Hlavní navigace

Platební karty a bezhotovostní platby čeká zásadní zlom

15. 3. 2016
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Co se stane s věrnostními programy na kartách? Jak omezit hotovost ve veřejné dopravě bez miliardových tunelů? Zaplatili byste pomocí selfie? Peníze můžete převést i pomocí P2P plateb.

Toto je PR sdělení a pozvánka na konferenci.

Slýcháme, že doba bezhotovostní je takřka za dveřmi, ale po pravdě ta doba bude muset ještě mnoho dveří otevřít. Hotovost jen tak nezmizí. Tlaky na její omezování však sílí zvláště od vlád vyspělých zemí, mezi něž patří i Česká republika. Důvod je prostý: bezhotovostní operace výrazně redukují šedou a černou ekonomiku a motivují k platbě daní. A z těch se platí třeba školství, zdravotnictví, hasiči…

Na druhé straně jsou tu finanční instituce a firmy, pro které je hotovost nákladná a chtějí ji rovněž omezit. K tomu mohou pomoci platební karty. Jenže jak lidi rozplatit? Nabídneme jim věrnostní program! A pak přijde Evropská komise, nenechá kámen na kameni a vy (vydavatelé karet) se starejte. Excelovské grafy zisků se musí přepsat a hledají se nové cesty, jak běžné smrtelníky i firmy motivovat nepoužívat hotovost.

Jenže jak rozplatit lidi, když za tak základní věci, jako je třeba parkování nebo jízdenka, musejí platit mincemi?

Na tyto a další otázky budou hledat odpovědi řečníci konference Platební karty vs. hotovost, kterou pořádá finanční server Měšec.cz.

Předražená Opencard? Jde to lépe

Miliarda sem, miliarda tam. A pár set tisíc, milionů ročně na provoz jako bonus. Že uzavřené platební schéma pro platební řešení bezhotovostních plateb ve veřejné dopravě nemusí stát takové astronomické částky, ukazuje příklad několik českých měst, kde už lze, nebo velmi brzy půjde platit kartou. Jak říká Martina Kirchrathová ze společnosti Ingenico, držitelé karet se naučili „pípat“. Praktickou ukázku takového „pípání“ v autobuse přiveze Jiří Beneš z Arrivy Morava. Nenechte si ho ujít, ten pípací stroj přiveze až z Ostravy.

 • Téma: Válka hotovosti v dopravě: Využití bankovních karet pro odbavení cestujících v osobní dopravě
 • Přednášející: Jiří Beneš, ARRIVA MORAVA

Jenže platební karta nemusí sloužit jen jako prostředek zaplacení. Představte si, že se v metru revizorovi prokážete svoji bankovní kartou k účtu, resp. přiložením karty ke snímači. Sci-fi? Kdepak, mají to v Jeseníku, jen nemají metro, ale autobusy. A může to být kdekoli. Platební karta může sloužit jako nosič různých kupónů, nejen těch časových. Povídat o tom bude Lukáš Pokorný z Global Payments Europe.

 • Téma: Platební karta jako nosič nejen časových kupónů
 • Přednášející: Lukáš Pokorný, Global Payments Europe

Mezibankovní poplatky klesly. Co dál?

Více akceptačních míst, více transakcí a méně hotovosti. Taková byla původní myšlenka Evropské komise, když v Evropě svým nařízením snížila mezibankovní poplatky na 0,2 % pro debetní a 0,3 % pro kreditní karty. Jenže každá mince má dvě strany. Regulace mezibankovních poplatků je aktivní teprve pár měsíců, ale některé důsledky jsou vidět již nyní. Bude o nich povídat Marcel Gajdoš z Visa Europe.

.

 • Téma: Doba poregulační
 • Přednášející: Marcel Gajdoš, Visa Europe

Jak se bude platit v blízké budoucnosti? Zkuste selfie

Už jsme zkusili hodně cest. Známe bezkontaktní karty, nálepky, platíme NFC mobily, QR platbou… Bezhotovostní platby a zvláště platební karty procházejí inovací. A je možné, že časem plastová karta zmizí a bude to jen elektronický záznam. Stojíme před zásadním zlomem používání plateb. Jakou roli budou hrát mobilní platby a tokenizace? A nejen o tomto zlomu bude hovořit Miroslav Lukeš z MasterCardu.

.

