Čssd pracuje na falšování voleb pomocí tzv korespondenčního hlasování. Takže si naklikají tak 17%.
Holt poté jak viděli jak to funguje v Rakousku a Usa, tak pokušení je příliš velké.
:// .parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Ministr-Petricek-Do-debaty-se-prihlasilo-vice-nez-tri-sta-krajanu-648425
:// .parlamentnilisty.cz/zpravy/kauzy/Ano-korespondencnim-hlasum-u-nas-hlasi-Schwarzenberg-Ale-nebude-rad-co-se-ozvalo-po-nem-643350
V článku mi chybí ta nejdůležitější část - O KOLIK to zvýší tomu OSVČ důchod? Nějakých pár příkladů..
Obávám se, že to bude asi tak - OSVČ zaplatí měsíčně třeba o 2 tisíce víc a v důchodu dostane měsíčně 75 kaček navíc..
A ty 2 tisíce měsíčně zahučí do aktuálního průběžného systému aby mohla Venezuela s Babišem přidat ještě do voleb aktuálním důchodcům..
Státní důchodový systém je "průběžný" a nikoli "fondový", a až na krátké období existence druhého pilíře vždy byl, a to už od platnosti zákona 102/1951 Sb.. Je to takové nalej-vylej. V současnosti ČSSZ vybere od podniků, OSVČ a zaměstnaců pojistné, respektive zálohy, a obratem je pošle současným důchodcům. Pokud něco chybí, dosype to podle zákona stát z jiných daňových příjmů (případně si půjčí). A pokud něco (náhodou) přebývá, což vždy byly řádově "drobné", které nepokryly ani jeden měsíc výplaty důchodů, jsou tyto peníze evidovány na zvláštním účtu státního rozpočtu (nejde o bankovní účet !!!) a mohou být použity pouze na vyrovnání schodku ve výběru důchodového pojistného.
Jinak řečeno, na budoucí důchodce v zásadě nic nezbývá a s výjimkou doby existence druhého pilíře nikdy nezbývalo. Nebo-li, důchody budoucích důchodců (rozumí se státní) budou muset být financovány z budoucích příjmů, ledaže by byla provedena taková reforma, ktrá by přeměnila systém na smíšený, případně fondový.
Já vím jak u nás funguje důchodový systém, Problém je v tom, že čím později se s tím začne něco dělat, tím větší to dosypávání z daní, či půjčování bude. Je ostudné, že s tím Babiš nic nedělá, protože by ho to stálo hlasy voličů. Reforma bude bolet a on přece dělá jenom věci, které se voličům líbí. Proto na to kašle. Přebytky na zvláštním účtu se ale myslím nepoužívají pro vyrovnání schodků ve výběru pojistného, ale jsou tam ukládány pro budoucí důch. reformu.
Kdyby byl ten přebytek trvalý, tedy nenásledoval by po něm zase schodek, pak by to "ukládání pro budoucí důchodovou reformu" bylo pravdivé. Ale realita je taková, že nejde o blokované prostředky "na reformu", stejně jako o ně svého času nešlo při zvýšení DPH, byť to bylo uváděno jako důvod. Žádná rezerva "na reformu" prostě neexistuje.
Nemyslím že jde o obavy, ale o konstatování faktu, který by s pravděpodobností blížící se jistotě nastal.
Totiž, zatímco ty zvýšené příjmy by na důchodový účet začaly odcházet ihned *), výpočet důchodů OSVČ by to vzhledem k délce "rozhodného období" pro výpočet výše důchodu (doba, z níž se vypočte tzv. osobní vyměřovací základ, činící dnes 34 až 35 roků, tj. 408 -420 měsíců) začalo významněji ovlivňovat cca za 15 - 20 let.
