Hlavní navigace

Co má společného kostel a sex? Obojí uhradíte platební kartou

19. 7. 2010
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

V České republice přibývá netradičních míst, kde byste dříve platební karty hledali jen stěží. Nemůžeme se sice ještě porovnávat se Spojenými státy, ale počet obchodníků stále stoupá.

Patříte mezi ty, kteří u sebe nosí stále hotovost a z karty vybíráte jen málo? Nebo jste fandové platebních karet a spoléháte se raději na ně? Ať tak či tak, může být karta dobrým pomocníkem v případě, že zjistíte, že v peněžence nemáte v hotovosti ani vindru. Je až s podivem na kolika zvláštních místech se vám platební karta může hodit. Čtěte také: Jak vybírat v zahraničí z bankomatu zadarmo nebo levně (návod)

Piráti silnic by měli mít dostatečný limit na kartě

Červnovou novinkou je například testovaný pilotní projekt dopravní policie. Ta umožňuje nově zaplatit platební kartou pokutu za přestupek rovnou na místě projednání. Dopravní policie chce touto cestou otestovat možnost využívání bezhotovostního platebního styku a usnadnit tak řidičské veřejnosti úhradu pokut, uvedla Veronika Benediktová, mluvčí Policejního prezidia ČR.  Ani přes poplatky za transakci, které platí sama Policie ČR, totiž náklady nejsou vyšší než výdaje za následné vymáhání pokuty. Podle ředitele služby dopravní policie Leoše Tržila se totiž 70 % pokut v blokovém řízení nevybere na místě.

Terminály budou následujících šest měsíců (do konce roku – pozn. red.) využívány na 17 dálničních odděleních a 3 odděleních silničního dohledu krajských ředitelství policie (Liberec, Pardubice, České Budějovice), uvádí zpráva Policejního prezidia. Čtěte také: Poradna: Problémy s platebními kartami při cestování

 Pro úhradu pokuty přes terminál je možné použít všechny platební karty používané v běžném obchodním styku. V případě, že se tento projekt osvědčí, budou zástupci policie vážně zvažovat jeho plošné rozšíření. Za celý červen bylo přes terminály zaplaceno 10 % celkového objemu pokut, což odpovídá částce 707 500 Kč.

S kartou na magistrát a obecní úřad

Kromě pokut je možné už od roku 2006 zaplatit platební kartou bez výdajů za transakci například také správní poplatky na Magistrátu v Ostravě. Platba je možná na živnostenském úřadu, odboru dopravně správních činností, cestovních dokladech a na příjmové pokladně magistrátu. Zde lze platit cokoliv, služba se ale využívá zejména pro zaplacení pokut udělených správními orgány a pro platbu poplatků za komunální odpad, uvedla pro server Měšec.cz Andrea Vojkovská, mluvčí Magistrátu města Ostravy. Prozradila také, že ačkoli se jedná o vlastní nápad ostravského magistrátu, věří, že s touto možností časem přišly i jiné obce. Ptali jste se: Bezpečné platební karty existují, nebojte se platit na internetu

Než s platební kartou vyrazíte do zahraničí, přečtěte si  průvodce cestováním s platební kartou na serveru Měšec.cz

Na festival s prázdnou kapsou

Na letních hudebních festivalech sice nemůžete za služby zaplatit kartou, ale využít můžete tzv. mobilního bankomatu, ze kterého vyberete chybějící hotovost. Službu zatím nabízí jako jediná Česká spořitelna, ačkoli zástupci ČSOB potvrdili, že ji mají také v plánu.

Bankomat „na kolečkách“ mohli letos, stejně jako loni, využít návštěvníci festivalů Rock for People, Colours of Ostrava a České hrady.cz. Během dvanácti festivalových dní zde návštěvníci provedli 3 073 výběrů hotovosti v objemu více než 3,5 mil. Kč. Denně tak lidé vybrali v průměru 256krát a výše jednoho výběru činila zhruba 1 202 Kč. Bankomat se v loňském roce setkal s velmi pozitivním ohlasem účastníků, který předčil naše očekávání, informoval server Měšec.cz Jan Holinka z tiskového centra České spořitelny. Přečtěte si: Podvody s kartami: skimmovací zařízení koupíte snadno i s návodem

Letos festivaloví návštěvníci „pumpli“ bankomat za čtyři dny o více než 3,1 mil. Kč. Celkový objem se bude ještě zvyšovat, protože festival České hrady.cz bude po ČR pokračovat až do konce prázdnin.

Čtěte užitečné rady a tipy pro platební karty

Poplatky za výběr jsou shodné jako v běžných bankomatech České spořitelny, ani rozsahem služeb se tento bankomat nijak nemění.

Není vyloučeno, že na bankomat v budoucnu narazíte na více akcích, protože mobilní bankomat si mohou od České spořitelny zapůjčit i další organizátoři akcí či festivalů.

