Hlavní navigace

Názor k článku Hrob vám pojistí pět pojišťoven, ale bez podmínek jen jedna od Jarmila - Nevím, jak se ke hřbitovům postaví následující generace,...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 9. 11. 2010 8:10

    Jarmila (neregistrovaný) ---.199.broadband14.iol.cz

    Nevím, jak se ke hřbitovům postaví následující generace, ale mně už třeba v dnešní době hřbitovy připadají jako přežitek. Jo, pokud se pohřbívala celá těla, bylo třeba zajistit bezpečné místo pro zetlení těla tak, aby nenarušilo hygienické podmínky místa, kde žili ti živí, to měl hřbitov nezastupitelnou úlohu. Pokud byl hřbitov blízko kostela, do kterého věřící chodili každou neděli, nebyl problém o hrob pečovat a nasázet na něj květiny. Řada lidí se ale postupem doby přestěhovala a bydlí dost daleko od rodinných hrobů. Péči o hrob vyřešili jednoduše: překryli hrob deskou a na ni dali plastové kytky. Současná péče o hroby vypadá asi tak, že se příbuzní vydají jednou za rok vyměnit kytky na hrobě svých předků. Pokud ještě mají v místě další příbuzné, sejdou se a pokecají. Pokud ne, jedou třeba sto i víc kilometrů, aby na desku hrobu položili kytku a zapálili svíčku, což je záležitost maximálně pěti minut. Nevím jak vám, ale mně to při vší úctě k předkům připadá stále více nesmyslné. Takže urnu pod keřem a třeba i webové stránky naprosto chápu.
    Ke hřbitovům je třeba se zachovat citlivě. Na jednu stranu jsou tam umělecky a historicky cenné funerální artefakty, na druhou stranu je třeba vidět, do jakého zapomenutí upadly třeba židovské hřbitovy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).