*) To "ihned" je podmíněné a nastane ve smysluplné výši jen za předpokladu, že to zejména nízkopříjmové OSVČ budou vůbec schopné uplatit! Pokud ne, znamenalo by to další zavírání "hlavních" živností zejména na venkově (v obcích pod 2 tis. obyvatel a menších), kde je podnikání významně omezeno zejména možnostmi lokálního trhu. Případně u středně příjmových živností přechod na jiné formy podnikání (s.r.o.), které již dnes při příjmech kolem 75 - 80 % mediánové mzdy (po odečtení nákladů) vychází ekonomicky výhodněji, ale je administrativně náročnější.
Nic proti aktuálním důchodcům, ale proč např. dostali tzv. rouškovné 5000,-, když se jich z hlediska příjmů současná situace nijak nedotkla? Já splácím dluhy po manželovi, jako OSVČ v insolvenci nemám nárok (zatím) na žádnou podporu od státu, zatímco má příbuzná s manželem dostali dohromady desítku, přičemž oba mají penze vyšší než 15 tis. A teď ještě navrhují zvýšit platby na soc.pojistné, přičemž spousta nás teď nemá už víc jak půl roku žádný příjem, rezervy jsou vyčerpané, a jak bylo výše správně uvedeno, o kolik se pak zvýší důchod? Mám už téhle bandy plné zuby, nechtěla jsem jít na pracák, ale teď už mi nic jiného nezbude...
Důchod se počítá velmi rovnostářsky, takže pokud budeme platit "pojistné" o hodně víc, dostaneme o trochu vyšší důchod (kdo se dožije). Takže celkem logicky se vyplatilo neplatit skoro nic a dostávat důchod aspoň trochu a spořit si nějak bokem. Což teď rozumné OSVČ dělají a co už teď nepůjde tak dobře. Na druhou stranu si přiznejme, že to bylo vůči (těm dobře placeným a dobře odvádějícím) zaměstnancům velmi nefér (navzdory všem těm různým větším i menším výhodičkám, co HPP oproti OSVČ mají). A taky že to spoření na vlastní triko má svá úskalí - inflace, investiční bubliny, nekompetentní investování, zloději, co ukradnou zlato z matrace, druhý byt, co vám možná časem znárodní Piráti...
K tomu skutečný případ, co máme v rodině: celý život zaměstnanec, zpočátku s průměrným, postupem doby podprůměrným platem. Prakticky nikdy nemarodil, občas nějaká ta chřipka apod. 7 let před důchodem jim zrušili firmu, ale podařilo se mu jako OSVČ pracovat pro reklamní agenturu. Ač OSVČ, tak skutečné náklady = 0, přesto uplatňoval výdajový paušál 60%. To byly prachy, co mu zůstaly v kapse. Měsíční výdělky se mu proto pohybovaly mezi 30-55.000, od toho odečtěte cca 5.000, co platil na soc-zdrav. Z přebytků se mu proto podařilo našetřit a koupil na hypo investiční garsonku. Ještě cca 2 roky a bude splacená. Od podzimu je konečně v důchodu, důchod 15.500, po valorizaci 16.500.
