Ten tam byl cca. 6 let a na co šáhl to pos... Babiš tam je rok a půl a s rezortem se teprve seznamuje. Vládnou ovšem se socanama je obtížné. Ti čuramed... asi opravdu věří tomu, že lze všechno kontrolovat a že půjčit si 100 miliard a promrd.. je na úplné 3,14čoviny pomůže ekonomice. Návod je jednoduchý, vybrat ČEZ na 100% a přestat stavět megalomanské projekty jako jaderné elektrárny.
Vyrábět elektřinu z obnovitelných zdrojů, jako je vítr, voda, solár, biomasa atd. Budete se divit, ale je to 2-3x levnější než jádro, které pořád zdražuje a daleko flexibilnější. Problémem může být jen to, jak řídit výrobu a spotřebu. Tomu ale nepomůžete předraženými JE, ale výstavbou přečerpávacích elektráren, investicemi do inteligentních sítí a bateriových zdrojů. Energetika jaksi kráčí jiným směrem než se rozhodla Ceská vláda, bohužel.
Ano, po započtení dotací ve výši pěti až patnáctinásobku ceny energie z JE a odpuštění daní a povinném výkupu veškeré produkce (i když ji zrovna nikdo nepotřebuje) mají zelení rozkrádači třikrát menší cenu energie. Ale za to můžou jen a jen ty dotace a další zvýhodnňování. Bez toho by ty zelené rozkradače nikdy nenapadlo takové nesmysly stavět.
Takhle to vypadá když zvítězí nesmyslná ideologie nad rozumem. Komunimus je to samé v bledě modrém. No, doufejme, že za 30 let to vetšině dojde a ti zelení rozkradači budou viset na kandelábrech.
Žijete poněkud pozadu. pane. V Německu stojí výrobní cena ve vnitrozemském větru bez dotací cca. 50 Kč/MWh a v soláru bez dotací cca. 70 Kč/MWh. Odhad z jádra je asi 120 Kč/MWh. Tím se samozřejmě nemyslí staré a dávno zaplacené elektrárny jako jsou Dukovany ze70 a 80 let. Ty se samozřejmě vyplatí doprovozovat. Cena s bezpečností roste a roste, kromě toho se na ceně dále nepříznivě projeví nutnost uskladnění vyhořelého paliva. Ale hlavně je to megalomanský projekt, který se vrací až po desítkách let provozování bez možnosti ho rozumně ukončit. Proč do něj neinvestují soukromé subjekty, když je to tak výhodné, ale jen státy, které si berou za rukojmí občany? Odpověď je jednoduchá - nevyplatí se. Míst na přečerpávačky je v ČR ještě několik. Problém je, že jsou to taky megalomanské stavby. Dnes už se v sítích zkouší bateriové, několigamegawatové zdroje k vyrovnávání výkonu, které jsou levnější a rychlejší. Na dobré cestě jsou superkapacitory. Přečerpávačky v Alpách a v budoucnu i Norsku vyrovnávají Německou síť tak, že odebírají elektřinu mimo špičku, kdy jsou ceny i záporné a ve špičkách ji prodávají. Co se týká počasí, tak modely meteorologů se s lepším a hustějším měřením velmi zpřesňují. Jistě, předpověď na týden je 50/50, na druhý den už přes 90% a na několik hodin se to už blíží ke 100%, takže výroba z OZE už se dá velmi přesně předvídat. A v budoucnu zde také budou inteligentní sítě, které budou výrobu a spotřebu vyrovnávat. Nejsem ekoterorista, nemám je rád. Jsem energetik, který na JE taky kdysi věřil, ale dnes už jsou překonané. Ne bezpečnostně, nebo z hlediska ekologie, ale ekonomicky, technicky a pragmaticky. Ale vy jste zřejmě usnul v 80. letech, kdy JE bylo opravdu ekonomické stavět (spíše se to ale jen zdálo)
já jsem úplně v úžasu - proč jsou ti ekologisti tak blbý, a nakupují předraženou elektřinu z jádra 2-3x dráž než z obnovitelných zdrojů - - - přitom kdyby nabídli svým sousedům elektřinu z vlastních obnovitelných zdrojů a za polovic, měli by sami pro sebe elektřinu úplně zadáčo, a ještě by hloupým čezákům dokázali jak to jde....