Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Porodné - chabý pokus o omlazení populace od Marta - Já si myslím, že by se porodnost určitě...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 12. 8. 2004 15:23

  Marta (neregistrovaný)
  Já si myslím, že by se porodnost určitě zvýšila, kdyby byla od státu větší podpora. Já bych si představovala pravidelnou měsíční splátku alespoň tak velkou, aby pokryla potřeby dítěte (oblečení, speciální jídlo, pití, pleny..). Určitě by spousta mladých párů měla děti dřív (a tudíž i třeba pak druhé a třetí), kdyby se příspěvek rovnal alespoň polovině výplaty, kterou před tím matka dítěte pobírala. Tak by nebyl rozdíl v rodinném rozpočtu tolik patrný. Když mají mladí lidé např. byt nebo dům na hypotéku, platí dejme tomu 10000 měsíčně za bydlení (včetně služeb), 5000 utratí za jídlo a další výdaje jako je pojistky, zábava, ošacení, vybavení domácností, benzín do auta - cca 5000 měsíčně, tj. 20000 měsíčně jen 2 lidé bez dítěte (a to si nebudou moc vyskakovat). Dítě(podle věku) potřebuje dalších 5000 na své potřeby (oblečení, pití, jídlo, hračky...) To máme 25000 měsíčně. Který chlap tohle dneska vydělá, aby mohl říct, že uživí rodinu?? O tom to totiž je. Ta almužna 2500 kč (te´d už je to možná 3500) fakt není nic. Kdyby se to zvedlo alespoň na 5000, tak by to bylo hned lepší. Takhle to mladí lidé budou odkládat, protože na to prostě nemají. Není to ani tak o kariéře a tom, že děti ještě nechtějí (to jsou jen maskující odpovědi), prostě na to nemají. Je to i můj případ. Je mi 27 let, s přítelem dítě chceme, ale máme byt na hypotéku (splátka 10000Kč i s energiemi) a přítel vydělává 20 000 Kč čistého, já vydělávám 22000 Kč čistého. Teď si žijeme docela dobře, ale pokud by jsme přišli o můj plat (když bych byla na mateřské), tak by jsme to neutáhli.
 • 12. 8. 2004 23:04

  Lukas Casar (neregistrovaný)
  Jenze to neplati stat, ale produktivni obcane. Napriklad ja. A ja vam 5000 mesicne platit nechci. Ja vam totiz nechci platit ani korunu. Jestli dite chcete a mate na to, tak si ho poridte. Jestli na to nemate, tak si ho neporizujte.
 • 3. 1. 2007 15:50

  P.P. (neregistrovaný)
  Nejvíc křičí, že nebudou platit daně ti, kteří je neplatí. Něco to o Vás vypovídá....
 • 13. 8. 2004 9:52

  berinda (neregistrovaný)
  milá slečno, pokud dítě chcete, tak si na něj prostě "našetřete" (jak píšete, dítě přijde na 5 tis., od státu dostanete 3,5 tis, měsíčně vám bude dle uvedených údajů chybět 1,5 tis. (1,5 tis. x 12 měs. x 3 roky = 54 tisíc vám bude "chybět" během 3 let, no tak naplánujte početí dítěte o 3 měsíce později, to vyděláte 22 x 3 = 66 tis. a jste OK, ne?
 • 15. 8. 2004 19:07

  milos (neregistrovaný)
  jenze pani bude chybet 22 tis na "zivot" takze musi setrit ne 1500 kč, ale cca 10 000 kč. To z 22 tis bude šetřit asi 3 roky (aby mohla na mateřskou). Pokud paní dodělala vysokou je jí 24 let, (5 let šetřila s přítelem na 30% hypotéky), pak 3 roky na dítě . To jí bude 32 s prvním dítětem. Chce- li druhé dítě po 3 letech tak až jí bude 59 tak dítě dokončí vysokou. Počítám snad špatně?