Nicméně každému se toto podařit nemusí. Přidám příběh ze současné doby (kopíruji z jiné diskuse, ale poučné to je dostatečně):
moje sestra je samoživitelka a je na tom teď lépe, než já :D která má manžela, 3 děti a dům
zatímco ona má jistou práci prodavačky v řetězci + alíky a soc byt, dítě v 1. třídě (takže chodí do školy)
my máme jedno dítě v 5. třídě na domácí výuce- peklo, musí se učit sám protože my musíme do práce. Ddalší dvě děti máme díky bohu ve školce
ale
manželovi zavřeli 4 hospody, přes léto dělával akce typu fesťáky, rauty, svatby
nic z toho se nekoná. Kompenzace dostává 500kč denně což je výsměch, neboť nájem jedné hospody je 80 tisíc měsíčně a ty hospody jsou 4.. nemluvím o energiích, kdy musíte platit zálohy ať už fungujete, či ne. Zaměstnance máme buď na fiktivních neschopenkách nebo jím platí teda stát, dodavatele nám krachují, s pivovary máme smlouvy o plnění a nikdo se s námi nehodlá bavit o tom, že to nejde, takže smůla. hypo splácíme sice "jen 15 tisíc" měsíčně, ale úvěry do začátku podnikání, a podobně činí dohromady nějakých 100 000 měsíčně, takže nesplácíme, není z čeho, do toho zálohy na cos zdrav, daně z příjmu a z přidané hodnot za loňský rok.. neustále nás bombardují úřady s nějakým papírováním, účetní nemáme z čeho platit, sami se v tom nevyznáme, a úřady jak víme tu nejsou pro lidi ale proti nim. Já chodí uklízet, abych aspoň zaplatila školku, manžel se snaží udržet aspoň výdejní okno, před vánoci jak nám otevřeli podniky na týden, jsme nakoupili tankové pivo, následně je zavřeli a zkazilo se nám asi 5 tisíc litrů. nemáme kde brát. Nemáme už rezervy, ty jsme vyčerpali během roku, protože už to je skoro rok co máme střídavě zavřeno, omezeno... pravděpodobně přijdeme o dům, ok, je to jen "věc" auta jsme prodali. Nic víc nemáme. I kdybychom šli do bytu, není z čeho platit. nevíme co bude. Kamarád spáchal sebevraždu před 3 týdny, má konečně klid.
já nevím, jestli se smát, nebo brečet už kvůli dětem se snažím, ale jako... děsně mě štve, že jsme byli ti blbí poctivci, vše vždy přiznávali a jeli na férovku.. kdybychom si nakradli a dělali na černo, sice bychom se třeba na sebe namohli dívat do zrcadla, ale zbylo by nám aspoň nějaké
dostáváme od státu 500 kč denně, jen manžel, protože je jediný jednatel společnosti, takže 15 500kč +-
já - pardon, ale jinak to nešlo- uklízím na černo, vydělá 8 tisíc, + na mě manžel bere peníze "kurzerbait" nebo jak se to sakra jmenuje- mám jakoby k tomu výplatu od státu což nám platí hypo
nájmy jsou měsíčně 320 tisíc, ani jeden majitel nemovitosti nám je neodpustí, pouze 3 z nich kývli na to, že můžeme začít platit až po koroně. haha.
Elektřina-zálohy- nešli k nám ani odečíst hodiny, a ZPRŮMĚROVALI to z loňska, ačkoli máme zavřeno, máme všude platit zálohu cca 55 tisíc
a to jsou ejn plivance do moře.
měli jsme našetřeno cca 1 700 000 na horší časy.. vše je v prdeli abychom mohli splácet
kam zavoláme s prosíkem o posečkání, je problém.
u hodně splátek jsme už v exekuci, ačkoli cca 10 let nemáme problém splácet 100 000 měsíčně jen tak. máme velký dům s lesem, potokem, zvířaty, vybudovali jsme to poctivě. Všeho se klidně vzdáme, sice asi s depresí, ale ok, je blbá doba, jenže to se moc nevyřeší. Přijdeme o domov! jsme tu doma, byli jsme šťastní. Já chápu že je potřeba aby se lidé neshlukovali ( i když nařízení vlády mi přijdou dost na hlavu) ale když něco zavřou, musí přece kompenzovat, ne přivádět lidi k podvodům, v horším případě k sebevraždám..
já fakt nevím co bude. nevím. jsme úplně v hajzlu
A těmhle lidem chce Maláčová ještě zvýšit odvody na sociální, aby měli důstojný důchod? Nejprve je stát svým rozhodnutím ožebračí na kost. Copak nevidíme, že půlka národa v době covidové doslova "reje držkou v zemi"?
Upřímně, já bych si nepořizoval "velký dům s lesem, potokem, zvířaty", kdybych musel 10 let "splácet 100 000 měsíčně" a k tomu "platit nájmy 320 tisíc".
