Hlavní navigace

Názory k článku Panelák story

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 27. 7. 2001 6:46

  Kapitalista (neregistrovaný)

  Na problém panelákových bytů a bytů všeobecně je jen jediný dobrý recept. Uvolnit trh s byty. Poslední sčítání prokázalo, že je u nás 500.000 volných bytů. Pokusil se někdo zjistit kolik bytů v panelácích skutečně obývají jejich praví uživatelé a kolik jich slouží k výdělečné činnosti? Myslím byty obecní (státní). Tyto černé pronájmy nejsou zdaněny. Tady hledejte peníze.

 • 27. 7. 2001 15:02

  Xaver (neregistrovaný)

  Jediné, co ukázalo sčítání lidu je to, že bylo zcela k hovnu, jak ostatně předpokládala většina lidí, jejichž IQ je větší než malé. Mezi ty "volné" byty byly totiž zařazeny i byty vybydlené nepřizpůsobivým obyvatelstvem, byty plesnivé, vlhké (za bolševiků se tomu říkalo tuším zdravotně závadné). Protože sčítání připravovali lidé s IQ menším než malým (jiní totiž již dávno ve státní správě nepracují), jaksi se zapomnělo na to, že byt ještě neznamená, že se v něm dá bydlet... Nebo Vám by se líbil suterénní byt 1+1, s okny na sever, 1,5 metru pod úrovní terénu, s vnější zdí vlhkou a plesnivou do výšky 1 m? Těžko, že? Pro soudruhy statistiky to však byt je - a ještě k tomu volný...

 • 27. 7. 2001 16:16

  Kapitalista (neregistrovaný)

  Ale, ale. Kolik takových bytů u nás je? A prázdných? Něco kolem nemovitostí dělám a tak vím, o čem píši. A to si myslím, že mnoho lidí nepřiznalo volný byt. Asi vědí proč. Možná by jste se divil, ale takový byt v suterénu (po rekonstrukci) může být celkem zajímavý. Jen ho najít. Vy znáte nějaký jiný recept na řešení bytové otázky v ČR?

 • 28. 7. 2001 17:06

  Druhy kapitalista (neregistrovaný)

  Scitani bylo opravdu k nicemu, to mas pravdu Xavere.

  Ale ten tvuj suterenni byt se da vetsinou snadno o dost vylepsit (sanacni omitka, snizeni dvora ...) a pritom zustane _levnym_bydlenim_ i po uvolneni najemneho (malo svetla, horsi vytapeni). Ovsem do uvolneni najemneho nema takova oprava sanci se zaplatit.

  Zkratka to ze byt je nyni neobyvatelny jeste neznamena ze to neni byt. Mnohdy staci par desitek tisic. To se ale z tech par stokorun najemneho mesicne nevrati.

 • 29. 7. 2001 6:20

  Kapitalista (neregistrovaný)

  Kolego, trefil jste to do černého. Převeďte si Vaši poznámku o bytu v suterénu do celkového bytového fondu v republice. Majitelé bytových domů udržují svůj majetek s maximálním sebezapřením. Představte si, že máte firmu na výrobu něčeho, třeba židlí. Máte spočítáno, že za každou židli musíte dostat minimálně 500 Kč. V této ceně jsou všechny náklady na výrobu, včetně amortizace zařízení a fond údržby a obnovy. Ale také určitý zisk, jinak by jste to přece nedělal, že? No a teď přijde stát a rozhodne, že cenu židlí bude regulovat. A protože stát je vždy nejchytřejší, tak určí že 400 Kč za jednu židli je ta nejlepší cena. Ale dál Vám urči, že židle musíte vyrábět a zaměstnance (nájemníky) nesmíte jen tak propustit. A k tomu se musíte postarat o to, aby se ti zaměstnanci cítili dobře a byli spokojeni. To je kšeft, co? Možná se Vám to zdá přitažené za vlasy. Chápu, že židle a bydlení je určitý rozdíl. Ale jinak je to podnikání, jako každé jiné. Ve vyspělém světě nemá každý svůj barák, nebo byt. Převažují většinou nájemní byty a domy a bez regulace nájemného. A funguje to bez problému. Každý si vybere to, na co má a to, co potřebuje. Za prací se lidé stěhují a možná to časem bude běžné i u nás. Chce to ovšem jediné uvolnit trh s byty zrušit regulované nájemné.

 • 7. 8. 2001 16:58

  Petr Zámečník (neregistrovaný)

  Jakákoli cenová regulace deformuje trh. Podle mého názoru ale stojí za zamyšlení, zda trh, který je deformován 40 let, unese rychlé uvolnění.

  Dovedu si živě představit situaci, kdy po deregulaci nájemného soukromí majitelé bytů nájemné drasticky zvýší a nájemníkům nezbyde než se odstěhovat (či nájemné neplatit, dostat se na černou listinu neplatičů, soudní exekuce a vystěhování). Pokud majitelé bytů nájemné přestřelí, nájemníky neseženou. Ovšem vlastníci nemovitostí mohou čekat na "svého nájemníka", který jim přemrštěnou cenu uhradí, mnohem déle, než dokáže nájemník hledat bydlení bez střechy nad hlavou. Pokud by k přestřelení a čekání došlo ve větším měřítku, bude k dispozici výběr z předražených volných bytů a spousty "nájemníků", hledajících bydlení přiměřené jejich životní úrovni - tj. takové, které by byli schopni zaplatit. Tato situace by mohla trvat i několik měsíců, neboť (jak jsem již svou domněnku uvedl výše) majitelé bytů "mají více času" než nájemníci.

  Pokud se ale nájemné neuvolní, není naděje na zlepšení. Bude stále méně bytů - paneláky se ropadají a stávají neobyvatelnými, nové domy se staví jen velmi opatrně (kdo by chtěl stavět, když neví, kolik za byt inkasuje) - a stále více lidí, kteří nemají kde bydlet, přestože jsou schopni a ochotni zaplatit vyšší nájemné.

 • 27. 12. 2005 16:51

  pavel (neregistrovaný)
  CO TAKHE BYDLET POD MOSTEM NA POKUTY BY MĚL KAŽDÝ

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).