Úřední (z moci státní) odpuštění dluhů u dlužníka, který vůbec nesplácí, je nemorální a způsobuje neodůvodněnou škodu věřiteli. Odpustil bych veškeré příslušenství (také to na své dlužníky aplikuji), ale trval bych důsledně na povinnosti splácet jistinu (základní dluh), a pokud nesplácí (chybí dvě splátky), tak hned nastup do vězení pro dlužníky = pracovní tábor. Hned by ubylo lehkomyslných dlužníků (třeba na nájemném, na spotřebitelských úvěrech...), neboť by věděli, že si to stejně odpracují... Náklady na pobyt v pracovním vězení = výdělek z práce dlužníka dostane: 1/2 majitel soukromé věznice (vedle továrny), 1/2 věřitel, a dlužník "maká", dokud věřitel nemá celou jistinu uhrazenu. Nic jiného nefunguje, znám osobně lidi, co byli oddlužení, a dnes po 3 letech už zase dluží statisíce na nájmu, na mobilech, úvěr na auto, na dovolenou...
Víte, vy si představujete věřitele jako člověka nebo firmu, která někomu půjčí 100 000 Kč a pak je dostává postupně zpátky ve splátkách, s úrokem třebas 20% ročně. Jenže o těch tohle není.
Tohle je o firmách, které poměrně cíleně vyhledávaly klienty, kteří měli nějaký majetek ale neměli příjem. Těm se půjčilo třebas 50 000 Kč. Ovšem ne s tím, že se očekávaly pravidelné splátky a úroky. Tam se naopak čekalo až dotyčný jednu splátku nezaplatí včas a pak se ihned zesplatňoval úvěr včetně penále. Jinými slovy: vám nešlo o to, aby vám splatil celkem 60 000 Kč včetně úroků, ale o to, aby vám co nejdříve některou splátku nezaplatil včas a vy jste po něm okamžitě mohli chtít 180 000 Kč a ihned to hnát k exekuci.
Zatímco věřitelů z první skupiny je mi líto a tohle rozhodnutí k nim není fér, tak těm druhým to přeju. Ti se cíleně snažili dostat člověka do problémů jen proto, aby ho mohli obrat. Těch případů bylo mraky, kdy lidé kvůli půjčce 30 000 Kč přicházeli o domy a byty. Člověk se divil, že tyhle firmy vůbec těm lidem půjčují, když je evidentní, že to splácet nebudou. To až známý, který pracoval pro jednoho exekutora, mi to osvětlil: těm se nepůjčuje proto, aby něco spláceli. Těm se půjčuje proto, aby jim mohli něco vzít. Tyhle věřitele poznáte podle toho, že je vůbec nezajímá váš příjem a kolik dluhů už splácíte. To první a jediné co je zajímá je jestli máte nějakou nemovitost, auto apod. A druhým a posledním signálem (to už je ale pozdě) je to, že i když se zpozdíte byť o jediný den, tak okamžitě spustí celé to právní kolečko, na konci kterého je příkaz exekutora. Protože přesně to je ta věc, o kterou jim od samého počátku jde: napařit vám 100% penále a ihned to poslat do exekuce.
Tak se teď vraťme zpátky k článku a dluhu 150 000 Kč, ze kterého se po splacení 60 000 Kč najednou stala pohledávka za 263 000 Kč. Kterápak skupina věřitelů to bude?