Je celkem legracni si precist clanek, kde autor (nepochybne fundovane) rozebira nejaky zakon, ktery do nejmensich detailu popisuje z odpustenim kazdou kravinu, pokud clovek vi, jak to chodi v praxi. Vubec by neskodilo, kdyby kazdy teoreticky dil serialu mel i svuj prakticky protejsek, kde by se psalo treba "Vy nemate zivnostak? No nevadi, muzete u nas delat na dohodu. Tech 2000 Kc na hodinu se neleknete, to Vam nedame. Je tam nejaky limit 300 hodin rocne, tak to napiseme jako na min hodin za vetsi hodinovou sazbu. Budete delat samozrejme normalne 8 hodin denne jako vsichni ostatni." Kolikrat jsem uz tohleto slysel :-)
Honzo, překvapím Vás, podnik, v němž jsem donedávna pracoval (a na legalitu dohlížel) opravdu striktně postupoval podle zákona. Nevím, jak se již beze mne zhostí novely, ale kdyby to bylo za mého působení, tak právě tak, jak píši. Máte samozřejmě jinak pravdu, ale podobné rubriky přece neslouží (nemohou sloužit) k navádění, jak obejít zákon. Snad tedy podobné články přispívají aspoň k tomu, aby se praxe zákonu co nejvíce přiblížila, když už není schopna jej dodržovat.
Dobrý den. Problém je, že není, kdo by právo vymáhal. Takže si každý dělá co chce. I do nebe volající hlouposti. Je dobře, že si člověk může přečíst, jak to píše zákon - ale dokáže to především naštvat. Život obyčejného pracujícího člověka se tak liší od znění zákonů, že je to k pláči. Dokud nebudou velké tresty, stejně budeme jak otroci. Ale je dobře, že píšete podle zákona.
Mnohdy je těžké striktně dodržovat zákon. když zdravý selský rozum velí něco jiného. Ale neměl by být problém vyžadovat plnění zákona, minimálně ze strany kontrolních orgánů. Něco jiného ale je, když budu zaměstnávat pracovní sílu s variabilní pracovní dobou a s odbornými výstupy, kdy jí skutečně můžu napsat hodinovou sazbu 3.000,- Kč a napsat 50 odpracovaných hodin za měsíc, něco jiného ale je, když na dohodu pracuje vrátný nebo prodavačka v super-hyper s přesným rozpisem měsíčních služeb, kde měsíční součet odpracovaných hodin = přesný měsíční fond pracovní doby člověka v produktivním věku, navíc korunovaný píchací kartou. Tam už je to podvod, bohužel veškerými kontrolními orgány nehledaný a tudíž ani netrestaný. A že těch lidí, co takto pracují, v celém státě je!!! Proč proboha neupravíme zákony, aby takto mohli naprosto volně pracovat důchodci, kterých se netýkají odvody na sociální a zdravotní, za předpokladu, že neodpracují plný fond pracovní doby, protože pak zabírají místo člověku v produktivním věku? Ale jako výpomoc po dobu nemoci nebo jiných nepředpokládaných okolností, kdy tu práci nikdo jiný dělat nemůže? Vždyť my v tom státě máme bordel ve všem, na co se jen podíváme!!
Podle me je problem v tom, ze ty nejruznejsi pracovni predpisy jsou nesmyslne slozite, takze se v tom uz temer nikdo nevyzna, neda se to ani dodrzovat ani kontrolovat dodrzovani. (Jina vec je, ze se to casto lidi ani nesnazi dodrzovat a urad se nesnazi kontrolovat dodrzovani, jde jen o to, jestli jsou v poradku papiry.) Je to idealni prostredi pro nejruznejsi velke sibaly i male sibalky. Chtelo by to dukladne prosekat. Zacal bych tim, ze by jedina legalni prace byla na zivnostak, ktery by mel kazdy (takze by vlastne stacila obcanka), cimz by se pracovni pravo zredukovalo asi tak na 10% puvodniho stavu. Akorat ze je to neprosaditelne.
