Hlavní navigace

Obchodníci bedlivě sledovali FED

4. 4. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Americké obchodování včera výrazně ovlivnilo zveřejnění zápisu ze zasedání Měnového výboru Fed z 13. března. Podle tohoto dokumentu se snížila ochota FED k případným dalším stimulům na podporu ekonomiky

 S&P 500 reagoval poklesem až přes 0,6%. Měnový výbor zdůvodňuje svou neochotu k dalšímu uvolnění měnové politiky současným dobrým vývojem ekonomiky. Svůj postoje je však ochoten přehodnotit, pokud by došlo k útlumu hospodářství či pokud by se inflace dlouhodoběji pohybovala pod 2%.

Volkswagen včera zveřejnil svůj objem prodejů za březen v USA. Na tomto trhu se automobilce podařilo prodat 36 588 vozů, což je 34,6% meziroční nárůst. Cílem VW je dosáhnout 10% podílu na americkém trhu a data za první kvartál vnímáme jako dobrý krok k jeho naplnění. (Jiří Šimara)

O dalších plánech společnosti Evraz Vítkovice Steel hovoří v rozhovoru pro HN šéf firmy Dmitrij Ščuka. Ten v současných tržních podmínkách nevyloučil různé varianty vývoje, včetně uzavření dalších provozů (poté, co Evraz v lednu zavřel ztrátový provoz vyrábějící profily pro stavebnictví). Evraz kromě slabé poptávky v některých segmentech trápí podle Ščuky také vyšší náklady než v jiných regionech, mj. z důvodu přísnějších environmentálních požadavků včetně nutnosti začít platit emisní povolenky. Ščuka na druhou stranu ale také nevyloučil další expanzi skupiny v Evropě, nákupem stávajících kapacit jiných producentů. Připomínáme, že Evraz patří k důležitým zákazníkům ArcelorMittal Ostrava, který je zase klíčovým zákazníkem NWR (o­debírá cca třetinu prodejné produkce koksovatelného uhlí NWR). U samotného AMO se přit om také již delší dobu spekuluje o případném uzavření ostravských provozů a přesunu do Polska, problémy Evrazu by mohly být jedním z faktorů ovlivňujících tyto úvahy. Pro NWR jsou to nepochybně rizika, která však trh dobře zná a neočekáváme akutní významné reakce na akciích NWR. (Marek Hatlapatka)

Většinový majitel CME Ro­nald Lauder v předchozích dnech uplatnil opci na 16 tis. ks akcií této společnosti. I když jde o menší objem, vnímáme tento krok jako pozitivní signál pro investory, také v té souvislosti, že Ronald Lauder má uzavřen voting agreement se společností Time Warner, u které se spekuluje, že by mohla CME převzít. (Ondřej Moravanský)

Dnes očekáváme:

Dnes nás čeká velké množství ostře sledovaných makrodat. Již v 9:55 vyjde německý Index nákupních manažerů v sektoru služeb a v 12:00 únorové průmyslové objednávky taktéž za Německo. Za celou eurozónu bude v 10:00 zveřejněn březnový Index nákupních manažerů, v 11:00 maloobchodní tržby v EZ a nakonec v 13:45 bude oznámeno rozhodnutí Evropské centrální banky o nastavení úrokových sazeb. V USA bude v 14:15 zveřejněna změna počtu zaměstnaných dle ADP a v 16:00 bude následovat březnové ISM v průmyslu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).