Letos jsem dělal úpravy topení v našem malém RD. Koupil jsem nový termostat, který komunikuje s novejma chytrejma hlavicema na radiátoru dal jsem senzory na okna aby se topení típnulo když je otevřený okno (hlavice sice uměj při závanu studeného vzduchu vypnout topení, ale topení není pod okny takže tato fíčura nefunguje, nebo je velmi pomalá) koupil raspberry pi, které to celé ovládá pomocí skriptů a veřejného API co má výrobce (je mi z podivem, že výrobce neumí spojit senzory na oknech s vytápění a to je stejný výrobce IFTTT to umí, ale pouze jednosměrně otevřelo se okno - vypni topení na XYZ minut, ale ne je vše zavřené zapni topení)
Očekávaná roční úspora 2,5 MWh elektřiny (při aktuálních cenách nových ceníků 1MWh = cca 7k) je roční úspora k 17,5kkč/rok. Návratnost investice je 2 roky
Náklady na pořízení: 20k (hlavice + termostat) 10k (senzory na okna + inteligentní kamera)
raspberry pi: 3k
a asi týden po večerech ladění a psaní skriptů v bashi aby to dělalo co přesně chci a potřebuju
PS Pro rejpaly: Soused má chytré hlavice víc než rok, a mám přímé porovnání. Roční úsporu proti nám (kteří máme pouze ty nejlevnější termostatické hlavice dodané developerem) je cca 1,8MWh. Ale nemá tu dodatečnou automatiku, která to celé dokáže lépe řídit než to co umožnuje výrobce hlavic.
Jako důchodce a OSVČ, co skoro celý den doma maká na PC, nějaké chytré hlavice a podobné blbiny nepotřebuju. I my jsme dělali rekonstrukci topení. předtím bylo bi- (by si to teda někdo nepletl s s BSDM, to je fakt něco jiného :-), tak jsme měli topení na plyn i na uhlí/dříví, jen se musely zatočit jedny a roztočit jiné kohouty ), teď je tedy jenom na plyn + kde to šlo (chodba, veranda, kuchyně, koupelna) je ještě elektrické podlahové topení. Ale: když je hezké počasí, kohouty zatahuju, protože velká jižní okna byt v pohodě vytopí. Kdyby šlo ještě topení, už by se muselo větrat, protože by v místnostech bylo velké horko. Rovněž tak v kuchyni máme menší radiátor, protože jsme vycházeli z faktu, že pokud se v kuchyni peče a vaří, nemá smysl, aby tam byl velký radiátor. On by se tam ostatně ani nevešel. Pokud by bylo v místnostech chladněji, nemám problém roztočit v příslušné místnosti kohout nebo si vzít vestu/svetr. Chytré hlavice nepoužívám, protože a) elektronika je výborná, ale musí fungovat. Pokud by se rozhodla s námi nespolupracovat, pak se chyba hodně špatně hledá a blbě se odstraňuje; b) brání mi něco v tom, abych si těma kohoutama otočila ručně? Leda tak vrozená lenost, ale i lenoch potřebuje nějaký ten pohyb, že. Takže si v případě potřeby kohoutem otočím, kam potřebuju :-). No a za c) holt jsme doma brali manuální točení kohoutama za levnější variantu, protože na co je blbcům chytrej kohout? No zcela na nic, že :-).
Chtěla bych na střechu ještě FVE. Do času uvidíme, jestli na to ještě budou ty úúúžasné dotace.
A pro málo informované: když byly kotlíkové dotace, tak v první vlně (severní Čechy a severní Morava) byly podporovány i modernější kotle na uhlí/dřevo. Ve druhé vlně už podporovány nebyly. No a teď dal stát na vědomí, že nebude podporovat ani kotle na plyn. Nikdy jsem nepochopila, proč se musely vyhodit sice staré, ale ještě funkční kotle. Vždyť by jim doběhla životnost a stejně by byly nahrazeny, akorát bez dotací, nesmyslné administrativy a tisíců zbytečných ouřadů, co se na tom živili. Akorát by to holt nebylo do dne D, ale třeba o pět let později. Zelené šílenství je prostě IN, a kdo není dostatečně zelenej, je asi rudej nebo co.
A prave to otáčení kohoutama resit nechci. (I kdyz jdou ovladat i manualne) Nejvetsi prinos vidim v tom, ze maji vlastni termostaty, takze si reguluji topeni podle nastaveneho (deni doba, mistnost kde jsou a neresim veci - chytnul jsem na ty hlavici 19C v loznici nebo ne? Kdyz tam je 1-5 stupnu neceho..) Plne automaticky a bez meho zapricineni. Spolu s dalsima chytrejma hrackama se vubec neresi jestli je/neni nekdo doma hlida si to kompletne samo. A to jeste nezminuju moznost propojeni s meteo stanici co chci nekdy casem koupit. Nemam chut a naladu myslet na spoustu veci, jsem rad ze to funguje samo.
A zapoměl jsem jednu takovou docela podstatnou drobnost, a tou je to že díky tomuto řešení se dá vytápět jeden konkrétní radiátor a ne vytápět místnost, kde je hlavní pokojový termostat což je místnost, kde když jsem na HO nikdo není a není jeden jediný důvod ji vytápět na stejnou teplotu jako kdyby tam byli všichni. Tyto hlavice komunikují s termostatem, takže se nebere ohled na místnost, kde je termostat.. Za normálních okolností by kotel nesepnul pokud je teplota v místnosti kde je termostat větší než nastavená. Což v případě obejváku, když tam nikdo není je 19C.
