Je nerozum (přesněji hovadina a výsledek výplachu mozku reklamou) už v mládí házet peníze do zatím pořád bezedné a beztvaré studny, hladové tlamy natěšených pojišťoven, ve které budou na dlouho zabetonovány, a to s naprosto mizerným výnosem.
Každý rozumný člověk, komu není ještě přes 50, se rozhodne raději nechat peníze zhodnocovat podstatně rychleji, třeba alespoň v nějakém investičním fondu, když ne v něčem výnosnějším - jak praví všechny možná známá pravidla investování: čím je člověk mladší, tím agresivnější styl investování si může dovolit, aby nejdřív ty peníze rozmnožil, a až potom s nimi nakládal - a teprve ve vhodném věku (což rozhodně není pod 45 let!) se začne poohlížet po nějakém řešení důchodu a po nějakém penzijním fondu.
Což například pro třicátníka znamená, že si může počkat, až co se tu okolo bude nabízet někdy za patnáct let - mimochodem, v té době bude mít taky možnost porovnat schopnosti dnešních pojišťovních slibotechen, nakolik dokázaly dostát svým slibům o zhodnocení vložených prostředků. Pak už totiž budou vidět dlouhodobé výsledky těch pojišťoven - a ta čísla budou mluvit samy za sebe, nebude možné je "okecat" pomocí PR, jako dnes.
Dnešní sliby jsou... jen sliby. Zatím je lepší peníze množit, než je někde zazdít ve frašce jménem penzijní připojištění.
Ono je jedno, kam ty prachy nahážete. Známý je dal do Pioneerů. za tři roky byly na 25% hodnoty, ještě dneska nemá ani svůj základní vklad. Kdyby to propil, byl by na tom líp. Ono je jedno, kdo Vám ty prachy rozfrcá. Já dala peníze do jiného fondu, že prý korunový. Za dva roky se z něj stal Eurový, pochopitelně s těžkou ztrátou pro českého investora, ještě dneska se ztráta nevyrovnala. Ne čem netratím, je ING-konto (od počátku tohoto roku) a hypotéka. Po těchto zkušenostech chci jen nemovitost s prostorem na podnikání.
Jsem toho názoru, že o své peníze se musí člověk starat sám. Jak je vrazíte do fondů nebo někam, kde o ně pečuje někdo jiný, Vy utřete ústa a někdo jiný zamlaská, neb se nažere především on.
Smutné, leč bohužel pravdivé.
Souhlas, ta současná móda - všichni budeme investovat,... Pioneer je toho zářným příkladem, známý tam vložil kolem roku 2000 půl milionu, dneska je na 330 000 Kč, pochybuji, že se dožije toho, aby byl aspoň zpátky na nule. Když vezmu v úvahu, že na spořícím účtě je 3,5 % a v záložně (pojištěné) i lehce přes 5 procent, myslím, že není přehnané požadovat, aby měl fond dlouhodobý zisk aspoň řekněme 8 %. Kolik je takových fondů, které se dlouhodobě (aspoň 15 let dozadu) mohou tímto zhodnocením vykázat? Podle mě stejně jako životní pojištění, tak ani investování není pro každého, pokud tomu člověk opravdu nerozumí, neměl by se do toho pouštět, nebo ho oškubou.
Penzijní fondy mají tu nevýhodu, že na rozdíl od bank a záložen nejsou pojištěny a pokud zkrachují dostanou klienti jen to, co zbyde po likvidaci, z již zkrachovalých fondů (Multi, Vyšehrad, Renta a dalších) to bylo obvykle někde mezi 10 a 40 % vložených peněz.
Stávající penzijní fondy mohou investovat jen do českých státních dluhopisů. Jediná možnost jak tedy přijít o peníze je že by byl český stát insolventní tzn. že by zkrachoval. Jenže v tom případě se můžeme rozloučit s mnohem více věcmi než jen s důchodem. Pořád je lepší peníze vybrat s fondu a emigrovat zavčasu než se cpát do bezedné tlamy sociální černé díry.
Dnešní svět se mění stát pokud chce zachovat přijmy do penzí nesmí podporovat nižší porodnost a antiemigraci svojí jánošikovskou daňovou politikou.
Dohled bohužel není 24 hodin, 7 dní v týdnu, takže pokud by nějaká "tunelovací" operace byla provedena dostatečně rychle, může to vést ke zkrachování fondu. Samozřejmě by to bylo nezákoné, ale hoňte si někoho na Bahamách :-(
Porovnávat investiční fondy s penzijním připojištěním, to snad nemyslíte vážně. A navíc nazývat fondy jen podle jejich správce, to už je úplný obrázek ekonomické nevzdělanosti.
Ale nebojte se, nejste sama. Známý v jedné bance je soustavně obviňován svým klientem z krádeže peněz, když mu v jednom období meziměsíčně klesl výnos a on si svůj domnělý úrok, který si dříve vybíral z termíňáku každý měsíc, aby měl na ten den na pivo, nemohl vybrat, protože cena jeho investice za ten měsíc nevzrostla, ale naopak klesla. No, hlavně že při uzavírání smlouvy o investování se prý tvářil, že ví přesně, o čem je řeč. Klika toho mého známého, že ho nedotlačil do ničeho jiného než je fond peněžního trhu. To už by měl letos na krku trestní oznámení :o)