Názory k článku Peníze zemřelých, o kterých příbuzní nevědí, už nebudou ležet zapomenuté na účtech

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 27. 9. 2022 20:42

    Mi. Chal.

    Ono by celkem stačilo, kdyby každá finanční instituce musela poslat třeba jednou za rok dopis na adresu klienta. Pokud by zemřel, tak by pozůstalí věděli, že tam něco měl a dalo by se po tom pátrat. Nějaký registr bank je sice hezký, ale člověk může něco mít i u banky v zahraničí.

  • 29. 9. 2022 13:04

    L.

    Banky posílají informaci o zůstatku na konci roku, pokud se nemýlím (?) Plus ten dům může být mezitím prodaný atp.

    A když to bude zahraniční banka, tak ji nějaký náš zákon moc zajímat nebude, ať to bude ohledně registru bank, nebo posílání dopisu.

  • 2. 10. 2022 22:52

    Mi. Chal.

    Banky posílají výpisy určitou formou a tak často, jak si nastavíte. Jenže dneska se to řeší spíš elektronicky a pak nikdo jiný než uživatel mailu neví, že tam něco chodí. Takže pokud zemře, tak už se k tomu nikdo nedostane. A klasické papírové výpisy už některé banky i zpoplatňují, aby je lidé nechtěli.

    V případě prodané nemovitosti je to pravda tak na půl - to je asi celkem běžné, že původní vlastník všude adresu nezmění, takže mu pošta může přijít i na starou adresu. Nový vlastník ale mívá kontakt na předchozího, takže se s ním může domluvit na předání.

    S tou zahraniční bankou máte pravdu, to by se muselo zavést všude. Nebo mít ten registr mezinárodní.

  • 3. 10. 2022 8:43

    L.

    Pokud je původní vlastník mrtvý, tak adresu fakt nezmění :-D

    Dá se sice na poště zadat tzv. "dosílka", ale funguje to jak kdy. Podobně mohou zafungovat noví majitelé, ale opět je to na jejich ochotě. Systém popsaný v článku je spolehlivější.

  • 3. 10. 2022 13:26

    HOMBRE

    Tak to čtu tady poprvé,že družka má po roce společného soužití též nárok na dědictví. Vždy jsem četl,že právě nemá nárok na nic. Tak jak to tedy je?

  • 4. 10. 2022 10:53

    VlK

    viz OZ 1636:
    § 1635
    První třída dědiců

    (1) V první třídě dědiců dědí zůstavitelovy děti a jeho manžel, každý z nich stejným dílem.

    (2) Nedědí-li některé dítě, nabývají jeho dědický podíl stejným dílem jeho děti; totéž platí o vzdálenějších potomcích téhož předka.

    § 1636
    Druhá třída dědiců

    (1) Nedědí-li zůstavitelovi potomci, dědí ve druhé třídě manžel, zůstavitelovi rodiče a dále ti, kteří žili se zůstavitelem nejméně po dobu jednoho roku před jeho smrtí ve společné domácnosti a kteří z tohoto důvodu pečovali o společnou domácnost nebo byli odkázáni výživou na zůstavitele.

    (2) Dědici druhé třídy dědí stejným dílem, manžel však vždy nejméně polovinu pozůstalosti.

    § 1637
    Třetí třída dědiců

    (1) Nedědí-li manžel ani žádný z rodičů, dědí ve třetí třídě stejným dílem zůstavitelovi sourozenci a ti, kteří žili se zůstavitelem nejméně po dobu jednoho roku před jeho smrtí ve společné domácnosti a kteří z tohoto důvodu pečovali o společnou domácnost nebo byli odkázáni výživou na zůstavitele.

    (2) Nedědí-li některý ze sourozenců zůstavitele, nabývají jeho dědický podíl stejným dílem jeho děti.

    § 1638
    Čtvrtá třída dědiců

    Nedědí-li žádný dědic ve třetí třídě, dědí ve čtvrté třídě stejným dílem prarodiče zůstavitele.

    § 1639
    Pátá třída dědiců

    (1) Nedědí-li žádný z dědiců čtvrté třídy, dědí v páté třídě jen prarodiče rodičů zůstavitele. Prarodičům zůstavitelova otce připadá polovina dědictví, prarodičům zůstavitelovy matky druhá polovina. Obě dvojice prarodičů se dělí rovným dílem o polovinu, která na ně připadá.

    (2) Nedědí-li jednotlivý člen dvojice, připadne uvolněná osmina druhému členu. Nedědí-li dvojice, připadne tato čtvrtina druhé dvojici téže strany. Nedědí-li ani jedna dvojice téže strany, připadá dědictví dvojicím druhé strany ve stejném poměru, v jakém se dělí o polovinu dědictví, která jim připadá přímo.

    § 1640
    Šestá třída dědiců

    (1) Nedědí-li žádný z dědiců páté třídy, dědí v šesté třídě děti dětí sourozenců zůstavitele a děti prarodičů zůstavitele, každý stejným dílem.

    (2) Nedědí-li některé z dětí prarodičů zůstavitele, dědí jeho děti.

    § 1641
    Několikeré příbuzenství

    Je-li někdo se zůstavitelem příbuzný z více než z jedné strany, má z každé strany dědické právo, které by mu náleželo jako příbuznému z této strany.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).