Takhle šíleně může člověk riskovat s nějakou částí kapitálu, kterou může oželet, pokud se nezadaří. Ne s celým životem.
Já bych třeba mohl nakoupit bitcoiny za půl mega (kdybych na to měl náturu) s tím, že třeba za deset let budu mít taky "velký dům s lesem, potokem, zvířaty", ale třeba taky budu mít z toho půl mega za detes let velký kulový - ale nic hrozného se mi nestane
Ale rozhodně bych nekoupil bitcoiny za 10 mega na úvěr, protože to by mě mohlo položit, jako položila čínská chřipečka Vašeho manžela.
Takhle by měl uvažovat každý před vstupem do podnikání. Ale to Vám už je teď po bitvě jasné? Nebo není? Z Vašeho příspěvku si nejsem moc jistý.
Pochopte, že oni makali a zvládali. Podnikání jim zavřel stát. Nejen jim. Aerolinky propouštění piloty. Pilotní licence na dopravní letadlo stojí cca 1,5 mega a dá setsakra práci ji nejen získat, ale udržovat a po xx letech obnovovat. Po celém světě utnuly vlády cestování. Ti lidi měli příjem jistý a nemalý, neb si na získání té licence třeba vzali i úvěr. Teď můžou lítat s nákladními nebo kurýrními letadly, pokud se s nimi ještě létá, nebo taky dělat ostrahu v hypermarketu.
Že se ve 21.století objeví taková šílenost, jako je covid, nemohl tušit nikdo, a že to ochromí půl planety taky ne. Máme ještě kliku, že žijeme v poměrně vyspělém státě, Taková Indie, kde 3/4 obyvatel nemá ani splachovací WC, tam to musí být teprve lahůdka...
Málokdo si taky uvědomuje, jaký průs...švih nás čeká. Protože lidi přicházejí o práci, nemají peníze a nebudou mít na živobytí. Ta jízda teprve letos začne. Abychom ještě na začátky covidu nevzpomínali se slzou v oku.
No lidé přicházejí o práci, ale neustále je víc volných pracovních míst než nezaměstnaných. Každý kdo si bere nějaký úvěr musí počítat s nějakým rizikem (ano s kovídkama nikdo nepočítal) Ale mít jenom úvěrové závazky 0,5M/měsíc a rezervu "jenom" 1,7M je bláznovství. Všude se pro plebs doporučuje mít alespoň rezervu ve výši 3 měsičních příjmů (předpokládám, že ten podnikatel by měl mít rezervu tak okolo 5-6M - kdyby ji měl tak se dá spousta věcí vyřešit, a neřeší se to pod tlakem). A podnikatel to nemusí? Nu nemusí to nikdo, ale pak si ponese svoje následky sám.. Podnikatel vždy musí mít plán "B" když se něco hrozně vysere, stejně jako ti ostatní.
Tady celkem trolíte. Je rozdíl mít rezervu na nečekané výdaje, když se rozbije lednička, porouchá se auto, ale ze dne zavřít přijít o všechno podnikání nespasí ani mnohem větší rezerva.
Něco podobného se neděje ani při vypuknutí války, která tu nebyla už 75let.
Druhá věc je, že ten podnikatel by se rozhodl lépe, kdyby mu na jaře řekli, že může počítat maximálně s 500kč do kapsy a podnik neotevře celý rok. S tak černým scénářem počítalo opět jen minimum podnikatelům a ukončili podnikání vlastně jen ti před krachem, kteří jsou na tom teď lépe, než ti, co jarní ztráty zatáhli z vlastních úspor.
Teď jim nezbývá, než prodat dům dříve, než v podobné situaci to neudělá příliš mnoho jiných lidí, ať dostanou alespoň slušnou cenu. Na jejich místě, bych papírově prodal pod cenou a s kupcem se dohodl na dorovnání v hotovosti a tu si odložil na následují roky života v insolvenci.
