Pokud si pamatuji, tak byla navrhovaná (a myslím, že i prošla) změna zákona, podle které musí SS přípsat státní podporu na účet druhý den po jejím obdržení, právě proto, že některé SS bezdůvodně natahovaly ten termín až na nejzašší hranici.
Co se týcě výpovědi smluv, už jsem vypovídal několik smluv s Wüstenrotem a vždy jsem měl možnost si vybrat výpověď podle smlouvy (výpovědní lhůta dva – ne tři měsíce), nebo dohodou do dvou týdnů.
když stavební spoření není vlastně stavební spoření, ale obyčejné šetření na cokoli, bodejť by pak nebyly krize, když to stát finančně podporuje, holt stát je nejhorší hospodář… Stavebko nemám a všem šizuňkům, co pod rouškou stavebka odírají stát, bych napařil zpětné penále za nedodržení účelu spoření…
Stat to podporuje? :-D. Stat podporuje stavebni sporitelnu ne sporici lidi. Pokud ma stavebni sporeni skutecne pokryt stavbu, tak je poplatek za cilovou castku tak vysoky, ze ani statni dotace nepokryje jeho vysi. Navic do uveru jde asi 20% vsech sporenych penez, zbylych 80% jde na nakup (prevazne) statnich dluhopisu. Omezenim stavebniho sporeni si stat podrezava vetev na ktere sedi.
Btw. Prave ze protoze se jedna o „lepsi“ sporeni a k uverovani se pouziva v mensine pripadu, dochazi k tomu, ze poplatek za cilovou castku (ktery by mel slouzit k nakladum na rezervaci uveru) jde ve skutecnosti primo do kapsy stavebni posritelny. K tomu jeste kazdy rok za vedeni (cca 350Kc) a mizerny urok a dostanete strasne neefektivni sporeni, ktere je dobre jenom diky statni podpore.
-
Ten tlak ktery vlada vytvori tedy asi ani nema jit proti klientum, ale proti stavebnim sporitelnam. Kdyz nebude moct podporu cerpat ten kdo nechce stavet, skonci pojistovnam zlaty dul a budou se muset jo ohanet, aby klienta sehnaly.
V době, kdy byly nižší mzdy a státní podpora 4.500,– Kč, se dalo mluvit o jakémsi „tunelování státního rozpočtu“. Dneska je max. státní podpora 3.000,– Kč, to je spíš k smíchu než podpora.
Když si jedinec na stavebku něco ušetří, aspoň si koupí dražší věc, třeba nábytek, může zrenovovat koupelnu apod. Bydlet musí tak jako tak. Když si z naspořeného někdo zafinancuje studia, je také špatný? Vždyť dneska je stavebko spíš „takové to lepší spoření“.
S ohledem na to ze ten kdo si spori, treba stavebne, neni nejaka socka, tak je pravdepodobne ze pracuje a ma zamestnani. tedy odvadi dane. S toho pak dostane takovou malou almuznou zpet jako statni prispevek na statni sporeni. Stavebko to umoznuje, tak to nevidim jako problem. Je to jeden s produktu sporeni, kde Vam stat vrati dane. Na duchodove vraci take.
Tento produkt neni nijak slavne urocen a diky statni podpore je oblibeny. Jestli se Vam to neliby najdete si jiny.
Dobrý den,
přidám osobní zkušenost. Já i moje sestra jsme spořili s ČMSS a oba jsme se rozhodli peníze vybrat. Zatímco ona dostala peníze do 14dnů takřka v pořádku mě paní na pobočce tvrdila že přes tři měsíce nejede vlak. Tak jsem poděkoval a vyrazil za poradcem mojí sestry. Ten mi nabídnul následující postup: vybrat peníze ze stavebního spoření a převést je na podílový fond ČSOB (jejíž součástí je i ČMSS) tam se peníze převedli za cca 3 dny. No a potom jsem hned vypověděl smlouvu o podílovém fondu a peníze si převedl na vlastní účet. Rychlé stručné, celé to vyjde na pár stokorun, což vyváží takřka okamžitou dostupnost finančních prostředků. Takže spořitelny mají nástroje jak dát klientovi peníze, ale proč by nám to říkali…
O 2–3 měsíční lhůtě klient ví, když podepisuje smlouvu. Další věc jsou následné smlouvy, pak jdou spořitelny s výplatou dost rychle třeba do týdne.
A poslední věc je „poměrně vysoký“ úrok z úspor, který vám běží i ve výpovědní lhůtě, takže pokud to spořitelna protahuje např. u úroku 2,5%, jde tak trochu sama proti sobě.
Měl sem takové spoření u Wustenrotu a peníze mi poslali do týdne bez jakýchkoli podmínek, asi si spočítali, že se jim vyplatí mi je dát co nejdřív, když si je teď „půjčují“ o 0,3% levněji a repo sazba je asi o 2% nižší, než v době uzavření smlouvy :-)