Možná ne složité, ale pracovnk je pro firmu za stávajících podmínek drahá legrace. Takže umožníme podvody, aby se pracovník pro firmu zlevnil? Čeho tím dosáhneme? Pokud nepotrestáme podvod tak, aby si ho další šibal nedovolil, jen signalizujeme, že můžeme zrušit zákony, parlament i Policii, protože zákony jsou xmíchu. Švarce z Benešova za to kdysi zavřeli, ale přitom jeho systém byl vysoce racionální a přetrvává dodnes, kvete nejen v Parlamentu, ale třeba ve finančnictví.
Totéž třeba stravenky: my tu děláme ciráty s účtováním stravenek, pracně počítáme, jestli pracovník má nebo nemá nárok a podobné hovadiny. Co je ale jejich cílem? Aby člověk dostal jedno jídlo denně s jakousi slevou? Nebylo by lepší zvýšit daňově odčitatelnou položku všem a nesmyslný systém by byl vyřešen? Nebo se budeme vyžívat v hovadinách?
Právě kvůli takovým účelovým výkladům proti smyslu zákona, jaký zde prezentujete..., jsou zákony povýtce tak kazuistické a složité, jak v úvodu debaty kritizoval Honza... Nechci Vás samozřejmě urazit, proto volím nekonfliktní formulace, jakkoliv se mi Váš přístup vůbec nezamlouvá, ale přesně Vy zašmodrcháváte věc, tam kde je jednoduchá a děláte vědu z banality. 1. Odpověď by měla být zřejmá již z textu článku. 2. I kdyby ne, což se podívat do textu zákona? 3. A když ani to ne, což takhle zapojit zdravý selský rozum? - Je to dosti dobrá internpretační pomůcka, věřte mi! Přišlo by Vám rozumné, aby někdo,kdo pobírá odměnu 10.001,-- Kč měsíčně, byl pojištěn z 1 koruny??? SAMOZŘEJMĚ, ŽE ODVODŮM PODLÉHÁ PŘI PŘEKROČENÍ ZÁKONEM STANOVENÉ HRANICE VÝŠE PŘÍJMU CELÝ ZAPOČITATELNÝ PŘÍJEM!
Abych řekl pravdu, vůbec Vám nerozumím: Co budete jako zaměstnanec činný na DOPČ komu účtovat? Jaké budete zakládat firmy? To už je zmatení na druhou!!! Nepůjde o obchodně-právní vztah, ale pracovně-právní, nadto (tedy na druhou), i pokud zaměňujete vztah obchodní se vztahem pracovním, tak stále je zaměstnanec (dodavatel) fyzickou osobou nikoliv právnickou osobou...? Mám občas snahu a zájem debatovat se čtenáři, ale tady už se při veškeré snaze ztrácím... (Také jsem měl pocit, že reaguji na příspěvek muže - nyní p. (sl.) Jarmila, ale možná se pletu... A nechci se vracet o krok zpět a kontrolovat IP adresu či jak se tomu říká, v tomto jsem narozdíl od práva totálním laikem...) Nehledě na to, že tento "úžasný fígl" Vám vůbec nepomůže: Co kdybyste dočetl(a) článek, až do konce?! Přijde mi, že jen střílíte otázky a výkřiky od boku, bez rozmyslu, bez sebemenší snahy věci trochu porozumět, trochu ji nastudovat a hlavně, to už povýtce (!), Vy se snažíte jen a jen přechytračit právní normu, ne jí vyhovět. Zákon je zákonem, můžeme jej kritizovat, ale současně jej musíme dodržovat!
Vy jste mne nepochopil. Takže: dejme tomu, že jsem zaměstnavatel a zaměstnávám pracovníka na DOPP. Můžu mu dát jen 9.999,- Kč/měsíc, jinak se mi prodraží o náklady na zdravotní a sociální. Ty já mu ale dát nechci. Založím tedy druhou firmu, resp. další s.r.o., neziskovku, občanské sdružení.... TÉMUŽ pracovníkovi můžu dát dalších 9.999,-Kč v TÉMŽE měsíci, protože toto zákon neošetřuje. Kolik těch dohod může mít pracovník uzavřených? Jednu nebo XYZ? Pokud by zákon říkal, že se to týká VEŠKERÝCH dohod za stejné období (např. měsíc), tak se to obejít nedá. Nezapomeňte, že jsme v Čechách, kde je hledání kliček a obcházení zákonů národním sportem. :-) :-) :-)
Tak to se omlouvám, skutečně mi nedošlo, že to řešíte z pohledu zaměstnavatele, to by skutečně šlo... Ale stálo by Vám to za tu námahu, náklady na založení firmy, její správu, účetnictví a všechno s tím spojené... ??? Zcela souhlasím s Vaším výrokem o národním sportu, to je přesně to, co mi na Češích vadí (proto také mají právníci tak špatnou pověst, protože jsou s tímto přístupem ztotožněni více, než jiné profese či sociální skupiny, přitom to není jen projevem profesionální deformace, nýbrž spíše (především) národní povahy), právě proto jsem rád, že mám německé jméno, i povahou se cítím být zpola Němcem, tedy typicky jiné nátury, než Češi... či dovolte: "Čecháčci".