 • Téma:  Jak se bude platit v budoucnosti?
 • Přednášející: Miroslav Lukeš, MasterCard

Děláte rádi „selfíčka“? A dokážete si představit, že byste se takto identifikovali, nebo dokonce podepsali? Rostoucí množství mobilních zařízení totiž podporuje využít biometrické měření k nalogování se do bankovnictví tím, že se vyfotíte (uděláte si selfie) a systém porovná váš snímek s fotografií uloženou buď v databázi banky, nebo v paměti zařízení. Říká se tomu biometrie v praxi a o jejím využití bude vyprávět Marek Obuchowitz z Morpho. Marek přijede až z Francie a jeho přednáška bude v angličtině bez překladu.

 • Téma: Biometrie v praxi: podepište se přes selfie
 • Přednášející: Marek Obuchowitz, Morpho

Získat nové a udržet stávající. Zákazníky i obchodníky

Zákazníky oblíbené věrnostní programy k platebním kartám, které jim dávaly procenta zpět přeměnou na hotovost, se staly takřka nepoužitelné. Budoucnost věrnostních programů se jmenuje functionaloyalty, nastiňuje cestu Radek Hrachovec, který se věrnostním programům dlouhodobě věnuje.

 • Téma: Regulace učinila cash-backové platebně-kartové programy „useless“. Existuje cesta, jak z toho ven?
 • Přednášející: Radek Hrachovec

Opačný názor mají lidé ze start-upu Dateio. Ti totiž říkají, že správným cílením na zákazníka na tom vydělají všichni a že cashbackové programy nadále mohou fungovat. Bude o tom povídat Ondřej Knot z Dateio.

 • Téma: CLO marketing (card-linked offers): Cílené nabídky na základě analýzy nákupního chování 
 • Přednášející: Ondřej Knot, CEO, Dateio

Právní špeky a konec SEPA

Reguluji, reguluješ, regulujeme. Výkazy, hlášení, kontroly. Kdo kdy pracoval ve finanční společnosti, ví dobře, že někdy je výkaznictví spíše hlavní činností a vydělávání peněz až činnosti vedlejší. Alespoň podle povinností, které finanční společnosti mají vůči regulátorům i unijním zákonům. Jak z toho ven? Poradí vám Petr Bouček. Nebude to suchá právničina, těšte se na praktické tipy, jak se vlk nažere a koza zůstane celá.

.

 • Téma: Právní úpravy platebních karet a spotřebitelského úvěru
 • Přednášející: Petr Bouček, Advokátní kancelář Trnka, Trnková, Bouček

O bankovních radostech i starostech bude povídat z pohledu České bankovní asociace Tomáš Hládek. Provede vás implementací evropské legislativy (PAD, PSD 2, MIF) a problémy, které přináší (switching, third party providers). Dozvíte se i o nových trendech, inovacích, instantních platbách doma i v zahraničí a třeba že je na obzoru SEPA end-date.

.

 • Téma: Přehled aktivit České bankovní asociace na poli platebního styku
 • Přednášející: Tomáš Hládek, Česká bankovní asociace

Posílejte peníze mezi sebou. Lidé i firmy

P2P je pomalu jako zaklínadlo. Pro půjčky není nutné jít do banky nebo úvěrovky, lze je získat na tržišti P2P půjček. Nemusíte hledat číslo na dispečink taxi, můžete se spojit přímo s řidičem přes P2P aplikace Liftago, Hopin, Uber a další. A proč by to nemohlo jít u posílání peněz? Již nyní umí platby P2P nabídnout PayPal. Kdo z finančních společností se chytne na tuto novinku, získá klienty, kteří preferují instantní, rychlé platby a jsou za ně ochotni zaplatit. Představte si třeba, že máte obchodního partnera na druhém konci světa a chcete mu obratem poslat peníze. Tradiční bankovní převod je nepraktický, PayPal drahý a přes Western Union byznys platbu pošle asi jen dobrodruh. O nástrahách a příležitostech v oblasti v oblasti P2P plateb bude povídat Miloslav Bouček ze SIA Central Europe (a je to bratr předchozího řečníka).

 • Téma: P2P – převod peněz nikdy nebyl jednodušší
 • Přednášející: Miloslav Bouček, SIA Central Europe

Autor článku

Autor se věnuje publikační činnosti v oblasti bankovnictví a pojišťovnictví, specializuje se na finanční produkty, dluhovou problematiku a oblast dopravy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).