Omlouvám se panu Dalichovi.
Ten článek psal "NAPROSTO NEZAVISLÝ" pan Pokorný.
Záměna nastala protože pan Dalich se autora a "odborníka" pana Pokorného zastává.
Mimochodem výrok dne
"Nejsem závislý na nikom a ničem. Jsem závislý jen sám na sobě a na dobře odvedené práci."
Hádejte kdo to napsal?
Nezastávám se pana Pokorného, zastávám se existence článku na Měšci :-) Autor sice je poradce, což sám seriózně uvádí, ale sám toto poradenství nijak neupřednostňuje.
Pokud jde o provize v IŽP, měl jsem před půl rokem na stole tři interní dokumenty předních brokerských společností. Je to hodně motivační :-), ale z mého pohledu provize 160 a více procent je už opravdu masakr. Osobně bych vítal provizi na hranici 100 %, co je nad to, jen svádí k "bouchání" IŽP (kapitálovky a rizikovky jsou na tom trošku hůř).
Na druhé straně, mám ve svém okolí dobrého kamaráda, který dělá jen "majetek", tedy je s provizemi do 20 %, ale doslova nestíhá a z následných provizí si žije slušně. Lidé totiž majetek většinou nevypovídají. Když je zle, jdou paradoxně nejprve po životním pojištění, na něm jsou následně největší storna provizí.
Pánové, jedna věc je, kolik nebo v jaké výši pošle pojišťovna provizi firmě (Partners, Broker Consulting, OVB apod.) a druhá věc je, kolik z této provize obdrží poradce. Drtivá většina poradců si horko těžko šáhne na provizi ve výši 100% ročního pojistného. A ano, máte pravdu, MLM firmám posílají pojišťovny provize i 230% z ročního pojistného, ovšem poradce opět dostane max. roční platbu, spíše však méně (rozpětí 40 - 80%).
Výši provizí bych nereguloval, to nechť si trh + pojišťovny vyřeší sám, rozhodně bych však navýšil dobu, po kterou poradce (firma) ručí za provizi, stávajících 24 měsíců je směšných a svádí to k otáčení ŽP každé dva roky. Někteří jedinci i celé firmy si na tomto protáčení ŽP založily provizní perpetum mobile. Argument o nízkonákladových produktech Partners je zcela mimo mísu, zkuste si jejich tzv. nízkonákladové produkty porovnat s těmi normálními, pan Švorba coby bývalý poradce Partners o tom na www.investujeme.cz napsal pěkné pojednání. Budete se divit, jak moc jsou "nízkonákladové"...kecy v kleci, nic víc, vychází to stejně, ale hezky se to poslouchá...
Pro klienta je důležitá nákladovost produktu a tam je rozhodující, kolik pojišťovna celkem vyplatí na provizích. Jestli dělá poradce pod nějakou hamižnou společností, která mu nedá ani polovinu inkasované provize, tak to je jeho problém, klient z toho nic nemá.
Co se týče toho otáčení každé dva roky - to jsem popisoval zde http://www.mesec.cz/clanky/vyplati-se-zivotni-pojisteni/, nazval jsem to "stříhání ovcí". Ano, stačí relativně malá skupina lidí, kterou si poradce po dvou až třech letech obejde a přesjedná jim smlouvy. A lidi budou ještě rádi, že se o ně zajímá :D
Není na téma porovnání životek od jednotlivých poradenských společností série článků na www.produktovelisty.cz?