Hlavní navigace

O2 Czech Republic se možná rozdělí

28. 4. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Dnes se koná valná hromada společnosti, na které budou akcionáři rozhodovat o rozdělení firmy. Měla by vzniknout nová firma Česká telekomunikační infrastruktura (Cetin).

Hlavní události

O2 Czech Republic bude hlasovat o rozdělení firmy.

Dle ministra financí Andreje Babiše je nutné vypsat tendr na výstavbu nových jaderných bloků nejpozději příští rok.

Západoevropské akcie by měly na začátku dne mírně ztrácet.

Spojené státy zveřejní údaje o cenách nemovitostí (S&P/CashShiller index), spotřebitelskou důvěru a richmondský index výrobní aktivity. V Evropě bude zveřejněna francouzská důvěra spotřebitelů.

Výsledková sezóna pokračuje hospodářskými údaji například Ford Motor, Pfizer nebo Whirlpool. V Evropě to bude Daimler, Total nebo BP.

Société Générale doporučuje nově držet akcie německé aerolinky Deutsche Lufthansa.  

Obchodování na zámořských trzích

Americké burzy včera nakonec umazaly část ze svých předchozích zisků a nepatrně tak sestoupily se svých rekordů, přestože ještě na začátku seance svá historická maxima vylepšovaly. S&P 500 tak včera klesl o 0,4 %, když hlavní brzdou byly farmaceutické firmy ( 1,8 %). Ty tak zastínily růst akcií těžařů (+0,9 %).

Čínské akciové trhy korigují včerejší výrazný nárůst. Index CSI 300 tak odepisuje zhruba 1,5 %. Nedaří se ale prakticky žádnému trhu, výjimkou je japonský Nikkei 225, který si připisuje zhruba 0,4 %. Důvodem bylo překvapivé zdvojnásobení dividendy firmy Fanuc vyrábějící roboty, která v indexu má druhou největší váhu.

O2 Czech Republic

Dnes se koná valná hromada společnosti, na které budou akcionáři rozhodovat o rozdělení firmy. Měla by vzniknout nová firma Česká telekomunikační infrastruktura (Cetin). Po rozdělení dostane každý akcionář nové akcie Cetinu. Ty však nebudou obchodovány na burze. Každý akcionář, který bude hlasovat proti tomuto kroku, bude mít právo na odkup těchto akcií. Nová firma by měla mít podle posudku hodnotu necelých 47 mld. Kč, což znamená zhruba 150 Kč na akcii. Konečná nabídka odkupu se však bude řídit podle nového odhadu, který bude vypracován po samotném rozdělení a měl by být znám 1. června. O tuto cenu by pak měla klesnout i současná cena akcie O2. Na valné hromadě se rovněž bude hlasovat o navržené dividendě ve výši 13 Kč na akcii. Vzhledem k většinovému vlastnictví PPF by měly být schvalované kroky pouze formalitou.

ČEZ

Ministr financí Andrej Babiš uvedl, že ČEZ by měl vypsat tendr na výstavbu nových jaderných bloků nejpozději příští rok. Dle něj by se stavěl nejdříve blok v Dukovanech a následně v Temelíně.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).