Za hříchy kartou nezaplatíte, ale dary ano

Kartou lze také přispět na dobročinnost třeba na webových stránkách pražského arcibiskupství­. Náš nový projekt chtěl hlavně rozšířit další možnosti forem příjmu finančních darů. Nejčastěji nám dárci věnují peníze bankovním převodem nebo hotově, ale vnímáme, že současná doba přeje internetu. Když někdo brouzdá internetem, líbí se mu nějaký z našich projektů a rozhodne se na něj přispět darem, ne každého baví vyplnit příkaz k úhradě a odeslat ho přes internetové bankovnictví. Zato platební karta je hned při ruce a je velmi flexibilní. A mají ji i cizinci, říká v rozhovoru pro server Měšec.cz P. Josef Ptáček, metodik informačních technologií Arcibiskupství pražského. Více: „Církev vždy byla znamením pokroku,“ říká šéf internetových projektů pražského arcibiskupství

Platit kartou na internetu je sice běžné, ale vidět znaky karetních společností přímo v kostele se jen tak nevidí. V některých pařížských chrámech karty běžně přijímají, ovšem pouze u výstupu z chrámu, kde mají prodej devocionálií a náboženských předmětů, jde tedy o běžný obchod. Unikátem v České republice je proto malý ostravský kostel, kde lze zaplatit kartou místo příspěvku do kasičky nebo během bohoslužby. V naší farnosti neprodáváme zboží ani služby, takže platební karty pro nás znamenají především další prostředek, jak umožnit našim dárcům, sponzorům, ale vlastním farníkům přispět finančním darem. Kartu preferují hlavně dárci, kteří chtějí přispět na kostel vyšší částkou, během bohoslužeb převažuje samozřejmě hotovost. Přijímáme embosované karty Visa a MasterCard, samotná transakce pak probíhá v kanceláři nebo v sakristii. Máme však ještě mobilního technika, takže darovat finance kostelu lze i z domova nebo telefonicky, odhaluje akceptaci karet v církevním prostředí místní farář P. Jan Larisch, ThDr.

Autor neznámý

S platební kartou za sexuálním zážitkem

Pro pány, co preferují diskrétní sexuální služby, ale nechtějí s sebou nosit hotovost, máme radostnou zprávu: za sexuální radovánky lze zaplatit kartou. Z námi oslovených 20 pražských privátů jich 5 potvrdilo, že platební karty běžně přijímají. Samotná transakce probíhá takto: navštívíte patřičné zařízení, vyhlídnete si dívku a dohodnete se na ceně, pokud již není přímo v ceníku. Na místě přítomná barmanka nejčastěji u barového pultu si od vás vezme kartu, provede transakci a připočítá 3 % jako poplatek banky. Dívce pak hotovost za službu vyplatí samotný podnik a vy máte na výpisu z účtu transakci vedenou diskrétně jako běžnou platbu v restauraci, např. „Jan Novák, Praha 6“ nebo „Bar-kavárna, Praha 4“. Není problém na cenu „restauračních“ služeb dostat řádný daňový doklad a ten si nechat proplatit místo stravného nebo dát do nákladů na reprezentační služby.

Anketa

Používáte platební karty?

Dovolená pro plyšáky

Zeptali jsme se také bank, na kterých zvláštních místech jejich obchodní partneři platbu kartou umožňují a sešly se nám vskutku zajímavé odpovědi.

Kartou totiž podle Pavly Hávové z ČSOB zaplatíte klidně let balonem, thajskou masáž, jízdu taxíkem či lodí, ale také služby svatebního salonu nebo pohřebního ústavu. Čtěte také: Banky karty na internetu nechrání. Pojištění pomůže, jen když budete kličkovat

Jan Holinka z tiskového centra České spořitelny zase uvedl, že platit se dá kartou například u výrobců hudebních nástrojů. S dobou jdou i naše politické strany, kterým takto můžete zaplatit příspěvek. Hotovost nepotřebujete ani na to, abyste přispěli nadaci či Arcibiskupství.

Podle Tomáše KofroněRaiffeisenbank můžete zaplatit kartou za dovolenou pro svého oblíbeného plyšáka, koupit si s ní pozemek na měsíci nebo třeba čistý vzduch.

skoleni_4_3

Tomáš PavlíkUniCredit Bank zase zmínit třeba platbu na odtahovém parkovišti, záchrannou službu nebo casino. Čtěte také: Platební karta není trezor, PIN vás vždy neochrání

Jsme si jisti, že uvedený výčet určitě není konečný, proto bychom se chtěli prostřednictvím diskuse pod článkem zeptat i vás. Na jakém zvláštním místě jste zaplatili platební kartou?

Anketa

Jakou platební kartu používáte nejčastěji?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).