Lidi do hospod totiž nezačnou chodit tak jak dřív, ikdyž by se otevřely zítra a na utáhnutí všech nájmů a dluhů to nebude stačit. S podnikáním však může pokračovat i poté.
Jenom?
A kolik by podle Vás měli mít rezervu?? Vy když si půjčíte na barák 2 mega, máte někde rezervu 2 mega??
No to jsem se pobavila
Tak pro pochopení, když dejme tomu obyčejný člověk vydělá 30 tisíc a hypotéku má 15 + a pak přijde o práci a jedinou co mu v krizi zbude tak pracovat za 20 nebo méně a ten člověk přijde o dům atd. to je fér??
Tahle země jde do kytek a dávat 15 tisíc měsíčně člověku, který když měl otevřenou živnost a vydělal si víc a z toho zvládal platit hypotéku, rodinně výdaje, zálohy se mi zdá vážně nefér a ještě mu chtít zvednout zálohy na odvody??
No co to jsou za inteligenty, podle mě se stát chce prostě živnostníků a malých firem zbavit.
Důstojné stáří?? Co to je za další kravinu? Vždyť každý ví, že důchody se lepí jak se dají, my důchod neuvidíme, žádný nebude. Mladí a děti se tady na to vykašlou, když budou chtít podnikat, mít sny, tak půjdou raději do zahraničí, kde si takových lidí váži.
Za 20 - 30 let se toho ještě může změnit, akorát mě štve, že ti co strašně poučují, volí ty co volí tu už dávnou nebudou, budoucnost jejich vnoučat jim je ukradená.
Líbí se mi ta nekonečná masírka, jak nebude na důchody. Kdyby se to tu všechno v 90.letech nerozkradlo a zadarmo nerozdalo zahraničním kamarádíčkům, tak důchodci tráví léto na Havaji a jedí ze stříbrných podnosů se zlatými okraji. A teď chceme ještě pro jistotu zlikvidovat střední třídu tím, že jí zakážeme podnikat.
Když někdo vydělá 30 tisíc a platí hypotéku 15, tak je finanční negramot nebo alespoň hazardér. Sám mám o dost vyšší plat a rozhodně bych si nebral úvazky, které bych nemohl splácet třeba z podpory nebo nemocenské (počítám že podporu bych měl max 10 tisíc ale asi víc).
A jinak ano, když teď cpu do baráku 200 tisíc, zároveň mám dalších 400 jako rezervu. To považuji za rozumné hospodaření.
Člověk co má příjem 30 a hypo 15 je finančně negramotný. Náklad bydlení (včetně hypotéky) by neměl přesáhnout 30% čistých příjmů. K té rezervě říkám 3-6 měsičních příjmů. Mohl by jste alespoň číst. Nevolím nikoho kdo tady vládne, žiju si spokojeně vládním nařízením navzdory. Ne opravdu nejsem státní zaměstnanec. Já taky s důchodem nepočítám, počítám s vybudováním aktiv (během následujících 30 let), která mě uživí a nebudu vůbec potřebovat nějaké milodary typu důchod.
Podobný cancy říkal kdysi známej. Jak si neplatí na státní důchod, stejně žádnej nedostane, a jek se podnikatelé zabezpečujou jinak. Přišla nemoc, následně mu podnikání zkrachovalo, dostal se do konkursu a on odešel do plného invalidního důchodu. A najednou hledal každý DEN!!, kdy si platil státní důchod. Dneska je za státní důchod vděčnej.
S covidem se dalo počítat, že něco takového jednou za století přijde, viz španělská chřipka. Kromě toho taky 2 světové války, jedna dost těžká ekonomická krize i bez epidemie, jednou komunisti, jedna měnová reforma a jedna okupace i bez války. Do toho se člověk asi tak 0,6 krát za život rozvede a 0,2 krát přijdou vážné zdravotní komplikace ještě před příchodem stáří. A občas přijde třeba velká povodeň nebo požár. Prostě v průměru cca co deset let se něco opravdu pořádně pokazí.
