kartu používám,ale pokud budou poplatky stoupat a pokud si obchodníci budou za platbu kartou brát poplatek,vrátím se zpět k peněžence.Nevidím pořád markantní rozdíl mezi platbou penězi a kartou až na jeden,že platba kartou v marketu zdržuje frontu za plátcem.To je snad jediný rozdíl.Nepočítám pochopitelně onen fakt,kterým je zisk banky a zprostředkující organizace.
Výhoda platby kartou je pro zákazníka v tom, že má k dispozici celý zůstatek z připojeného účtu a ne jen to co je zrovna v peněžence. Vyhne se vybírání z bankomatu / na pobočce a může v klidu utrácet. Obchodníci předpokládají, že pokud člověk nemá peníze fyzicky v ruce, ztrácí o nich přehled a utratí víc. Je prokázané, že to opravdu funguje. Obě strany jsou spokojené. Nejspokojenější je nakonec ale hlavně banka a karetní společnost, které se rozdělí o provizi. Mě osobně to nevadí. Pokud mám platit bance za její služby, je právě tato varianta výběru poplatků pro mě nejpřijatelnější.
Obchodníci předpokládají, že pokud člověk nemá peníze fyzicky v ruce, ztrácí o nich přehled a utratí víc.
To je pravda jen částečně. Nemůže utratit více, než vydělá. Krátkodobě se sice může i zadlužit, např. pomocií kreditní karty, ale opět jsou to peníze, které musí zaplatit, takže následující období musí koupit o to méně. Výsledně je tak jeho disponibilní příjem nižší o poplatky a úroky bance. Minimálně u lidí, kteří žijí „od výplaty k výplatě“ a těch je u nás dost.
Samozřejmě jsou obory, kde je karta nutná, typicky u služeb zaměřených na turisty, ale v potravinách/drogerii se zákazníci spíše zajímají o dostupnost a cenu.
„To je pravda jen částečně.“
Je to plná odpověď.
Podle výzkumů opravu lidé platící kartou zaplatí víc. Platba je tolik „nebolí“ oproti placení v hotovosti.
A to, že má člověk přístup k celé své hotovosti na účtu je mnohdy spíše nebezpečné. Klasicky člověk v peněžence taky nenosí celou svou výplatu, ale má ji doma a bere si sebou jen přiměřenou hotovost! Ono stačí taková jedna návštěva bordelu, či baru (zaplatit všem), kde je člověk pořádně opilý a hned je účet vyluxován…
Kdežto, pokud má člověk v pěněžence jen 2–5k CZK, tak víc prostě neutratí. Jasně jde si nastavit limity, ale nevím, jestli to platí i pro imprinter, každopádně mít pořád přístup k CELÉ své hotovosti, i když je člověk pod vlivem (ať už alkoholu, emocí, či pěkné ženy) může být pro účet značně devastující.
Záleží jak pro koho. Pro někoho výplata = veškeré dostupné prostředky = zůstatek na účtu popř. je ihned vybere a „přemístí“ do peněženky.
Jinak je samozřejmě rozumnější mít úspory na účtě (účtech), ke kterému není vydána platební karta i kdyby to měl být účet, ze kterého lze peníze on-line převést na ten běžný.
Limity na kartě jsou rozhodně dobrá věc. Na imprinter fungují částečně – obchodník má dle smlouvy s bankou povinnost se u platby nad určitou částku dotazovat banky. Ovšem jestli lze na základě toho platbu reklamovat, když byla řádně autorizovaná nevím, spíše asi ne.
Jo, když někdo neumí ovládat své emoce, tak mu karta do ruky nepatří. :)
Spokojena je nejen banka a karetní společnost, spokojený je i obchodník. Má tržbu a nemusí přepočítávat bankovky ani s nimi běhat do banky. Ono než přepočítáte denní tržbu v supermarketu, tak to chvíli trvá, odvoz peněz taky není nejbezpečnější a ani poplatkům se nevyhnete. Elektronická hotovost má svoje velké výhody.
Lidl, Kauflan a ani Peny. Od Teska a Globusu se lisi prevazne mnozstvim pokladen a pritom snahou obslouzit stejne mnozstvi zakazniku, karty do nedavna strasne zdrzovali. Ale dnes jiz platba (protoze se pouziva PIN a ne podpisy) probiha daleko rychleji, porad je to pomalejsi nez cache, ale uz je to snesitelne.
–
Az budou mikroplatby tak bude platba kartou rychlejsi nez penezi a budou ji tyto podniky preferovat.
Zdržování ve frontě vidím jinak. Zákazník hledající mince může být pomalejší než někdo, kdo platí kartou.
Problém některých českých obchodů je v technickém řešení, většinu doby připadající na placení kartou zabere čekání na připojení ke vzdálenému počítači banky. Jako turista jsem v Británii platil i drobné částky (čipovou) kartou a transakce byla rychlá. (Navíc mi prodavač tu jednu láhev balené vody a balíček sušenek sám vložil do tašky/sáčku.) Fyzika platí stejně v UK jako v ČR, tudíž problém je možná ve škudlilství českých obchodníků a ještě spíš v nenažranosti českých bank, které přemrštěnými poplatky za transakci ty obchodníky do co nejlevnějšího řešení plateb ženou.