bývalý neplatí na kluky přes 6 let, ani ho nezajímají, nebere si je. 4× jsem podala trestní oznámení, vždy dostane „trest“ – odpracovat určité hodiny formou veřejných prací a ani to mi nepřijde poštou, musím na soud a zjišťovat. Navíc i policista, který oznámení se mnou sepisuje, je skeptický. Bývalý totiž nemá žádný majetek, ani stálou práci, jen „načerno“ … Jak píšu, je to o ničem :-((
Je to, pravda, tak trochu o ničem. Účinné by to bylo, pokud by soud pachateli uložil nepodmíněný trest odnětí svobody a ten by ve výkonu trestu měl pracovní povinnost, takže by za dobu výkonu trestu vydělal na nějaký ten dluh na výživném. Tak tomu ale bylo za předchozího režimu, takže ani zdaleka nebylo tolik alimentačních dlužníků, protože většina z nich skončila v base a zde povinně vydělávala na svůj dluh. Tehdy tedy ten trest byl skutečně o něčem. Docházelo totiž k tomu, že oprávněná osoba dostávala alimenty jen tehdy, když povinná osoba byla v kriminále. Ale, to víte, teď máme tu demokracii, že?
Vydelavala? To je dost smesna predstava. Za minuleho rezimu musel pracovat kazdy a ten kdonepracoval sel za to ze prizivnici do vezeni automaticky. A ve vezeni delal tak uzitecne a vydelecne veci jako ze lepil pytliky, nebo delal pilniky. Uz v te dobe rocni produkci jednoho vezne zvladl udelat stroj za pul hodiny. Ale v rezimu kde byla pro vyplatu podstatnejsi odpracovana doba nez udelana prace, to bylo mozne nazyvat „vydelavanim“. Ale doba se zmenila a prace je mene nez kolik je lidi, keteri ji chteji delat a o praci veznu je pomerne maly zajem. A bohuzel se zatim nenasla zadna spolecnost, ktera by dala veznum penize za zcela zbytecnou praci, jako tomu bylo za minuleho rezimu.
JÓ, p. Havel, JUDr. Burešová, občanské komise – rušení věznic a zrušení výstavby nových věznic, zrušení povinnosti pracovat, amnestie, novodobé zákony legalizující činnost považovanou do té doby za trestnou, stále vzrůstající výše škody, která je postižitelná, tzn. bezúhonnost při škodách „menších“, alternativní, nic neřešící „tresty“, přetížené soudy, složitost kauz díky překomplikovaným, vzájemně si odporujícím „kvalitním“ polistopadovým zákonům – z tohodle marastu se asi nedá vyhrabat. Aby zákonodárci mohli vykazovat nějakou činnost, rodí se nové a nové paskvily, které musí být ještě před účinností novelizovány, a dále novelizace novel …
Je jedno, zda jde o vraha, úchyla, neplatiče výživného či zloděje – byl nastaven extrém, kdy oběť, poškozený musí dokazovat svoji nevinu, pachatel se vysmívá. A pokud majetný pachatel má na dobrého právníka, stává se z pachatele oběť a z nevinné oběti pachatel. Ale, to víte, teď máme tu demokracii, že – ehm …
Takze doba, kdy se na sibir posilali lidi, jenom za to ze meli majetek, nebo proste za to ze se nelibili vrchnimu pohlavarovi, nebo proste protoze verili v boha, byla podle vas lepsi?
–
P.S.: Aby mohla byt zase zavedena povinnost pracovat, muselo by byt znovu zavedeno RVHP, aby sme mohly ty smejdy vyrobene z povinnosti vymenit za jine smejdy z jinych zemi.
Spousta středověkých hradů stojí dodnes. Dnešní baráky tolik rozhodně nevydrží.
Mám z toho snad vyvozovat, že ve středověku bylo lépe, nebo že by bylo dobré stavět domy, tak jak se stavěly hrady?
Když stojí rádio cca dvojnásobek běžného platu, tak ho holt vyrobíte kvalitněji, než rádio, které stojí cca dvacetinu běžného platu.
Jaký smysl by mělo vyrábět rádio, které bude fungovat za 30 let, když za třicet let tady (s největší pravděpodobností) nebude analogové rozhlasové vysílání a nikdo neví, jaká budoucí digitální norma se bude vysílat? Pokud se vůbec bude vysílat ještě klasickým způsobem.
Jaký smysl by mělo vyrábět rádio s životností 30 let, když 99% zákazníků bude už co nejméně 15 letech požadovat po rádiu nějakou funkci, která v současnosti neexistuje.
Stále se točíme okolo srovnávání před a po převratu. Jednoduše se změnila struktura výdajů, takže něco stálo tehdy hodně a dnes stojí málo, něco stálo tenkrát málo a dnes hodně (noviny tenkrát 0,50 Kčs, dnes 20× a více; MHD dříve za 1 Kčs dnes skoro za 30 a ještě je to prý málo; zubní pasta kolem 2 Kčs, dnes i 40× více, o lécích, elektřině, vodě, plynu ani nemluvě … Kdo pochopit nechce, nepochopí …
Konkrétně: vaše spotřební elektronika byla tehdy zatížena „daní z luxusu“, ze které se dotovaly zase jiné věci. Ve spotřební elektronice nebyl tehdy tak překotný vývoj jako je dnes třeba digitalizace vysílání. Tenkrát se třeba digitalizovaly zvukové nahrávky (mám doma klasická LPíčka, na kterých je uvedeno „nahráno digitálně“ a „odborníci“ to vychvalovali, jak že ten zvuk je vynikající oproti „klasice“. Jenže pokud se digitální nahrávka vylisovala do vinylu a přehrála na klasickém gramofonu, tak kvalita přehrávání byla pro běžné uši stejná jako když to bylo celé pořízeno analogově (tzn., že to mohlo škvrkat, jak přenoska gramofonu snímala prach a další nečistoty z desky).