PS: Pokud topíte něčím jiným než elektřinou a plynem tak to bude fungovat jinak. A tuším, že pokud je kotel na uhlí/dřevo tak se neistaluje termostat...
22. 4. 2022, 14:29 editováno autorem komentáře
No jo, ale jak by mi to regulovala automatika, když spím u otevřeného okna? Víte, jak báječně se mi spí v místnosti, kde teda z tohoto důvodu nejsou kytky (protože by ty chudinky zmrzly, na rozdíl ode mě, protože já mám poctivou péřovou peřinu)? A to se mi už stalo že jsem se ráno probudila a na peřině byla u hlavy jinovatka :-). Takovou klandru by chudáci kytky nepřežily :-)
Každý to má jinak, ale díky tomu, že takto podchladíte barák tak ráno stojí raketu ho vytopit. Můžete počítat s tím, že bude pak spotřeba o 50% až 100% vyšší než kdyby jste to nedělala. Vyhřívání našeho RD v zimě za den spotřebuje cca 30kwh elektřiny - to není moc, protože trojskla, zesílené izolace. Pokud bych to prováděl jako vy tak by spotřeba byla cca dvojnásobná tzn místo 30kwh by to bylo v nejlepším případě 60kwh a teď v řeči čísel, mám tady ceník ČEZu, kde jedna MWh s poplatky (distibuce, DPH, OZE...) je cca 7k5 tzn 7,5 kč/kwh
za jeden den propálím navíc 30kwh = 225 kč
za měsíc propálím navíc 30*30kwh (900 kwh) = 6 750 Kč
za topnou sezónu 5měsíců = 5*30*30kwh (4 500 kwh) = 33 750 Kč
a to pouze za předpokladu, že při takto šíleném větrání mám vypnuté tepelné čerpadlo
pokud bych topil a zároveň větral tak tyto čísla si vynásobte tak x2 až x3
to bychom se bavili cca o 100k navíc za rok. - a ano rok zpět kdy byla 1MWh za 2k5 to nebylo takto markatní, ale teď jsou to pálky. A navíc s dlouhodobým výhledem, že letos půjde cena elektřiny(plyn taky) ještě víc nahoru. Aktuální predikce je ta, že elektřina letos před topnou sezónou půjde o dalších 100-200% nahoru, ale teď to již nebude z nějakých 2k, ale z těch částek co jsou teď. Hovoří se o tom, že elektřina pro koncáka by mohla stát 1k€ za 1MWh. V tom případě by se to řešení co jsem popisoval nahoře vrátilo za půlku jedné topné sezóny
PS: čísla zaokrouhluju a beru s odhadem nemám to změřený. Dále se podíveje na to kolikrát za letošek se měnily ceníky elektřiny. Jen ČEZ cenu zvednul letos 3x a to nejsme ani v půlce roku.
Podchladím barák, jo? Kdybych neměla zatažený kohoutky, tak máme v bytě teplo jak na Sahaře a já tu nebudu chodit ani v podprsence, ale kompletně se svlíknu z kůže a budu dejchat vyplazeným jazykem jako pes, jaký by mi bylo horko. Mám zatažený kohoutky už druhý měsíc. Protože plyn je sice prima, ale v zimě. Jak ale přijde jaro a oteplí se a víc svítí sluníčko, tak nám to tu vyhřejou velká okna s orientací na jih. za hezkého počasí netopím ani v zimě. A kdyby náhodou sluníčko nesvítilo a byla větší zima, tak mi přece nic nebrání v tom to okno zavřít a pootočit kohoutkem. Já nemůžu za to, že i do krámu teď chodím v tričku s krátkým rukávem, když je odpoledne teplo :-). Ale v noci je teď i pod nulou, třeba 19.4.2022 odpoledne byla na České Sibiři docela regulérní sněhová vánice a napadlo tam asi 2 cm sněhu. Ono to sice do večera roztálo, ale v noci klesly minulý i tento týden teploty i pod nulu.
https://pocasi.seznam.cz/tabor?lat=49.406&lon=14.713&z=5&f=muni
Právě od toho jsou termostatické hlavice, že udržují stálou teplotu a nemovitost se zbytečně nepřetápí! Nastavím si 21C a mám 21C plus mínus (je tam nějaká hystereze). Topení sepne na 2-3 hodiny denně maximálně (s tím, že si podle počasí řídí teplotu otopný vody). A ano, když nemovitost vytopí sluníčko tak se vytápění vůbec nesepne v tom je krása pokojového termostatu - netopí když není potřeba.
Jak Vás tak poslouchám tak jste stejná jako moje tchýně. Nezná pojem udržování stálé teploty zná pouze kohout vytočen takže je topení rozpálený do ruda/zavřeno a není schopna pochopit na co jsou termostatické hlavice. A taky nechápe, že lépe než "vytáčet" kohouty ručně to zařídí kvalitní termostatický hlavice a pár základních pravidel (například na topení není obskládaný věcma, přikrytou hlavici atd..)