Všichni, kteří tvrdí jak se penzisté mají skvěle by si měli uvědomit, že se možná také dožijí penze. Na rozdíl od poslanců si ale penzisté neurčují výši svých důchodů.
Za státní dluh nesou zodpovědnost ti co řídí stát.
Na konci roku 1989 veřejný dluh Československa ve výši 79 mld. Kčs představoval cca 11% HDP
Náklady na takzvanou obsluhu státního dluhu za r. 2022 dosáhly 49,7 miliardy korun. Uvedlo to Ministerstvo financí ČR [MF ČR].
Stát letos vydá na úrocích za státní dluh cca 69 miliard.
https://www.fintag.cz/2023/01/04/stat-letos-vyda-na-urocich-za-statni-dluh-cca-69-miliard/
Přesně toto je důvod, proč jsem se vždycky snažila splatit úvěr na bydlení dřív, než ve smluvně sepsané smlouvě. Když jsem viděla, že jen na úrocích dám ročně 50 i víc tisíc, věděla jsem, že a) buď ty peníze nemusím zbytečně vydělávat, nebo b) užiju je doma a jinak. Tak jsem úvěr ze stavebního spoření splatila nikoli za 18, ale za 9 let. Sice jsem si pak vzala další, ale nepovažovala jsem to za vyhozené peníze. I ten další jsem splatila za poloviční dobu. Ty ušetřené peníze mi za to stály.
Záleží na tom, jak se k věci postaví vláda. Zákony jsou to, co neovlivníte. Ale uznávám, že pokud máte vyšší úroky, pak odpočet od daňového základu může být zajímavý. Jenže já jsem v tomto dost konzervativní a kromě úvěru na bydlení jsem proti dluhům, v duchu rčení, že dluh ujídá hospodáři z jeho mísy.