Hlavní navigace

Pomoc Řecku znamená do budoucna další peníze, které země bude potřebovat

Petr Bittner

Tím, že z výsledku dohody vyplynula další finanční pomoc pro Řecko starosti zdaleka nekončí. Otázkou je, jak se profinancuje dalších 7,6 mld. eur, které budou potřeba.

Doba čtení: 2 minuty

Tím že Řekům budou uvolněny další peníze ještě starosti nekončí. Ještě zbývá vyřešit, jakým způsobem jim bude profinancováno 7,6 mld. eur, o které se zvýší jejich finanční potřeba díky tomu, že jim byla o dva roky prodloužena lhůta na implementaci úspor. A podle agentury Reuters by většina (5,6 mld.) mohla být pokryta tím, že centrální banky budou do roku 2016 rolovat řecký dluh, který drží a který v té době bude maturovat. 

Německá inflace podle očekávání v listopadu nepatrně poklesla na 1,9 % a dostala se tak zpátky do cílového pásma ECB, které opustila v srpnu. To je pro ECB potvrzení jejího postoje, že může ponechat měnovou politiku uvolněnou. 

Italové ve včerejší aukci 6M poukázek srazili výnosy pod 1 %, tedy na úroveň, kde byly naposledy v dubnu 2010, před tím, než se v Evropě rozhořela dluhová krize. Ještě před rokem museli u stejných poukázek nabídnout výnos 6,5 %. Itálie tak dále těží z akce ECB (OMT) a aktuálně z pozitivní nálady na trzích, která následovala po dohodě ohledně Řecka. 

Prodeje nových domů v USA zklamaly. Meziměsíčně klesly o 0,3%, navíc byla poměrně výrazně revidována čísla za září z 389 tis. na 369 tis. Jde o skvrnu na příběhu o zotavujícím se realitním sektoru, který se v posledních měsících stává tahounem americké ekonomiky. Vzhledem k tomu, že ostatní čísla v poslední době překvapovala většinou směrem nahoru, není zatím důvod k panice. Uvidíme, co dnes předvedou probíhající prodeje domů. 

Debata ohledně „fiskálního útesu“ se nehýbe a má tak negativní dopad na trhy. Ropa včera přechodně klesla pod 109 USD za barel, dnes ráno je těsně nad touto úrovní a německé 10Y výnosy jsou pod 1,40. 

dan_z_prijmu

Béžová kniha Fedu potvrdila expanzi americké ekonomiky, i když jenom mírnou. Hlavní hnací silou je spotřeba domácností, obavy z nezvládnutí rozpočtového srázu a nejistota ohledně budoucí rozpočtové politiky růst brzdí. Obavy se projevují hlavně v relativní slabosti výrobního sektoru. Trh práce pokračuje v zotavování, ale pouze pomalým tempem. Růst inflačních tlaků nebyl zaznamenán. Celkově Béžová kniha potvrdila obrázek kreslený makroekonomickými daty – ekonomika roste, ale stále pomalým tempem zřetelně pod potenciálem. Vzhledem k nízké inflaci a slabému růstu počtu pracovních míst je jisté, že Fed budce v dohledné budoucnosti pokračovat ve stimulaci ekonomiky. Dá se očekávat, že program Twist bude nahrazen alespoň částečně odkupem státních dluhopisů na dlouhém konci výnosové křivky. 

Guvernér Singer se opět připomněl trhům a zopakoval, že intervence na devizovém trhu jsou možným budoucím nástrojem politiky ČNB. Stále si myslíme, že na hodnotách, kde je koruna dnes, k tomu nedojde. 

Našli jste v článku chybu?