Vlákno názorů k článku Platí OSVČ nižší odvody než zaměstnanci? (Názor) od vevuna - Daňové zákony, zákon o zdravotním a sociálním pojištění,...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 24. 2. 2023 12:55

    vevuna

    Daňové zákony, zákon o zdravotním a sociálním pojištění, živnostenský zákon, ty všechny platí od roku 1991, kdy se zformovala nová daňová soustava. Od té doby byly novelizovány - nejvíce zákon o daních z příjmů, snížil se odvod na sociální pojištění, zákony ale platí stále. Je rok 2023. To je 32 let trvání tohoto systému. Zpracovávala jsem daně lidem v ZČ, OSVČ i obchodním společnostem. Zaměstnanci se mnohdy domnívali, že OSVČ jsou na tom lépe, potom OSVČ se domnívaly, že jsou na tom lidé v závislé činnosti lépe. Na daně a odvody se snaží mnoho lidí lišácky vyzrát. Většinou se jim to vrátí negativně zpět v jejich neprospěch. Ať bude systém odvodů do státní kasy, zdravotním pojišťovnám, na sociální pojištění jakkoliv změněn, bude mít opět spoustu odpůrců. Vzpomenu, např. že z umělecké činnosti nebylo povinné odvádět příspěvek na důchodové pojištění - nevím, jak je to v současné době, už jsem přestala tyto zákony a jejich novelizace sledovat. Ale připomenu různé "slavné" herečky, které se rozplakaly, když uviděly svůj důchodový výměr. OSVČ nemá povinnost platit nemocenské pojištění, ale pak se často stalo, že OSVČ těžce onemocněl a neměl žádný příjem. Jedna moje klientka, která pracovala v ZČ jako překladatelka a kromě toho měla uměleckou činnost - vyráběla a prodávala figurky a sošky, ta mi řekla, že nebude tomuto státu nic odvádět. Dnes je vážně nemocná, pobírá ID a to dost nízký. A opět si stěžuje a nadává. Jakákoliv osvěta v tomto oboru je zbytečná.

  • 24. 2. 2023 13:10

    VlK

    "Ať bude systém odvodů do státní kasy, zdravotním pojišťovnám, na sociální pojištění jakkoliv změněn, bude mít opět spoustu odpůrců."
    Ano, souhlas. Stejná situace by byla, když by byl jen jediný systém pojištění např. nemovitosti. Nelze se zavděčit všem, nelze myslet na potřeby všech.
    Proto má smysl mít vícero možností, mezikterými si budeme moci vybrat.

  • 27. 2. 2023 2:45

    ViR

    Umělci "na volné noze" mají povinné důchodové pojištění až od r. 2008, a to stejné jako jiné OSVČ. To je samozřejmě poměrně krátká doba, takže pokud předtím nemysleli na budoucnost, a neplatilil si pojištění dobrovolně (případně jen symbolické částky), mají důchody nízké, třeba i jen poměrné (když jim chybí roky).

    Nemocenská OSVČ je kapitola sama pro sebe. Já si jí tedy tu u ČSSZ platil (a nikdy nečerpal), ale jelikož by byly dávky tak nízké, že by mi stačily akorát tak na jídlo, ale nikoli již na další výdaje, či i jen na pouhé udržení zakonzervované živnosti (a navíc OSVČ nemají na nemocenské dávky první dva týdny nemoci nárok), měl jsem vedle toho ještě komerční nemocenské pojištění.

    Jinak samozřejmě nemocenské pojištění s invalidním důchodem nemá žádnou souvislost. ID se počítá z důchodového pojištění.

  • 27. 2. 2023 8:14

    Kousavka

    K tomu je třeba ale taky dodat to B. A sice že OSVČ si nemocenské ani důchodové zvýšit nemůže. Protože pokud by si chtěla zvýšit nemocenské, musí si zároveň zvýšit sociální a zdravotní. Totéž platí i pro důchodové: pokud by ho chtěla platit vyšší, zvedá se jí zároveň i zdravotní. Ani komerční nemocenské pojištění není žádná hitparáda, proto mají OSVČ nejčastěji pojištění úrazové a snaží se nemarodit, pokud to jen trochu jde.

    A co si nikdo neuvědomuje, je to, že pokud člověk zemře a má děti, pak dětem se sirotčí důchod vypočítává z odvodů zemřelého rodiče. Pokud dotyčný neplatil nebo platil málo, dostanou děti taky málo. Takže pokud máte děti a nemáte je rádi, tak neplaťte. kdyby se s vámi něco stalo, budou na vás opravdu s láskou vzpomínat.

  • 27. 2. 2023 14:22

    Emil2

    Nesmysl. V přehledu pro SP je chlívek Určený vyměřovací základ. Tam si můžete namalovat číslíčko v rozmezí <minimální VZ, maximální VZ> a "zvýšit" si důchod a nemocenskou. Tohle vydávala Šilerka za dobrý nápad. A všichni se jí vysmáli.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).