Hlavní navigace

Pojistěte si zlaté české ručičky

20. 4. 2004
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Máte zlaté české ruce nebo nohy, které vám vydělávají milióny, a nechcete o ně přijít? Pojistěte si je! I české pojišťovny to umí. Na jakou pojistnou částku si můžete své drahocenné části těla pojistit a kolik vás to bude stát? Připravte si bankovní konto - levné pojištění to není.

Nedávno si pojistil ruce houslista Pavel Šporcl. Co všechno lze pojistit? V naší republice mnoho kuriózních případů pojištění nenalezneme, ale když se podíváme kousek za naše hranice, zjistíme, že lze pojistit v podstatě všechno. Pojišťovny jsou schopny stanovit pojistné opravdu na cokoli.

Pojištění končetin

Houslista Pavel Šporcl nepřišel za pojišťovnou s přáním na pojištění rukou s ničím novým. Nechal se inspirovat slavnými osobnostmi světového sportu, umění a kultury. Své končetiny si nechávají pojistit fotbalisté, herečky i špičkoví umělci.

Jsem teď o dost klidnější. Neznamená to ale, že bych si najednou přestal na ruce dávat pozor. Mám svou práci moc rád, a kdyby se mi něco stalo a nemohl bych dál hrát, žádné peníze by mi tuto ztrátu nemohly nahradit, říká ke svému pojištění Pavel Šporcl, který našel pochopení u pojišťovny Generali.

Herečky a zpěvačky mívají pojištěné své nohy, hlasivky i jiné části těla. Nejdražší nohy má herečka Cyd Charisse. Měla uzavřenou životní pojistku na své nohy na částku 5 miliónů amerických dolarů. Hrála ve filmu Zpívaní v dešti v roce 1952. Svým pojištěním překonala Betty Grable, která byla známa jako „Dívka s miliónovýma nohama“. Tehdejších 5 miliónů dolarů se vyšplhalo až na dnešních 48 miliónů dolarů.

Další známou osobností, která má pojištěné své nohy, je tentokráte muž – Michael Flatley, zakladatel a hlavní postava putovní show Lord of the Dance. Již v sedmnácti letech (1975) se stal prvním Američanem, který vyhrál Světovou soutěž v irských tancích. Své nejrychleji stepující nohy na světě má pojištěny na 40 milionů amerických dolarů.

Nejen končetiny

Končetiny ale zdaleka nejsou jedinou částí lidského těla, kterou lze pojistit. Mužem, kterému nesmíte zkřivit ani vlásek, aby pojišťovna nemusela přistoupit k pojistnému plnění, je americký herec John Travolta. Pojistná částka na jeho vlasy je 1,2 mil. USD (amerických dolarů).

Pojištění konkrétní části lidského těla je speciálním případem životního pojištění, určeným pro ty, kdo si váží některé ze svých součástí více než jiné – například proto, že mu zajišťuje obživu.

Snažila jsem se dopátrat, kolik takové pojištění stojí. Po zaslání dotazu do všech našich pojišťoven jsem dostala vždy velmi podobnou odpověď: tato rizika umíme pojistit, ale toto specifické pojištění musí jít přes naši zajišťovnu – Lloyd´s. Tam nám teprve stanoví pojistné.

Nejkonkrétnější odpověď jsem dostala od Václava Bálka, tiskového mluvčího České pojišťovny: Vzhledem k tomu, že jsme ještě nikdy zkušenost s takovou pojistkou neměli, jde o velmi teoretický a velmi hrubý odhad. Ale abych Vám poskytl alespoň nějakou cifru, určitě by šlo o velkou sazbu, nejspíš v řádu statisíců korun. Záleželo by na míře rizika. Jiné by to bylo u modelky, která vůbec nesportuje, a jiné u varhanního virtuóza, jehož zálibou jsou adrenalinové sporty a domácí práce, ve kterých preferuje především řezání dřeva na cirkulárce. Ale znovu opakuji – tohle je pouhá teorie. Záleželo by především na tom, zda by takovou pojistku zajistila nějaká zajišťovna a za jakou sazbu by byla ochotna do této transakce jít.

skoleni_13_10

Neživotní kuriózní pojištění

Obrazy a další umělecká díla mají často nevyčíslitelnou hodnotu. Pojišťovny ji ale vyčíslit umí a umí stanovit i odpovídající pojistné. Na nejvyšší pojistnou částku je pojištěna Mona Lisa v Louvru v Paříži. Když byl tento obraz v roce 1962 převážen na výstavu do Washingtonu a New Yorku, byl ohodnocen na 100 miliónů amerických dolarů (což při zahrnutí inflace odpovídá částce vyšší než 3 mld. Kč).

Podle rakouského deníku Die Presse ze dne 22. 3. 2004 má olympijský výbor problémy s pojištěním letošní olympiády v Aténách. Pojišťovny se zdráhají pustit do akce, která by mohla být terčem teroristického útoku. Navíc nejsou dokončena ani všechna sportoviště. Experti pojišťovny Lloyd´s se obávají možných teroristických útoků. Jako zvláště rizikové se jim jeví hromadné ubytování účastníků na velkých zámořských lodích.

Anketa

Máte uzavřené pojištění části těla?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).