Hlavní navigace

Penzijní připojištění se změní. Ptejte se odborníka, jak

5. 11. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

V souvislosti s důchodovou reformou čekají penzijní připojištění změny. A některé penzijní fondy dokonce odmítly účast na druhém pilíři reformy.

Třetí pilíř penzijního systému, jehož součástí je i penzijní připojištění, prochází zásadními změnami. Co přinese nového a na co si dát pozor? Máte pocit, že k učinění správného rozhodnutí nemáte všechny informace? Už v červnu jsme vám umožnili ptát se odborníka na palčivé otázky vztahující se k penzijnímu připojištění. Pro váš velký zájem jsme poradnu opět otevřeli.

Na otázky o penzijní reformě a penzijním připojištění vám odpovídá Jiří Rusnok, předseda představenstva ING Penzijního fondu. Poradna probíhá od pondělí 5. 11. 2012 do neděle 18. 11. 2012,můžete psát své otázky.

Sledujte zhodnocení a náklady fondu

Penzijní fondy mají hlavní úkol: zhodnocovat vaše finanční prostředky. Vše ostatní je jen bonusem, pomyslnou třešinkou na dortu. Proto je potřeba zajímat se nejen jak fond zhodnocuje peníze, ale také jak hospodaří a jaké má náklady. Všímejte si i reakcí a názorů na fondy. Zatím co jeden klient nepotřebuje více než jednoroční výpis z účtu, jiného zajímá, co dalšího penzijní fond dokáže nabídnout. Vše si můžete porovnat právě na webu GarantovanáPenze. S jedním fondem získáte velmi dobré úrazové pojištění, s jiným zase platební kartu, která vám bude šetřit rychleji.

Výběr z otázek a odpovědí Jiřího Rusnoka v poradně serveru Měšec.cz:

Předdůchody

Bude možné využít předdůchod bez spoření v penzijním připojištění, tzn. s využitím jiných úspor?

Otázka předdůchodů není ještě zcela dořešena, návrh vláda projednávala teprve předminulý týden. Jeho konečná podoba a konkrétní parametry se tak mohou ještě měnit. Nicméně již nyní je zřejmé, že předdůchodů bude možno využít pouze v případě, že zájemce bude mít na individuálním účtu v rámci penzijního připojištění jistou sumu. Princip předdůchodů pak bude fungovat následovně:

Nárok na dosažení předdůchodů vznikne dosažením věku, který je o pět let nižší než vznik nároku na starobní důchod. Z naspořených prostředků na penzijním připojištění bude doplácena snížená státní penze, která bude při vzniku nároku na standardní starobní důchod navýšena do plné penze. V případě využití předčasného důchodu by krácený starobní důchod byl vyplácen po zbytek doby pobírání dávek, předdůchod tak dává možnost získat více prostředků. Na penzijním připojištění bude nutné mít naspořeno okolo 400 000 korun, tedy tolik, aby vyplácená výše předdůchodů z prostředků v rámci třetího pilíře dosahovala alespoň 1/3 průměrné mzdy (tedy zhruba 8 tisíc Kč). Určitě bych však doporučil všem případným zájemcům o předdůchod, aby již nyní využili možnosti spoření ve třetím pilíři a nečekali na konečné znění zákona či na konečnou sumu, kterou bude třeba mít uloženou. Čím více totiž budou mít naspořeno, tím budou mít větší možnosti rozhodování o svém předdůchodu.

Cílem tohoto kroku je snížit nároky na vyplácení předčasných starobních důchodů a zároveň umožnit dřívější odchod do penze bez postihu, který by na zájemce čekal v případě využití předčasného důchodu.

Máte poslední šanci nastoupit do penzijního vlaku. Měšec.cz vám dá na jízdenku

Co se mění

  • fondy budou moci i prodělat, nyní nesmí
  • zaniká výsluhová penze (výplata poloviny peněz po 15 letech spoření)
  • maximální státní příspěvek až od spoření 1000 Kč (nyní 500 Kč)

Pokud ještě nemáte penzijní připojištění, máte čas pouze do 30. 11. 2012 na jeho sjednání dle stávajících podmínek, které jsou do jisté míry výhodnější, a to zejména pro konzervativní investory. Více na webu GarantovanáPenze.cz

Rozdíly mezi stávajícím systémem a novým systémem penzijního připojištění v kostce

Smlouvy uzavřené do
30. 11. 2012 
Smlouvy uzavřené od
1. 12. 2012 
Garance návratnosti vkladu (zhodnocení vložených prostředků nemůže být záporné) ANO NE
Možnost výsluhové penze, tj. výběr poloviny naspořených peněz po 15 letech od uzavření smlouvy ANO NE
Možnost předčasného ukončení smlouvy po 12 měsících spoření až po 24 měsících spoření
Státní příspěvek Od 1. 1. 2013 musí být měsíční příspěvek pro přiznání státního příspěvku minimálně 300 Kč.
Maximální příspěvek 150 Kč
Maximální měsíční příspěvek klient získá až při měsíčním příspěvku 1 000 Kč (dříve 500 Kč).
Maximální příspěvek 230 Kč
Fond může investovat do rizikovějších instrumentů  NE ANO

Změna výše státních příspěvků

Výše státního příspěvku vzhledem k měsíční úložce od 1. 1. 2013
Měsíční úložka (v Kč) Státní příspěvek (v Kč)
do 299 0
300 90
400 110
500 130
600 150
700 170
800 190
900 210
1000 230

Výše příspěvku pro mladé

Je mi 29 let a v současné době si platím na penzijní připojištění 200 Kč měsíčně. Jsme mladá rodina s tříletou dcerou. Podle různých odborníků je v tomto věku optimální platit tak 300 Kč měsíčně na PP a zbytek financí dávat na krátkodobější zhodnocení jako např. stavebko apod. s ohledem na to, že v blízké budoucnosti očekáváme nákup nemovitosti formou hypotéky. Takže se spíše doporučuje peníze spořit a mít je k dispozici při žádosti o úvěr. Ztotožňujete se prosím s tímto názorem?

skoleni8_12

Ve vašem případě je určitě dobré mít připravené prostředky na případný nákup nemovitosti, nicméně bych nepodceňoval ani dlouhodobé spoření. Vklad 200 Kč na penzijní připojištění je tak poměrně malý, vzhledem k možnostem získání státních příspěvků. Pokud byste si totiž odkládal měsíčně 500 korun, stát by vám přidal 150 Kč. Od nového roku navíc vámi vkládaná částka nezajistí ani minimální měsíční příspěvek, na který vám ve výši 90 Kč vzniká nárok až od 300 Kč vložených vámi. Na penzijní připojištění také přispívají často zaměstnavatelé, zkuste se tedy zeptat, zda by byla i tato možnost. Význam spoření na penzi stále stoupá. Jste mladý a pravděpodobnost, že až se dostanete do důchodového věku, bude vám stát vyplácet penzi, která vám zajistí alespoň minimální životní standard, je velmi nízká. Zatímco dnes na jednoho seniora přispívají více jak 2 ekonomicky aktivní, na vás již bude na důchodovém pojištění odvádět poplatky jen jeden. Zároveň bych zvážil i vstup do II. pilíře, který pro vás bude vzhledem k vašemu věku výhodný.

Máte další otázky? Neváhejte a ptejte se v naší poradně.

Autor článku

Kolektiv redaktorů serveru Měšec.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).