Zajímalo by mě, za jakých podmínek by se firmám registrovaným v daňových rájích dalo zakázat působení v ČR nebo i v EU. Vždyť ta netransparentnost jen nahrává zlodějinám...Případně na takové firmy uvalit vyšší korporátní daň, která by znevýhodnila tyto firmy oproti doma registrovaným firmám...
Nejlépe tak, že se náklady státu podělí počtem jeho rezidentů a každý rezident si zaplatí to svoje výpalné. Nezletilým odklad, neplatičům exekuce. Pokud ani to nepomůže, pak povinná registrace na úřadech a každý týden deset ran holí na chodidla. Pak majitelé nebudou mít potřebu si chránit SVŮJ majetek před parazity, kteří chtějí žít ze jména, majetku a práce jiných stěhováním firem do zahraničí. Oč větší lůza, o to pevnější ruka na ten šmejd musí být.
Pokud má dodavatel sídlo v daňovém ráji, ale přitom žije a výdělečnou činnnost vykonává v ČR (např. poskytování služeb elektronickou cestou či poštou pod jménem off-shore firmy), jak je z hlediska českých zákonů ošetřeno, že není považován za daňového rezidenta ČR? Ta práce přeci probíhá zde, ne na Bahamách.
§2 ZDP
"(3) Poplatníci neuvedení v odstavci 2 nebo ti, o nichž to stanoví mezinárodní smlouvy, mají daňovou povinnost, která se vztahuje jen na příjmy plynoucí ze zdrojů na území České republiky (§ 22)."
§22 ZDP
"Za příjmy ze zdrojů na území České republiky se u poplatníků uvedených v § 2 odst. 3 a § 17 odst. 4 považují
a) příjmy z činností vykonávaných prostřednictvím stálé provozovny,
b) příjmy ze závislé činnosti (zaměstnání)..."
"Stálou provozovnou se rozumí místo k výkonu činností poplatníků uvedených v § 2 odst. 3 a § 17 odst. 4 na území České republiky, např. dílna, kancelář, místo k těžbě přírodních zdrojů, místo prodeje (odbytiště), staveniště."
Jak se tedy stane, že práce v ČR pro firmu na Bahamách není považována za zdroj příjmů z činnosti vykonávané z kanceláře v ČR?
Ale jistě. Ale třeba by mohl autor článku. Jinak je výpovědní hodnota plus mínus 0. Jako kdybych napsal návod, že autem můžete zajet do rybníka... Ovšem zapomněl buď dodat, že je to vlastně blbost, nebo popsat, jak nejdřív dostat pryč tu vodu.
Každopádně nevím, co je na tom k vymýšlení, rezidentura poplatníka je IMHO celkem jasná podle místa pobytu a výkonu práce, buď nějaký zákon/paragraf umožňuje výjimku, nebo neumožňuje, to považuji za standardní informaci (zákony jsou veřejné), ne za sdílení tajného know-how.
Takhle se to taky nedela. V CR vzdy pusobi firma registrovana v CR (nebo org. slozka firmy registrovane jinde v EU), offshorovka je pak dodavatelem obvykle nehmotnych sluzeb (prava k ochrannym znamkam, licence, autorska prava). Udelat to tak, aby to bylo neprustrelne, neni uplne trivialni, uz dost lidi si nabehlo...
No, ale jak si pak v tomto ohledu dotycny pomuze? (A preci i ty nehmotne sluzby museji byt nekde "vyrabeny".)
Priklad: Programator pracujici pro velke zahranicni firmy ma rocni obrat 3 mil. Kc. Jak pro nej bude prinosne zalozeni zahr. firmy, kdyz porad bude platit ceske dane (ma kancelar v CR, tedy dle §22 cesky danovy rezident) a navic by musel platit admin. naklady za zahr. firmu?
Já si připadám, jak kdybych se snad ptal na návod na sestavení atomové bomby... Nechápu, co je tak strašně tajného (nebo drahého) na informaci, který paragaf (pokud tedy nějaký takový vůbec existuje) kterého zákona zbavuje českého občana žijícího a pracujícího v ČR (pro vlastní off-shore firmu) daňového rezidentství, které pro něj jinak z výše uvedených paragrafů vyplývá. Kolik přesně by propána informace o takovém veřejně (!) dostupném (a z daní všech připraveném) paragrafu měla stát?
Samozřejmě ať si to kdokoli nechá pro sebe, ale k čemu potom je tento článek, když to nejpodstatnější v něm není řečeno, a proč je u něj k dispozici diskuse, když se stejně člověk nic nedozví.
Uz ti to bylo v predchozich prispevcich naznaceno..
Jde o to, ze cesky danovy poplatnik presune svuj zisk mimo CR, do danoveho raje, kde ho nedani.
Tvuj priklad o nejakem programatorovi co ma obrat 3mega se moc nehodi..
1) Obrat se nerovna zisk. Obrat je v tomto pripade nic neznamenajici cislo.
2) I kdyz se budeme bavit o zisku 3mega rocne, tak je to o nicem. S danovou optimalizaci (netvrdim, ze na nulu) ti pomuze najaty cesky danovy poradce, nebo auditor. Naklady na provoz offshore firmy v danovem raji jsou prilis velke, nez aby melo smysl s nimi resit tak maly zisk.
Ale predstav si, ze mas najakou rozumnou spolecnost se ziskem rekneme 50M+.. To se uz asi o necem takovem vyplati premyslet (zduraznuji premyslet, neni automaticke, ze se to opravdu vyplati i realizovat)..
Zalozis mimo dosah ceskych danovych uradu spolecnost s nepruhlednou strukturou s kterou nebudes mit nic spolecneho (papirove).. A ta od tebe zacne cucat tvuj zisk. Za licence, autorske poplatky, konzultace, pruzkum trhu. Nehmotne veci, co se nedaji (nebo jen velmi tezko) dohledat..
Tvoje ceska firma diky temto "nakladu", skonci na lehce kladne nule (tedy zadne dane z prijmu neodvedes) a zisk mas v danovem raji, kde z nej taky zadne dane nezaplatis..
Napsal jsem to velmi zjednodusene.. Samotne problematika je samozrejme velmi komplikovana.. Proto se tim taky zivi pomerne draze placeni odbornici..
Kteri ti ovsem (jak uz tady takz bylo receno), nebudou radit zadarmo. Stejne tak ti jejich klienti. Kteri jednak za tyto rady uz zaplatili a druhak nemaji zajem roztrubovat, ze o tom neco vedi.
Přesně tak, žádný. Pokud někdo pracuje v ČR a dělá, že pracuje např. z Baham, pak se jedná o podvod.
Z hlediska optimalizace to však lze udělat elegantněji:
Fyzická osoba si udělá živnostenský list v ČR a poskytuje služby např. !administrativní podpory" offshore společnosti (např. kterou navíc i vlastní, to je jedno). Pak tato FO pracuje legálně na území ČR.
Já si nemyslím, že by firmy, které si sídla přesouvají do daňových rájů, chtěly na někom vydělávat nebo parazitovat, spíš to vidím jako ochranu vlastního majetku, se kterou naprosto souhlasím. Věřím, že kdybyste byli v jejich situaci, tak byste to udělali podobně. Zkuste když tak mrknout na tento web - https://www.ioffshore.cz/ - na jejich blogu najdete zajímavé a objektivní informace.. pak už si můžete udělat obrázek sami.