Stálo by mi to za tu námahu. Znám firmu, hlídací agenturu, má cca 100 zaměstnanců. Polovina pracovníků má invalidní důchod. Firma na jejich zaměstnávání pobírá dotace. Značnou část tvoří lidé, co pracují na DOPP, m.j. i důchodci. Tito lidé jsou pro majitele vysoce ziskoví, protože za jejich práci může svým zákazníkům jednak nabídnout dumpingové ceny, druhak i přes vyšší hodinovou mzdu (tu si může dovolit, protože neplatí sociální a zdravotní pojištění), kterou jim vyplácí, mu přinášejí vyšší zisk. Práce odběrateli služeb totiž musí kalkulovat s ohledem na to, že bude vykonávána lidmi v řádném pracovním poměru, kdy musí počítat s náklady na jejich dovolenou, nemoc atd. A pokud mám informace, pak řada lidí v produktivním věku si k němu chodí přivydělat, těm se DOPP taky velice hodí. Pokud má firma 100 zaměstnanců, pak se jí náklady na založení druhé (de facto jakoby duplicitní) firmy bohatě vrátí, zvláště pak když účetnictví obou firem dělá jedna a tatáž účetní.
Je chválihodné, že se snažíte držet logiky věci. Nicméně co je to za logiku, která říká: máte DOPP měsíčně za 9999 Kč.- dobrá platíte jen daň z příjmů a žádné pojištění. Pokud zapomeneme na slevu na dani dá to čistého 8549 Kč. V lednu příštího roku za 9999.- kč dostanete zase 8549.- čistého. Když byste ale vydělal o dvě koruny víc tj. 10001.- Kč zapomeňte na to co bylo, Zbyde vám jen asi 6500.- a k tomu se zaměstnavateli prodražíte o odvody, které musí za vás odvést. Zákon není nic jiného než tvrdá bariéra pro výdělky nad 10 k.
Dobrý den,
jsem zaměstnavatel a zaměstnávám na základě dohody o provedení práce obchodní zprostředkovatele kteří uzavírají pojistné smlouvy s lidmi a za to jim náleží provize (odměna). Odm+ěna je odvislá od počtu uzavřených smluv v měsíci. Lze do dohody o provedení práce včlenit ustanovení "zaměstnanec je oprávněn za každý měsíc uzavřít taková počet pojistných smluv, aby měsíční odměna nepřekročila částku 10.000 Kč" případně něco v tom smyslu? Děkuji.
Dobrý den,
vrele diky za velice prehledny clanek, nicmene dovolila bych si prece jen polozit doplnujici dotaz: co presne lze chapat pod ustanovením: "V dohodě o provedení práce musí být uvedena doba, na kterou se tato dohoda uzavírá." ? Zprvu jsem mela za to, ze dohodu o provedeni prace nebude jiz mozne uzavirat na dobu neurcitou, ale jeden z Vami uvedenych prikladu mi tuto tezi nepotvrdil. Muzete mi, prosim, jako pravnik pravnikovi vysvetlit Vas nazor ?
Vrele diky predem,
Mona
Povezte mi jak to je kdyz jsem byl hlasen na up a delam praci o dohode kde jsem za mesic presahl limit 10 000 hrubeho vyradili me z up a novou smlouvu jeste nemam. Budu si muset platit socialni a zdravotni sam nebo to plati firma u ktere jsem ten mesic pracoval na dohodu? poradte mi dekuji