Do penze by mohli nově odcházet pracovníci integrovaného záchranného systému až o pět let dříve s tím,že by se jim za předčasný odchod nekrátil důchod.
===========================
Tak to je ovšem nějaké divné,že ti kteří mají relativně "normální" práci mohou odcházet o pět let dříve do důchodu,ale snížení důchodového věku pro pracovníky náročných profesí se neschválilo.Třeba horníkům a hutníkům,kteří mají z té práce již po padesátce podlomené zdraví.Ale text pozměňovacího návrhu počítal stejně jen s tím,že za každých deset let v rizikovém zaměstnání budou lidé odcházet o rok dřív do důchodu,takže by to byl stejně výsměch oproti těm co mají to relativně "normální" zaměstnání.Jak to tak vypadá,tak budou za chvíli odcházet o pět let do důchodu dříve i "dříči" z kanceláří a pracovníci opravdu náročných profesí tam budou dřít do sedmdesáti let. :-( Sakra,ale mě se zdá,že jsem to tady už psal.
10. 9. 2021, 09:16 editováno autorem komentáře
Kdo chce jít do předčasné penze, má si platit do 3. pilíře a pak jít do předdůchodu.
Nikdo není schopen určit, co je "náročné povolání".
Zkuste si najít burzovního makléře, dispečera řízení letového provozu, programátora, atd... který to může dělat do pětašedesáti.
Proč by měl být horník náročnější prací, než asfaltér, pokrývač či instruktor TRX?
Na druhou stranu: už zde nemáme umístěnky jak v 50. letech. Každý si své povolání vybírá svobodně. Nikdo nikoho nenutí dělat třeba horníka. Vybral si to sám a měl by nést důsledky svého rozhodnutí a ne najednou křičet "mě už to v padesáti neba, živte mě!". Měl si dávat peníze stranou, nebo k tomu měl nějak přimět svého zaměstnavatele. Nebo jít dělat něco jiného.
Jakým právem horník nutí třeba pěstební dělnici, která brala poloviční plat a nadřela se taky, aby mu nějak extra přispívala na jeho předčasnou penzi?!
Mimochodem: můj kámoš se v posilovně nadře daleko víc, než horník. Je to poblázněný kulturista. Kolik mu za tu dřinu dáte a budete ho od padesáti živit na penzi? A ano: stát se kulturistou je svobodná volba, stejně jako stát se horníkem!
S tím kámošem z posilovny,to je sranda,že?Ten když nebude cvičit,tak se howno stane,ale když nebude horník tahat uhlí z dolu tak to bude horší i s hutníkem.Navíc mají nadstardantní odvody,jak oni tak zaměstnavatelé,tak klid.A srovnávat dřinu havíře či hutníka s prací asfaltéra,pokrývače a té pěstební dělnice,tedy jinými manuálními pracemi je snad až slaboduché!Jste patrně jeden z těch co považují za dřinu i práci v kanceláři.A ano,burzovní makléř,dispečer řízení letového provozu,programátor, atd...,jak píšete,to mohou směle dělat do pětašedesáti,pokud jim slouží kedlubna. :-)
Ne, není to sranda.
Podléháte klasickým marxistickým bludům, že hodnota práce závisí na tom, jak moc se při ní člověk nadře.
A také bludu, že horník tu práci dělá pro nás a že mu za ni tedy máme být vděční. Ale to je OMYL. Horník stejně jako pekař i programátor to dělají za peníze. Dělají to pro sebe a dobrovolně a je nesmysl jim za to být vděčný.
Navíc mě je úplně jedno, zda si za své peníze koupím uhlí české či polské, zda energii koupím od plynové, uhelné, jaderné, vodní či větrné elektrárny.
To pekař i horník by měli být vděčni nám zákazníkům za to, že jim platíme. To je kapitalismus. Tvrdit, že máme být vděčni my jim, to je socialistický pohled.
Takže ten příklad zcela odpovídá. Horník i kulturista tu dřinu podstupují dobrovolně a KVŮLI SOBĚ, ne kvůli nám.
A je vidět, že pracovat hlavou jste nikdy nezkoušel. Myslet si, že řídící letového provozu, programátor či burzovní makléř to mohou dělat do pětašedesátí, to je klasická pověra rozšířená mezi nechápavýma manuálama. Ano, mohou ke stáru jít dělat něco jiného, méně náročného. Ale to horník taky (hlídače, ochranku, ...). A pokud ne, tak si holt měl našetřit.
