Hlavní navigace

Ovlivnila krize pojistné podvody?

15. 8. 2012
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Ekonomická situace a finanční tíseň často přivede některé lidi ke spáchání pojistných podvodů. Jakých se dopouští nejčastěji? A co podvodníkům hrozí?

V krizi není práce. A lidé zkoušejí získat peníze podvody

Nezaměstnanost je v současnosti na 8,3 %, což je téměř 2× více, než byla předkrizová úroveň. Navíc to vypadá, že mzdy nejspíše neporostou. Tip:  Do tří let by měl být průměrný plat 30 tisíc korun. Doženeme Německo?. Ekonomové jsou zklamání ze současné situace. Korupce je podle nich obrovská a představuje pro naši ekonomiku velký problém. Čtěte také: Ekonomové: Pokud se nezbavíme korupce, neporosteme

Někteří lidé jsou proto zklamaní ze současné situace. Finanční tíseň je často přivede ke spáchání nejrůznějších pojistných podvodů. To potvrzuje i Tomáš Zavoral, tiskový mluvčí České pojišťovny. Vždy, když se zhoršuje ekonomická situace, jsou lidé více náchylní k podvodné činnosti. Pojišťovny tyto tendence registrovaly opakovaně již v minulosti, a proto se důsledně na tuto oblast zaměřují. Výsledkem toho byl loňský rekord, kdy jen detektivové České pojišťovny odhalili pojistné podvody za více než 338 milionů korun, uvedl pro Měšec.cz.

Podle něj se situace nezlepší. Letošní rok pak bohužel není jiný a vypadá to, že na jeho konci budeme svědky dalšího smutného rekordu, dodává.

Vedou velká města, svědčí jim anonymita 

Jaké regiony vedou? „Největší výskyt pojistných podvodů registrujeme v Praze, na severní Moravě, Mostecku nebo Ústecku. K nejméně problematickým regionům z pohledu pojistných podvodů patří východní Čechy,“ upřesňuje Jaroslav Chvosta, vedoucí Odboru prevence a šetření v pojišťovně Kooperativa. 

Podobné statistiky má také Česká pojišťovna. Nejvíce se stále snaží podvádět lidé z Prahy, Středočeského a v poslední době i Královéhradeckého kraje, nejméně naopak na Zlínsku a Vysočině. Podle šetření našich detektivů je Zlínský kraj, pokud jde o pojistné podvody, dlouhodobě tím nejméně problematickým. Za poslední tři roky vždy figuroval na posledním, tedy nejlepším místě, pomyslného žebříčku pojistných podvodů v ČR, uvádí Zavoral.

Svou roli podle něj sehrává i to, že v kraji není taková koncentrace organizovaných skupin jako například v Praze či středních Čechách. Navíc Zlínský kraj patří podle počtu obyvatel spíše mezi ty menší kraje naší republiky a má jen čtyři okresní města. Právě anonymita větších sídel přitom pojistným podvodům nahrává, dodává.


Autor: Dalibor Z. Chvátal

Větší sídla nahrávají pojistným podvodům

Nejvíce se podvádí s auty. Rostou ale i fingované požáry

Překvapení se tentokrát nekoná, lidé stále nejvíce podvádějí s auty. Co do četnosti vedou i v tomto pololetí podvody spojené s pojištěním aut. Už tradičně jsou v popředí také pojistné podvody z pojištění podnikatelských rizik, uvedl Zdeněk Horáček, vedoucí oddělení forenzního auditu ČSOB Pojišťovny. 

Podle pojišťovny Kooperativa jsou sice fingované dopravní nehody na prvním místě, rostou však další podvody.Další nárůst jsme zaznamenali u fingovaných požárů jak u soukromých osob, tak podnikatelů. 

Fingovaným požárem se mnohdy lidé snaží vyřešit svízelnou finanční situaci: Setkali jsme se například s požárem domu, který se velmi dlouho nemohl prodat. Klient si zřejmě myslel, že takto získá peníze snadněji, uvádí pojišťovna v tiskové zprávě.

Nejvíce se stále podvádí s auty. Rostou však i jiné pojistné podvody.

