Když už autor nakydá hnůj na PP, tak má uvést alternativy. Jednostranná informace o ztrátovosti PP rozhodně laikům nepomůže. Potřebují totiž vědět, jaké jsou alternativy.
Vkládat do PP více než 1500 měsíčně nemá význam. Autor by měl uvést, jaké alternativy se nabízejí k těmto 15 stovkám, jaké alternativy má vklad 500 Kč. Obě uvedené částky jsou jakési optimum, v prvním případě se maximalizuje státní příspěvek a daňový odpočet, ve druhém jen státní příspěvek.
Dále by autor mohl už konečně pochopit realitu. Většina lidí si totiž na tu slavnou penzi spoří stejně méně než 500 Kč, protože jim jejich situace jaksi nedovoluje více. Takže by mě zajímalo, jaké alternativy se nabízejí pro vklady 100, 200, 300 a 400 Kč.
Alternativy pro spoření jsou minimální.
1. Pořád ještě stavební spoření (výnos kolem 7% při úložkách do 20 tis.Kč ročně)
2. Spoření v záložnách na spořící účty (výnos kolem 4%)
3. Spoření na spořící účty v bankách (výnos 3,5% hrubého a méně)
Alternativy k pepři najít není problém, třeba i tady na Měšci. Pro Vaši informaci, pepř při úložce kterou zmiňujete vy je výhodny při horiztu 10 let. Zajímavý článek můžete najít na investujeme.cz.
Na částky uváděné Vámi bych doporučil fondy životního cyklu ( ČS ). Co se týče optimální částky spoření na penzi. Záleží kolik chcete čerpat a jak dlouho. Měsíční suma se dá stanovit, ale jak dlouho budem důchodci těžko. Takže optimální je žít z výnosů, co zůstane po smrti, dostanou dědici.
Autor realitu chápe, nechápe ji ale většina budoucích důchodců. To co dostanou z průběžného systému nebude za pár let stačit ani na holý přežití. Neboť důchodců přibývá, lidský věk se pomalu ale jistě prodlužuje, ale daňových plátců ubývá. Vědí to všichni ( politici ), ale jak se někdo pokusí o změnu hned protestují.