Ano jsou náročná a nenáročná povolání bez ohledu na to, zda je to převážně duševní či fyzická činnost. Při některých profesích ale dochází ve výrazně větší míře k poškozování zdraví a proto jste si jako modelový případ toho horníka oparvdu nevybral dobře. Ten kulturista tam ale sedí. Pracovat hlavou je někdy víc vysilující, než některá fyzická práce. To vím, protože jsem dělat programátora, ředitele podniku i učitele a vím, co to jsou nervy na pochodu v neřešitelných situacích. Hned po vysoké škole jsem šel ale dobrovolně pracovat manuálně, abych ten výrobní proces pochopil na vlastní kůži. Byl jste ale někdy v dolech? Tam je životu nebezpečné prostředí přítomno trvale a tady to prosím nezlehčujte. Také mám pocit, že ty manuální pracovníky zcela nevhodně podceňujete, ale bez těch tzv.manuálů bychom byli v pr...li. Vězte, že jsou pro život důležitější. Myšlenka se totiž sama v realitu nepřemění. Burzovní makléř, kterého si též berete za příklad, je v podstatě zcela neužitečný tvor, protože během své činnosti žádnou novou hodnotu nevytvoří, ale jen spotřebovává prostor, čas a energie. Také mám z vašeho projevu pocit, že nevíte, co peníze jsou a k čemu slouží. Buďte prosím ve svých závěrech poněkud umírněnější, protože mi připadá, že to píšete v afektu a ne s rozmyslem .
18. 9. 2021, 15:00 editováno autorem komentáře
Sorryjako - policisti, záchranáři či hasiči nejsou nijak extra náročné profese.
Proboha k policii snad jdou lidi, aby se předřeli? Nejschopnější a nejpracovitější elita národa? OMG!
Už vás třeba někdy vykradli, nebo máte nějakou jinou zkušenost s tím, jak je policejní práce náročnou dřinou? Nesmíte věřit televizním detektivkám, kde líčí policajty jako hrdiny, kteří tráví večery i víkendy na případu, až se jim z toho rozpadá rodina!
Myslím, že v soukromém sektoru najdete hromadu daleko náročnějších profesí a nikdo se s nima nijak zvlášť nemazlí.
A v těchto opravdu náročných profesích v soukromém sektoru už je starostí těch zaměstnanců, aby si za tu dřinu řekli aspoň o příspěvek do 3. pilíře, aby mohli jít do předdůchodu. Pokud si o něj neřeknou, tak to je jejich problém a ne problém ostatních lidí (po kterých by teď stát chtěl, aby jim tu předčasnou penzi platili).
Dobrá otázka je, zda jste nebo znáte ve svém blízkém okolí nějaké policisty záchranáře nebo hasiče? Pokud o té práci mnoho nevíte, snadno spadnete do představy, že to je snadné.
Když už jste si vzal na paškál ty policisty, já pár policistů v blízkém okolí mám, takže vím co to je. Všichni IZS (včetně policistů) - ne samozřejmě všichni, ale většina pracuje na směnách 12h nebo 24h a to i o víkendech.
Je to značně psychicky náročné a deprimující z toho důvodu, že se setkávají pouze s lidmi, kteří jsou negativní, buď jim někdo něco provedl, nebo jsou to viníci a mají často potřebu si to na někom vylít... To nemluvím o situacích, kdy chodí ohledat místa s mrtvými, či těžce zraněnými a umírajícími osobami (to věřte ve vás také zanechá určité stopy).
Co se týká rizik, tak nezřídka se stává, že podezřelý na policistu zaútočí, a zraní jej a to někdy i smrtelně. Tedy co se týká bezpečnosti této práce, také bych se do toho zrovna nehrnul.
Celkově něchci obhajovat, nějaké předčasné důchody pro policisty nebo kohokoliv jiného (osobně s tím nesouhlasím), jen vyvracím váš předpoklad, že si to nezaslouží, protože ta práce je snadná a je pro každého...
Policisté mají (prozatím) rentu, a ta leccos vyrovná a ponížený důchod jim pak příliš nevadí. Ale z článku jsem pochopil, že to není ještě jisté, jak to u těchto složek vůbec bude.