Vlákno názorů k článku Platební rozkaz nepodceňujte od Standa - Mám dotaz: když podám soudu návrh na platební...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 30. 7. 2009 12:32

    Standa (neregistrovaný)
    Mám dotaz: když podám soudu návrh na platební rozkaz (třeba jsem podal 1.6.2009), zatím nevím o tom, že by soud už rozhodl a dlužník mi mezitím zaplatí (peníze přijdou třeba 30.7.2009), co mám dělat?

    1. mám na soud poslat odvolání žádosti o vydání platebního rozkazu?
    2. kdo mi zaplatí soudní poplatek 600 Kč, pokud to dlužník odmítne? Soud ho předpokládám už nevrátí.

    Není tedy lepší počkat, až soud platební rozkaz vydá a pak ještě dlužníka donutit zaplatit ten soudní poplatek?

    Ale co když podá odpor do 15 dnů a soud platební rozkaz zase zruší, protože dlužník už přece zaplatil?

    Kdo mi soudní poplatek uhradí?
  • 30. 7. 2009 21:15

    JirkaZ (neregistrovaný)
    1. Pokud dlužník již zaplatil, je třeba požádat o zrušení návrhu na platební rozkaz.

    2. Soudní poplatek není třeba platit ihned při podávání návrhu, ale až na výzvu soudu. Pokud jste jej přesto zaplatil a platební rozkaz ještě nebyl vydán, soud poplatek vrátí.
  • 31. 7. 2009 10:03

    Standa (neregistrovaný)
    Jirko, děkuji, asi s tím máte své zkušenosti.

    Že soud poplatek vrací, mě překvapuje. Myslel jsem si, že je "nevratný", resp. že ho pak zaplatí ten dlužník.

    Pokud správně chápu smysl soudních poplatků, tak mají hradit náklady soudů, proto mě vážně překvapilo, že ho soud vrátí. Přece jen ten soudce s tím měl nějakou práci...

    Ale děkuji.
  • 1. 8. 2009 0:54

    JirkaZ (neregistrovaný)
    Soudce s tím nemá vůbec žádnou práci, tuto agendu vyřizuje soudní tajemnice(nebo jak se dnes tato funkce jmenuje). Ta zkontroluje formální správnost, tj. nikoliv podstatu sporu a vydá platební rozkaz. Soudce se k tomu dostane, až když je nařízeno jednání.

    Odhadl jste to dobře, zkušenosti s tím mám, byt ne příliš velké. Pokud váháte, zda-li se soudit či ne, dovolím si poradit - běžte do toho. Bud to uděláte přes právníka (zaplatíte mu honorář, ale máte jistotu, že to udělá dobře) nebo podáte žalobu sám přes internet (nižší soudní poplatek). Na prvním případu se asi trochu zapotíte, ale ty už jdou snadno. Podání žaloby má ovšem několik výhod - pravděpodobně se domůžete svých peněz a navíc dáte dlužníkovi jasně najevo, že se si své peníze dokážete ohlídat. Nezanedbatelný není ani ten úžasný pocit úspěchu, kdy Vám peníze dojdou na účet.
  • 2. 8. 2009 17:11

    Standa (neregistrovaný)
    Honorář právníkovi pak uhradí dlužník, že? Mohu honorář právnikovi včlenit ihned do platebního rozkazu?
  • 2. 8. 2009 18:06

    Jarmila (neregistrovaný)
    To je právě to.
    Právník svoje peníze dostane vždycky. Ať spor vyhraje nebo prohraje. Ani vyhrání sporu nemusí znamenat, že soud přiřkne náklady prohrávající straně. Mně se ve sporu o dlužné výživné stalo, že jsem sice spor vyhrála, ale nikoli úhradu nákladů. To jsem pak posílala na ministerstvo jako stížnost. Dokonce mi jednou ruply nervy a milému soudu jsem od plic vynadala, seděli tam jako zařezaní a jen koukali do těch lejster. Předsedkyně soudu se mi pak omluvila. i když za chybu nemohla, to byl soud odvolací. Pře se vrátila zpátky a já ji napodruhé vyhrála.
    Ovšem dle zákona je to tak, že pokud se třeba soudce špatně vyspal nebo jste mu nesympatický, úhradu nákladů Vám prostě přiznat nemusí a vy na to nemáte žádný nárok. Bohužel. Proto když už se soudím, tak zásadně ve své režii. Na náklady právníka prostě nemám.
    Takže do platebního rozkazu to sice dát můžete, ale dostat to nemusíte.
  • 2. 8. 2009 19:48

    Standa (neregistrovaný)
    To je mi líto, fakt je, že občas se soudci seknou a pak se bohužel nedá nic dělat.

    Já to chci ale kvůli něčemu jinému - ne že bych nebyl schopen vyplnit formulář platebního rozkazu, to samozřejmě zvládnu...

    Jde mi o to, že někteří ti dlužníci se mi do do telefonu, když je uháním, vyloženě vysmívají, slovy: "Nepodávejte platební rozkaz, stejně na té adrese nesídlím, nic nedostanete."

    Tohle mě štve. Že ten odběratel dopředu počítal s tím, že fakturu nezaplatí a já na něj nemůžu, protože je to s.r.o. sídlící ve virtuální kanceláři a patrně nemající žádný majetek.

    Předpokládám, že ale snad musí mít aspoň bankovní účet (jak jinak by podnikali), takže by jim exekutor potom šáhl na ten účet.

    No, a když se k dluhu ještě připočte soudní poplatek 600 Kč, náklady exekutora 3000 Kč a náklady na právníka 1500 Kč (za sepsání návrhu na platební rozkaz), tak se aspoň dlužník pěkně prohne... Taková moje pomsta...
  • 31. 7. 2009 10:13

    Standa (neregistrovaný)
    "Pokud dlužník již zaplatil, je třeba požádat o zrušení návrhu na platební rozkaz. "

    - - ještě jinak:

    1. co když dlužník nepřevzal platební rozkaz, ten nenabyl právní moci a soud platební rozkaz zrušil a tzv. nařídil jednání (příp. ještě nenařídil jednání, resp. neurčil termín)
    2. mezitím se to ale dlužníkovi rozleželo v hlavě a dluh uhradil

    Jak soud požádat o zrušení žaloby na vydání rozkazu, aby se to nařízené jednání už nekonalo.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).