  Kdyby stát dával polovinu platu matky před mateřskou (čísté mzdy) dalo by se to vydržet.
 • 16. 8. 2004 11:28

  Lukas Casar (neregistrovaný)
  Jenze to proste nedava "stat", ale ostatni lidi (vcetne te matky samotne dokud jeste pracovala) ze svych dani. A jakym pravem nekoho nutite, aby nekomu jinemu neco platil? Neni to kradez? Co kdyz nekdo proste nechce zivit cizi zenskou a cizi deti? Je to snad spatne? Nema na to snad pravo?
 • 2. 12. 2005 14:59

  petr (neregistrovaný)
  typicky ods sacky naprosto sobecky pristup
  nezalknete se temi penezi .
  PS: jsem zamestnanec a platim na danich opravdu mnoho ale takto stejne neuvazuji
 • 13. 8. 2004 13:33

  Patrik Chrz (neregistrovaný)
  Omyl. Podpora prvního dítěte absolutně nemá smysl. Lidí, co se u prvního dítěte rozhodují podle své finanční situace je statisticky naprosto zanedbatelně. Smysl má podpora druhého a zvláště třetího a dalšího. Jenže v případě jejich pořízení nejde "produktivním" lidem o peníze, tolik dětí (z pohodlnosti) mít prostě nechtějí. A ti, kteří se ke třem a více dětem rozhodnou na základě podpory státu jsou víte kdo a u těch zase není o co stát.
  Osobně si myslím, že by neměla být vůbec žádná podpora, prostě kdo chce dítě, ať si ho pořídí, ale taky zaplatí.
  Podpora dětí by měla být výhradně nepřímá - podpora zájmových kroužků při ZŠ, eventuelně učebnice a možná školní potřeby atd.
  Třeba se mi líbí případ Velké Británie, kde je nulová DPH na dětské oblečení - podpora jde přesně tam, kde je potřeba a nehrozí její "prochlastání" atd.
 • 13. 8. 2004 15:24

  Lukas Casar (neregistrovaný)
  Velmi souhlasim.
  Az na posledni vetu. DPH by totiz nemela byt na nicem - ani na tom chlastu. At si mysli kdo chce co chce, je veci kazdeho, jestli si za sve penize poridi dite, televizi, nebo flasku chlastu. A stat nema mit pravo lidem rikat, co je dobre a co ne. Jednak proto, ze netusim, odkud by to pravo jako mel vzit (kde se bere legitimita takoveho vmesovani) a jednak proto, ze proste nemuze vedet, co je pro kazdeho jednotlivce nejlepsi. Co je sakra spatneho na tom, ze kdyz me prestane bavit zivot, tak se za svoje penize uchastam? Ne ze bych neco takoveho planoval, ale co je komu do toho?
 • 13. 8. 2004 16:09

  Patrik Chrz (neregistrovaný)
  Jenže stát musí (bohužel) za něco fungovat. A někde se ty peníze vzít musí, takže bez DPH by to asi nešlo, tedy pokud by se např. u nás nenalezlo bohaté ložisko ropy nebo jiný "důl na peníze".
  No a když chce stát trochu podpořit rodiny s dětmi, tak je účinnější když sníží (nebo zruší) DPH na dětské oblečení, než když dá rodičům peníze na ruku. Je to administrativně méně náročné a efektivnější.
 • 20. 8. 2004 8:44

  Jarmila (neregistrovaný)
  Léčím se za zdravotní pojištění.

  Nezlobte se, ale jak může žena při dítěti pracovat, když jsme stačili zrušit jesle (i když z hlediska dítěte jsou blbost), zpoplatnili mateřské školy a družiny a další služby pro děti buď nejsou vůbec nebo jsou pro rodinu velice drahé? Stačí se jen podívat, co se stalo s letními tábory pro děti. A což takhle zlegalizovat au-pair dívky nebo paní na hlídání? No jo, to taky nejde, protože u nás má prostě řada rodin katastrofální plat, takže žena porodí první dítě někdy kolem 30 let věku a druhé dítě se už prostě nenarodí, protože
  a) těhotenství i porod jsou ve vyšším věku ženy více rizikové
  b) znamenalo by to být doma a starší žena si uvědomí, že je třeba si šetřit na důchod
  c) pokud bude první dítě studovat, třeba jen SŠ, je to závazek na 20 let. Tedy po doplacení případné hypotéky se placení prodlužuje o dalších cca 10 let. Nač tedy další závazek?
  d) pokud má první dítě ve 30 letech, končí toto dítě VŠ těsně předtím, než žena odejde do důchodu. Dítě má pak sice s největší pravděpodobností výhodu "babičky na hlídání", ale to má také svoje úskalí, protože babička tuto práci může odmítnout, nehledě na to, že ho hlídá jako "babička", ne jako "matka", tedy s životní filosofií odpovídající předchozí generaci.
 • 3. 1. 2007 15:53

  P.P. (neregistrovaný)
  Mně je do toho. Nechci dotovat ze svých daní léčebny alkoholiků a doktory, který léčí tvoji cirhozu. Radši přispěju na deset dětí
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).