Vlákno názorů k článku Pokud můžete, nechte daňové přiznání na svém zaměstnavateli od Pavel - Pokud zaměstnavatel to daňové přiznání za mě nepodá,...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 16. 2. 2011 9:59

    Pavel (neregistrovaný)

    Pokud zaměstnavatel to daňové přiznání za mě nepodá, kdo je za to zodpovědný (kdo platí případná penále)?

    Problém je, že jako zaměstnanec se nedozvím, že zaměstnavatel přiznání podal, a ani nemám žádnou kontrolu správnosti (kromě přepočítání mezd za celý rok a vlastního výpočtu a hlídání, ve kterém měsíci se záloha daně liší od standardní a odhadovat, že rozdíl je asi způsoben zůčtováním daně a ne chybou v účtárně - to už je ale jednodušší to přiznání podat sám).

  • 16. 2. 2011 10:48

    Lubik (neregistrovaný)

    „Pokud zaměstnavatel to daňové přiznání za mě nepodá, kdo je za to zodpovědný (kdo platí případná penále)?“ On, zaměstnavatel a vůbec není těžké to zjistit.
    „Problém je, že jako zaměstnanec se nedozvím, že zaměstnavatel přiznání podal,“ když chceš, tak se dozvíš a není těžké to zjistit
    „a ani nemám žádnou kontrolu správnosti“ to je myšleno jak? Já když chci tak si to zkontroluji (a stačí na to výplatní páska a znalosti ze základní školy)
    „hlídání, ve kterém měsíci se záloha daně liší od standardní a odhadovat, že rozdíl je asi způsoben zůčtováním daně a ne chybou v účtárně“ a to je náhodička, že to je vždycky v březnové výplatě
    „to už je ale jednodušší to přiznání podat sám“ to samozřejmě můžeš, ale já a všichni moji kolegové za jednodušší považují nechat to na zaměstnavateli.
    Já souhlasím s článkem, že nechat to na zaměstnavateli je jednodušší.
    A Pavle na závěr dotaz, ty si to daňové přiznání děláš opravdu sám?

  • 18. 2. 2011 10:06

    Pavel (neregistrovaný)

    Ano, daňové přiznání jsem si dělal (společné zdanění manželů, jestli vám to něco říká) a je to práce na deset minut, protože k tomu dostanu od zaměstnavatele přehled zdanitelných příjmů a zaplacených záloh. Tahat to jednotlivě z výplatnic je poměrně pracné. Takže podat daňové přiznání je opravdu jednodušší a rychlejší než to pak po zaměstnavateli kontrolovat.

    Zúčtování daně vždycky v březnové výplatě není, už jsem to měl i v květnové.

    A z čeho vyplývá zodpovědnost zaměstnavatele? Pokud za mě neodvede zdravotní a sociální pojištění, tak je to můj problém a můj dluh, proč by to mělo být u daní jinak?

  • 18. 2. 2011 10:48

    Lubik (neregistrovaný)

    Asi jsem to dost dobře nepochopil, ten kdo umí si daňové přiznání udělat, tak přece mu nemůže dělat problém kontrola. Já bych to také zvládl a nechávám to na zaměstnavateli a i pracovnice ekonomického oddělení, které se tím zabývají a znají to, tak postupují stejně. A kolik myslíte, že zaměstnanců finančních úřadů si to dělá samo? A dnes v době výpočetní techniky, u nás včetně elektronické docházky, jde to přece samo. Pokud se udělá nějaká chyba, tak je to jedině na vstupu, nikdy ne při vlastním výpočtu daně.
    Co se týká odvedení nebo neodvedení. Vy přece vycházíte z přehledu, který vám dal zaměstnavatel, čili jen přesně spočítáte případně špatná čísla, nic jiného to není. A jestli chcete kontrolovat, zda peníze na úřad opravdu došly, tak to můžete udělat v obou případech úplně stejně. A že je něco špatně vypočteno to je opravdu zodpovědnost zaměstnavatele.
    Netvrdím, že udělat si daňové přiznání sám,není pro někoho výhodné viz. diskuze pod článkem, ale váš argument, že není možnost kontroly neberu.

  • 16. 2. 2011 16:05

    Jarmila (neregistrovaný)

    Já bych osobně byla pro, aby si každý podával své daňové přiznání sám. Už jsem viděla daňová přiznání zaměstnanců, kteří měli špatně provedené odpočty na děti, a když se k tomu přidaly odpočty za úvěry za hypotéky, životní pojištění, penzijní připojištění a ještě za dárcovství krve, dělalo to slušnou částku. Tam byste musel být génius, abyste to přepočítal z dat, uvedených na výplatní pásce. Zajímavé bylo, že přiznání byla naprosto vždy v neprospěch zaměstnanců a někdy to dělalo dost slušný peníz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).