Soud mi vyhoví a vydá platební rozkaz - dlužník ho ale nepřevezme, soud ho tedy zruší.
Mám dotaz:
1. kdo mi zaplatí soudní poplatek 600 Kč
2. jakým jiným způsobem z dlužníka vytáhnout peníze, když si nepřebírá soudní obsílky a soud všechny platební rozkazy ruší...
Slyšel jsem, že ještě existuje tzv. žaloba na dlužnou částku, kde lze uplatnit fikci doručení, tzn. že pošťačka obsílku normálně dlužníkovi hodí po 10 dnech do schránky. Nevíte, jak přesně to funguje?
Mám docela hodně dlužníků a všichni se mi vyhýbají a nepřebírají platební rozkazy, nevím, co s nima.
Mám stejný problém, dlužník dluží (a nejen mě) vysoké částky, ale "vypařil se z povrchu zemského". Jak se dále postupuje. Plaťák byl vydán a nic... Je posledním krokem Ivan s Voloďou? (to je nadsázka, ale je v tomto státě vůbec možnost dostat z dlužníka peníze, nebo jsou dlužníci ve výhodě?)
Návod, jak dělat podvody:
1. založte si s.r.o. a sídlo umístěte na adresu virtuální kanceláře, kde sídlí stovky dalších eseróček
2. objednávejte zboží/služby na faktury, které neproplácejte
3. ignorujte veškerou poštu a vysmívejte se hloupým dodavatelům
pokud dodavatel dodává na čestné slovo a bez zajištění, jen-tak na fakturu - nějakému neznámému neprověřenému odběrateli, sídlícímu ve virtuální kanceláři, kde v jedné garsonce sídlí stovky dalších eseroček - pak asi označení "hloupý" není zcela od vjeci
Chytráku Jezevče, denně vyřídím 10-20 objednávek. Nejsem schopen věnovat 30 minut na prověřování každého klienta (tolik průměrně zabere prověřování ve vyhledávačích, v různých oficiálních i polooficiálních databázích).
U každého projedu jen www.justice.cz a www.rzp.cz jestli dotyčný vůbec existuje a navíc opravdu už není čas.
A zase tolik nevydělávám, abych zaměstnal asistenta-detektiva, který by každého klienta ze všech stran prověřil.
Mám vlastní seznam ulic, na kterých sídlí virtuální kanceláře a pokud nějaké s.r.o. zde sídlící objedná, požaduji platbu předem nebo alespoň zálohu.
Občas to ale taky neuhlídám...
V mé branži všichni dodávají na fakturu, platba předem je neakceptovatelná.
Při vaší genialitě mi jistě navrhnete jiný vhodný a efektivní systém, jak se vyhnout neplatičům. Děkuji.
systém existuje jen jeden:
1) firmám pochybným, podezřelým, neexistujícím a jinak nedůvěryhodným, nedáváte na fakturu, dokud je neověříte praxí a osobním kontaktem (KYC) - s rizikem, že vedle většiny podvodníků vyeliminujete i pár hysteriků.
2) firmy solidní zaplatí v ceně vašich služeb patřičné procento vašeho rizika, že nejste ochoten ad (1) - a bude to trvat tak dlouho, než to ty solidní začne sráti, neboli než se naskytne někdo kdo si nechá zaplatit jen za poskytnutou službu a ne pojistku za to že "se to tak v branži dělá".
Jezevče, a já bláhově čekal, že mi poradíte, jak poznat ty "pochybné, podezřelé, neexistující a jinak nedůvěryhodné".
Co třeba s.r.o. sídlící v Kubelíkově ul. Praha 3, vznik 2007, na internetu žádné negativní reakce, webová stránka solidně se tvářící, na první pohled nic podezřelého... Splatnost faktury červen 2009, odběratel nezaplatí, následují upomínky a opětovné ověřování. Najednou se v OR objeví záznam exekutorského úřadu (v květnu tam ještě nebyl), podrobným průzkumem (cca 1 hod času) zjistím, že na dané adrese sídlí více s.r.o. atd.
Proti těmto pdovodníkům má své občany zajistit stát, jednou z jeho funkcí je i obrana a bezpečnost občanů. Jedním z nástrojů je platební rozkaz. Jenže když je tento institut nefunkční, tak pak vám nezbývá nic jiného, než to hodit za hlavu, nebo vyzkoušet metodu Voloďa-Serjoža.
Ivan s Voloďou vám nepomůžou, když dlužníka nenajdou.
Taky se docela dobře může stát, že se obrátíte na fïrmu Ivan, Voloďa a spol. s.r.o. (nebo jinou vymáhací) a ti vás oberou znovu a navíc se vám vysmějou, jaký jste blbec, že sice dlužníka našli, ale ten nic nemá a další bla bla (osobní zkušenost!).
Nejlepší je asi nechat si zaplatit zálohu a důsledně prověřovat odběratele.
U větších částek dodávat postupně, podle toho, jak dotyčný platí.
Máte pravdu, dlužníci jsou poučením do budoucna, cenná zkušenost pro každého podnikatele, každý si tím projde. Chcete poctivě podnikat, ale natlučete si hubu. Pak se ošleháte, zhrubnete a dodáváte výhradně na platbu předem nebo na zálohy (jak píšete).
Vezmete platební rozkaz a necháte si na něj u soudu vyznačit nabytí právní moci. Poté jej odnesete k exekutorovi a ten se již postará o zbytek. Již jsem takto postupoval několikrát a i dost velcí "odbojáři" zaplatili již při první návštěvě exekutora.
Samozřejmě že nejlepší je prevence a pečlivě si zákazníka prověřit. Ale ani tak nemáte jistotu 100% - vybrakovat vlastní firmu lze neuvěřitelně rychle. A taky vím, že se to hezky radí, když už je nezaplacená pohledávka na stole.
"Vezmete platební rozkaz a necháte si na něj u soudu vyznačit nabytí právní moci. "
- - řekl bych, že toto lze udělat pouze v případě, že dlužník platební rozkaz převzal (=vyzvedl na poště dopis), protože pokud nepřevezme, soud platební rozkaz ZRUŠÍ a tím tedy ani nenabyde právní moci
Ano, i to se může stát. Soud potom PR zruší a nařídí jednání. Pokud máte v pořádku doklady, pak máte PR o něco později. Dneska už to jde u mnoha soudů docela svižně, tak že jednání je už během několika málo měsíců. Ani pár měsíců není sice málo, ale bývaly i doby, kdy se čas mezi podáním žaloby a soudním jednáním počítal div ne na pětiletky.