Hlavní navigace

Názory k článku Platíte hypotéku? Po reformě ušetříte na daních

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 5. 4. 2011 11:11

  Petr Černý (neregistrovaný) ---.eurotel.cz

  Autor zapomněl zmínit jednu podstatnou věc a to, že se reálně nezvyšuje daň z příjmu fyzických osob, ale snižuje. Pointa je v tom, že 15% je ze superhrubé mzdy, kdežto 19% je z hrubé mzdy (která je vždy menší). Reálně dojde ke snížení daně z příjmu o cca 2%. A proto i to "ušetření" bude jen kosmetické.

 • 5. 4. 2011 12:23

  Jiří Hovorka

  Kosmetické to může být pro někoho, kdo již nyní platí na dani minimum, a to kvůli tomu, že od daní odečítá slevy jako držitel průkazu ZTP nebo třeba slevu na vyživovanou manželku (sleva na dítě výhodnost nesníží, protože funguje jako jediná jako bonus). Tam se daň ale už nyní blíží nule, čili změna se neprojeví nikterak.
  Ostatní si ale skutečně přilepší.
  Pro lepší pochopení to uvedu na příkladu zaměstnance se mzdou 20 000 korun:
  Podle nynějších pravidel platí měsíční zálohu na daň (po odečtení slevy na poplatníka) ve výši 2050 korun. Za rok tak odvede na dani 24 600 korun.
  Až bude reforma účinná zaplatí na dani sice skutečně méně - 1730 měsíčně a tedy 20 760 korun za rok. To podle nových pravidel odpovídá výši ročních úroků zhruba 100 tisíc korun, což je ekvivalent více jak 2milionové hypotéky na začátku splácení.
  Vzhledem k tomu, že těžko bude člověk s 20tisíci hrubého splácet dražší hypotéku, domnívám se, že tak jak je článek posazen, odpovídá drtivé většině skutečných případů.

 • 10. 7. 2011 7:30

  blanci (neregistrovaný) ---.ji.cz

  mě by zajímalo jak by se posuzovalo refinancování stávající hypotéky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).