Souhlas. A také se snad lidé poučili a začnou si hlídat co podepisují za nájemní smlouvy, typicky třeba na prostory pro restaurace/hospody, ale i jiné služby či prodejny. Platit nehoprázné sumy za "stojící" prostory restaurace je brutalita, ale na to měli nájemci myslet předem. Samozřejmě je to "nelidské" od samotných pronajímatelů, když nedají rozumnou slevu (či úplné odpuštěšní) a dá se říci i zneužití situace, nicméně je to jejich právo. Když si to ale dáte do smlouvy předem..., a nebojím se, že by na takovou klauzuli ve smlouvě pronajímatelé nepřistoupili, protože stejně by jiného nájemce v takovéto případné situaci nenašli. Takže pořádnou nájemní smlouvu nebo dobrou pojistku. Nečekat, proboha, že mi všechno zajistí stát skrze daně ostatních lidí.
18. 1. 2021, 12:09 editováno autorem komentáře
Pojistit se proti tomu, ze stat rozhodne, ze mi muze nekdo prestat platit najem? Co takhle se pojistit proti kolektivizaci, nebi proti znarodneni penez na bankovnich uctech? Stat je tu od toho, aby zajistoval stabilitu. Temito kroky ale rika, ze je to kazdy sam za sebe - prachy prevest na zlato a ozbrojit se takovym zpusobem, abych se mohl pred statem branit.
To si děláte srandu ne?
Tak podle mě by jste si nepořizoval velký dům s lesem proto, že vy byste na to asi neměl...
Je úplně normální, že lidé co podnikají mají úvěry, hypotéku, úvěry mají i velké firmy.
Jak už tu napsali, tak to zvládali platit.
Nevím proč tady v ČR lidem co se nikdy neživili sami a úředníkům nedochází jak vlastně funguje podnikání. Tady si neustále myslí, že když už se člověk do něčeho pustí musí mít nevím kolik milionů na kontě, ale to je kravina. Si snad myslíte, že na západě začínali asi jak, taky z ničeho, velké firmy jsou jen dědictví těch, kteří je vybudovali z ničeho!
Každý když začíná, tak toho moc nemá a mnohdy na začátku pracuje skoro nonstop, to člověk co si po 8 hodinách jde na pivo nedokáže vůbec představit.
Každý začíná u nás s ničím, pokud jeho táta nebo děda za totáče nebylo velké zvíře, které si umělo nakrást.
František Skočdopole
V článku mi chybí ta nejdůležitější část - O KOLIK to zvýší tomu OSVČ důchod? Nějakých pár příkladů..
Ty příklady tam nemáte proto, že výpočet důchodu je poměrně pracný a každý rok jiný. Nicméně, zde nějaké srovnání (výpočet roku 2021):
Pokud je doba pojištění 46 roků a osobní vyměřovací základ (OVZ) z rozhodného období od r. 1986 (průměr 420 měsíců = 35 let) je
1a) právě letošní minimum, tedy 8861 Kč, pak by důchod činil 3550 Kč základní výměry a 8861 kč OVZ (=VpZ) x 46 x 0,015 = 6114 Kč procentní výměry, a tedy dohromady 9664 Kč
1b) navrhované minimum dle článku, tedy 14177 Kč, pak bude důchod složen z 3550 Kč základní výměry a 14177 Kč OVZ (=VpZ) x 46 x 0,015 = 9782 Kč procentní výměry, tedy dohromady 13332 Kč
Jde tedy o celkem znatelné zlepšení, ale jak se říká, ďábel je skryt v detailu. A tím "drobným detailem" je velká délka rozhodného období, z něhož se počítá OVZ.
Pokud totiž odvody z vyššího vyměřovacího základu platíte jen po část rozhodného období, tak se při výpočtu důchodu tyto vyšší částky "rozmělní" do celého rozhodného období.