Dagmar Koutská ze stejné pojišťovny uvádí další příklad. Přilepšit si chtěla skupina mladých lidí, kteří několikrát po sobě – z různých evropských destinací a z různých automobilů hlásili krádeže sportovních potřeb – surfů, potápěčské výzbroje a další výstroje a výzbroje z cestovního pojištění. Žádný neznámý pachatel však neexistoval. Okénko u auta rozbili kamenem, údajně odcizené věci nechali schované v hotelu a zavolali místní policii a asistenční službu. Z cestovního pojištění pak doma vyinkasovali náhradu za ukradené sportovní náčiní, uvádí. Vše se završilo tím, když se jedno z dívčích jmen ve skupině objevilo v hlášeních podruhé.

Jak se odhalují? 

A jak se takové podvody odhalují? Vyšetřovatelé využívají znalostí a zkušeností zejména z oblasti práva a vyšetřovacích postupů. Dále musí dobře rozumět likvidačním postupům a mít specifický cit pro vyhledávání a zkoumání zvláštních souvislostí., uvádí a dodává. Kromě toho Allianz využívá ke spolupráci i detektivních agentur nebo soukromých detektivů – jednotlivců, kteří dokážou operovat velmi úspěšně regionálně s perfektní znalostí místních poměrů, uvedla Koutská.

Česká pojišťovna má oproti tomu vlastní tým detektivů, kteří jsou v oblasti odhalování pojistných podvodů dle Zavorala vysoce úspěšní. Až devadesát procent našich detektivů má zkušenosti s policejní prací. Využívají svých znalostí, pozorovacího talentu, analytických schopností či léty získaného instinktu. Disponují navíc i technologickou podporou, jako jsou speciální programy pro správu či analýzu dat, uvádí.

Závěr

Pohnutky některých lidí sice chápat můžeme, na druhé straně je v zájmu samotných pojištěných, aby pojišťovna efektivně pojistné podvody odhalovala. Za podvody hrozí také vysoké tresty. Pojistný podvod je trestným činem s horní hranicí trestní sazby až deseti let vězení. Každý rok je pak odsouzeno 200 až 300 pachatelů tohoto trestného činu, uvádí Zavoral.

Definice pojistného podvodu dle § 210 trestního zákoníku

1) Kdo uvede nepravdivé nebo hrubě zkreslené údaje nebo podstatné údaje zamlčí

  • a) v souvislosti s uzavíráním nebo změnou pojistné smlouvy,
  • b) v souvislosti s likvidací pojistné události, nebo
  • c) při uplatnění práva na plnění z pojištění nebo jiné obdobné plnění,

bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty.

(2) Stejně bude potrestán, kdo v úmyslu opatřit sobě nebo jinému prospěch vyvolá nebo předstírá událost, s níž je spojeno právo na plnění z pojištění nebo jiné obdobné plnění, nebo stav vyvolaný pojistnou událostí udržuje, a způsobí tak na cizím majetku škodu nikoli nepatrnou.

(3) Odnětím svobody na šest měsíců až tři léta bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 nebo 2 a byl-li za takový čin v posledních třech letech odsouzen nebo potrestán.

(4) Odnětím svobody na jeden rok až pět let nebo peněžitým trestem bude pachatel potrestán, způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 nebo 2 větší škodu.

(5) Odnětím svobody na dvě léta až osm let bude pachatel potrestán,

  • a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 nebo 2 jako člen organizované skupiny,
  • b) spáchá-li takový čin jako osoba, která má zvlášť uloženou povinnost hájit zájmy poškozeného, nebo
  • c) způsobí-li takovým činem značnou škodu.

(6) Odnětím svobody na pět až deset let bude pachatel potrestán,

  • a) způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 nebo 2 škodu velkého rozsahu, nebo
  • b) spáchá-li takový čin v úmyslu umožnit nebo usnadnit spáchání trestného činu vlastizrady (§ 309), teroristického útoku (§ 311) nebo teroru (§ 312).

(7) Příprava je trestná.

Podle něj je důležité zmínit, že z hlediska zákona je rozdíl mezi podvodem a pojistným podvodem. Pokud chcete někoho podvést a nevyjde vám to, nezpůsobíte mu žádnou škodu, nenaplnili jste takzvanou skutkovou podstatu trestného činu. Ale u pojistného podvodu jste spáchali trestný čin i v případě, že pojišťovna pojistné plnění nevyplatí a v podstatě tak „nevznikne“ škoda", uzavřel Zavoral.

Autor článku

Nejčastěji se věnuje tématům z oblasti investování, financí a makroekonomie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).