Hlavní navigace

Pomoc Řecku znamená do budoucna další peníze, které země bude potřebovat

29. 11. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Tím, že z výsledku dohody vyplynula další finanční pomoc pro Řecko starosti zdaleka nekončí. Otázkou je, jak se profinancuje dalších 7,6 mld. eur, které budou potřeba.

Tím že Řekům budou uvolněny další peníze ještě starosti nekončí. Ještě zbývá vyřešit, jakým způsobem jim bude profinancováno 7,6 mld. eur, o které se zvýší jejich finanční potřeba díky tomu, že jim byla o dva roky prodloužena lhůta na implementaci úspor. A podle agentury Reuters by většina (5,6 mld.) mohla být pokryta tím, že centrální banky budou do roku 2016 rolovat řecký dluh, který drží a který v té době bude maturovat. 

Německá inflace podle očekávání v listopadu nepatrně poklesla na 1,9 % a dostala se tak zpátky do cílového pásma ECB, které opustila v srpnu. To je pro ECB potvrzení jejího postoje, že může ponechat měnovou politiku uvolněnou. 

Italové ve včerejší aukci 6M poukázek srazili výnosy pod 1 %, tedy na úroveň, kde byly naposledy v dubnu 2010, před tím, než se v Evropě rozhořela dluhová krize. Ještě před rokem museli u stejných poukázek nabídnout výnos 6,5 %. Itálie tak dále těží z akce ECB (OMT) a aktuálně z pozitivní nálady na trzích, která následovala po dohodě ohledně Řecka. 

Prodeje nových domů v USA zklamaly. Meziměsíčně klesly o 0,3%, navíc byla poměrně výrazně revidována čísla za září z 389 tis. na 369 tis. Jde o skvrnu na příběhu o zotavujícím se realitním sektoru, který se v posledních měsících stává tahounem americké ekonomiky. Vzhledem k tomu, že ostatní čísla v poslední době překvapovala většinou směrem nahoru, není zatím důvod k panice. Uvidíme, co dnes předvedou probíhající prodeje domů. 

Debata ohledně „fiskálního útesu“ se nehýbe a má tak negativní dopad na trhy. Ropa včera přechodně klesla pod 109 USD za barel, dnes ráno je těsně nad touto úrovní a německé 10Y výnosy jsou pod 1,40. 

skoleni_8_6

Béžová kniha Fedu potvrdila expanzi americké ekonomiky, i když jenom mírnou. Hlavní hnací silou je spotřeba domácností, obavy z nezvládnutí rozpočtového srázu a nejistota ohledně budoucí rozpočtové politiky růst brzdí. Obavy se projevují hlavně v relativní slabosti výrobního sektoru. Trh práce pokračuje v zotavování, ale pouze pomalým tempem. Růst inflačních tlaků nebyl zaznamenán. Celkově Béžová kniha potvrdila obrázek kreslený makroekonomickými daty – ekonomika roste, ale stále pomalým tempem zřetelně pod potenciálem. Vzhledem k nízké inflaci a slabému růstu počtu pracovních míst je jisté, že Fed budce v dohledné budoucnosti pokračovat ve stimulaci ekonomiky. Dá se očekávat, že program Twist bude nahrazen alespoň částečně odkupem státních dluhopisů na dlouhém konci výnosové křivky. 

Guvernér Singer se opět připomněl trhům a zopakoval, že intervence na devizovém trhu jsou možným budoucím nástrojem politiky ČNB. Stále si myslíme, že na hodnotách, kde je koruna dnes, k tomu nedojde. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).