Pro ilustraci - na jednorázové zvýšení OVZ za uvedené rozhodné období pro výpočet důchodu v r. 2021 (roky 1986 až 2020 = 420 měsíců) o 1000 Kč by bylo nutno za r. 2020 odvést navíc pojistné ze 420 tis. Kč, tedy 122640 Kč, čímž by se důchod (při nepřekročení redukční hranice) zvýšil o 690 Kč, tedy z 9664 Kč na 10354 Kč. Stejného efektu (důchod vyšší o 690 Kč) by se pak (při současné hodnotě peněz) dosáhlo cca po 6 letech a 7 měsích placení vyššího minimálního pojistného dle návrhu MPSV.
A pokud se týká návratnosti onoho navýšení OVZ o tisícovku, ta by byla 122640 : 690 = 177,75 měsíce tedy necelých 15 let, což je u mužů doba již dosti blízká průměrné době pobírání důchodu (v r. 2019 činila 19,3 roků).
Vona ta holka Maláčová by se rozdala, teda ne sebe, ale cizí peníze - státní i OSVČ - asi má pocit, že jsou to samé nesvéprávné osoby. Taky umím počítat - když odevzdám navíc 100Kč nas soc.poj., kolik asi Kč z toho dostanu sám zpátky na důchodu? Není lepší si ty peníze nechat ve své kapse, tam aspoň vím, kde jsou.
Přát současným důchodcům trochu víc peněz a tudíž i důstojnější život znamená přát trochu víc peněz i sobě za několik let...
Takže ano, ať mají důchodci klidně vyšší důchody. S tím souhlasím.
Problém ale je, jak toho dosáhnout. Proto to s čím rozhodně nemohu souhlasit je, když si několik pomatenců myslí, že když jako OSVČ koupím produkt za 500 000 Kč a prodám ho za 501 000 Kč, tak moje roční příjmy jsou 501 000Kč a tudíž mne je třeba srovnávat se zaměstnancem s hrubou mzdou okolo 41 750 Kč měsíčně :-D
V modelovém případě kdy má OSVČ přijem 80kKč a odečte si 60% výdajový paušál mu zůstává 32 000 Kč na vše ostatní. Měl by se tedy srovnávat se zaměstnancem s hrubou mzdou 23900 Kč (protože na takového jsou mzdové náklady právě kolem 32 000 Kč).
Pak takový zaměstnanec má čistou mzdu 20 005 Kč. A OSVČ má čistou mzdu 22 456 Kč.
Když Maláčová zvýší takovému OSVČ odvody ještě o 2336Kč, bude jeho čistá mzda 20 120 Kč. A ano, ztrácí se rozdíl v přijmech mezi OSVČ a mezi zaměstnancem. Ale zatímco zaměstnanec by měl důchod okolo 15 kKč OSVČ okolo 6 kKč. A o tom všem ostatním co OSVČ nese na svých bedrech a zaměstnanec ne, ani nemluvě...
Tak si to sečteme.
OSVČ - zakázaný provoz skoro 3/4 roku.
Podpora žádná. Jen 500 na den pokud nemá zaměstnance, jinak podporují zaměstnance a OSVČ nic.
Zaměstnancům snížili daně a zvýšili danový odpočet.
OSVČ zvýšili daňový odpočet, ale hned jim ho seberou na sociální.
Výdajový paušál je postaven jen pro bezdětné bez nákladové OSVČ.
Takhle vláda s podporou komunistů - to je likvidace podnikání. Nebo jak říká můj kamarád - započala transformace ekonomiky v korporátní.
Soudružka Maláčová slyšela, že živnostníci po tom co je "podpořila" vláda v jejich problémech, které jim způsobila, ještě mají za co nakupovat jídlo, tak by to ráda napravila.
Soudružka je laskavá. Za 50% navýšení sociálních odvodů bude každý živnostník dostávat tzv. důstojný důchod, to je důchod navýšený o 50Kč.