk také někteří horníci.

Zmíněná novela, která prošla třetím čtením, měla důchodový věk s platností od příštího roku snížit u dalších, fyzicky náročných profesí na základě kategorizace rizik, se kterými pracuje zákon o ochraně veřejného zdraví (resp. prováděcí vyhláška, která obsahuje celkem 13 rizik a uvádí informace, kterých pozic se tato rizika týkají). 

Nad rámec současného vymezení měli nově do kategorie náročných profesí spadat zaměstnanci (návrh hovoří jen o zaměstnancích, nikoli OSVČ), u kterých nelze vliv rizik eliminovat ochrannými pomůckami. Konkrétně šlo o:

  • všechny osoby pracující na pracovištích s přítomností rizik kategorie 4 (cca 12 tis. osob),
  • osoby pracující na pracovištích z kategorie 3 (cca 108 tis. osob), pokud jejich pozice obnáší velkou celkovou fyzickou zátěž, vibrace, zátěž teplem a zátěž chladem.

Zaměstnavatelé náročných profesí mají za dané pracovníky odvádět o 5 % více na důchodovém pojištění s tím, že pojistné bude narůstat postupně tak, aby bylo vyšší:

  • celkem o 2 % v roce 2025,
  • celkem o 3 % v roce 2026,
  • celkem o 4 % v roce 2027,
  • celkem o finálních 5 % v roce 2028.

Důchodový věk se má snižovat podle stejných pravidel, jaká se uplatňují při snižování věku u zdravotnických záchranářů a hasičů:

  • o 15 měsíců za odpracovaných 2200 směn v rizikovém prostředí (cca 10 let),
  • o 30 měsíců za odpracovaných 4400 směn v rizikovém prostředí (cca 20 let),
  • o 1 měsíc za každých dalších 74 směn (maximálně však o 60 měsíců).

Práce v náročné profesi se však bude zohledňovat maximálně za období 10 let před účinností zákona (pravděpodobně od 1. 1. 2025), protože za tuto dobu je k dispozici evidence. Po účinnosti zákona tedy bude možné získat nárok na snížení důchodového věku maximálně o 15 měsíců při odpracování 2200 směn.

Důchodová reforma: Kdo půjde do penze dříve bez krácení za předčasnost a kdo dostane víc za práci v důchodu? Přečtěte si také:

Důchodová reforma: Kdo půjde do penze dříve bez krácení za předčasnost a kdo dostane víc za práci v důchodu?

Změny na poslední chvíli

Nakonec je finální podoba schváleného návrhu jiná. Poslanci Marek Benda a Jan Jakob totiž před časem k novele načetli pozměňovací návrh, který omezuje zmíněná pravidla pro snížení důchodového věku pouze pro osoby pracující na pracovištích s přítomností rizik kategorie 4 (cca 12 tis. osob). 

Ustanovení o kategorii 3 naopak jejich návrh vypouští: Tímto zúžením ve vymezení okruhu rizikových prací se dosáhne určité redukce případných negativních finančních dopadů spojených s rozšířením okruhu pojištěnců s nárokem na dřívější odchod do nekráceného starobního důchodu. Předpokládá se, že půjde o necelých 15 tisíc osob. Je také účelné nejprve vyhodnotit dopady rozšíření okruhu pojištěnců se sníženým důchodovým věkem, kteří pracují ve čtvrté kategorii prací, a až poté případně přistoupit k další úpravě okruhu osob, kterých by se týkalo snižování důchodového věku, vysvětlují autoři pozměňovacího návrhu.

V koalici nepanovala nad touto změnou shoda. Té politici dosáhli až ve chvíli, kdy se dohodli, že by vyškrtnutým pracovníkům z kategorie 3 zaměstnavatelé povinně posílali část důchodového pojištění (s postupným nabíháním) do třetího pilíře, tedy na důchodové penzijní spoření se státním příspěvkem. Šlo by o stejnou část pojistného, jakou měli odvádět na pojistném navíc dle původního návrhu. Tyto úspory by pak zaměstnancům z vybraných rizikových profesí třetí kategorie umožnily jít do penze o pět let dříve prostřednictvím tzv. předdůchodu.

Protože už ale nebylo možné tyto další změny dostat do schvalované předlohy, měla by je přinést novela, kterou připraví ministerstvo financí. Dotknout se může např. o zdravotních sester se specializací, hasičů, lesníků, kovářů, sklářů, obsluhy důlních zařízení či obráběcích strojů, zedníků, dlaždičů nebo slévačů.

VIDEO: O důchod je možné žádat i online

skoleni_8_1

Zdroj: YouTube

Kromě snížení důchodového věku pro náročné profese návrh počítá také se zpomalením růstu výše nově přiznávaných důchodů, prolomením věkového stropu pro věk odchodu do penze, dále zvýšením minimálního důchodu či nižším krácením penze pro ty, kteří získají dlouhou dobu pojištění. Předloha zavádí také tzv. rodinný vyměřovací základ, umožní sdílení vyměřovacích základů mezi manželi nebo mění odměnu pro pracující důchodce, kteří si nechávají vyplácet penzi. Celý výčet změn najdete v souhrnném článku.

Odhlasováno: Poslanci schválili návrh důchodové reformy. S jakými změnami počítá? Přečtěte si také:

Odhlasováno: Poslanci schválili návrh důchodové reformy. S jakými změnami počítá?

ikonka

Zajímá vás toto téma? Chcete se o něm dozvědět víc?

Objednejte si upozornění na nově vydané články do vašeho mailu. Žádný článek vám tak neuteče.

Autor článku

Autorka je zástupkyní šéfredaktora serveru Měšec.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).