Hlavní navigace

Novinky u dohody o provedení práce v roce 2014

17. 3. 2014
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Dohoda o provedení práce je poměrně častým pracovním vztahem využívaným zejména za účelem brigád. Od nového roku je zase o něco výhodnější.

Dohoda o provedení práce je vhodnou institucionalizací brigády či krátkodobého pracovního poměru. Na jedné straně smluvním partnerům nabízí výhody, ovšem za cenu jasně daných omezení, která není možné překročit – v takovém případě je nutné uzavřít například dohodu o pracovní činnosti nebo rovnou klasický zaměstnanecký poměr (třeba i na půl úvazku).

Dětem mohou dohodu o pracovní činnosti zrušit rodiče

Reakcí zákonodárců na skutečnost, že stále více dětí se snaží si přivydělat, je novinka, že rodič či zákonný zástupce dítěte do 16 let může jím uzavřenou dohodu o pracovní činnosti s okamžitou platností zrušit. Nemůže tak učinit ale jen sám o sobě, musí požádat o souhlas soudu. Ten by mu měl vyhovět, pokud je to v zájmu vzdělání, zdraví či vývoje dítěte.

Dohoda o provedení práce je jasně určena pro výkon prací menšího rozsahu. Ten nesmí překročit 300 hodin odvedené práce u jednoho zaměstnavatele. To však neznamená, že byste dohod o provedení práce nemohli mít hned několik (u různých zaměstnavatelů) a výhody (alespoň částečně) čerpat z každé z nich. Také v případě dohody o provedení práce je pracovník chráněn hranicí minimální mzdy. Ta byla v loňském roce zvýšena na 8500 Kč a cena jedné smluvní hodiny na DPP tedy nesmí být nižší než 50,6 Kč. Pozitivní zprávou je, že DPP neomezuje výši hodinové mzdy shora. Pokud na to zaměstnavatel přistoupí, můžete brát klidně 1000 Kč na hodinu a vydělat si za 300 hodin ročně to, k čemu průměrný Čech potřebuje 1760 hodin. V takovém případě ale pravděpodobně přijdete o největší daňovou výhodu a lepší volbou pro vás bude práce na živnostenský list.

Jak danit? Od roku 2014 nově a výhodněji

Danění DPP v roce 2013

Do konce roku 2013 činila rozhodná hranice příjmů 5000 Kč, nyní je to 10 000 Kč. Zaměstnanec navíc ve svém daňovém přiznání nemohl uvést příjmy zdaněné srážkovou daní  a nárokovat tak zpět sraženou daň z příjmů.

Od ledna 2014 začala v případě DPP platit nová pravidla, která jsou pro daňové poplatníky jednoznačně výhodnější. Platí totiž, že pokud má zaměstnanec nízké příjmy, nemusí z odměny platit daň, respektive podá-li po konci roku daňové přiznání, může z odměn na DPP dostat zpět 15% sraženou daň z příjmů.

V případě, že součet odměn u jednoho zaměstnavatele je nižší nebo roven 10 000 Kč a zaměstnanec nepodepíše Prohlášení k dani (tzv. růžové papíry), zaměstnavatel mu srazí 15 %. Pokud nechce, nemusí zaměstnanec s těmito příjmy už dále operovat a někde je uvádět. Pokud by ale měl v průběhu roku nízké příjmy, vyplatilo by se mu požádat zaměstnavatele o Potvrzení o příjmu s tím, že si sám vyplní daňové přiznání. Již sraženou daň mu finanční úřad vrátí.

Pakliže Prohlášení k dani u zaměstnavatele podepíšete (za každý měsíc tak můžete učinit pouze u jednoho), počítejte s tím, že vám z výdělku strhne 15% zálohu na daň z příjmů, ale zároveň uplatní slevu na poplatníka ve výši 2070 Kč měsíčně. Pokud máte příjem do 10 000 Kč měsíčně, stále nic neplatíte a podání daňového přiznání můžete nechat na svém zaměstnavateli. Opět si ale můžete vyžádat Potvrzení o příjmu a daňové přiznání si podat sami. Dokonce tak budete muset učinit, pokud máte v jednom měsíci dva nebo více příjmů zdaněných zálohovou daní.

Pokud váš výdělek přesáhne 10 000 Kč za měsíc, ztrácí dohoda o provedení práce své výhody. Zaměstnavatel vám opět strhne 15% zálohu na daň z příjmu, neučiní tak už ale z hrubé, nýbrž superhrubé mzdy, protože na částku přesahující 10 000 Kč z DPP se vztahuje nutnost platit zdravotní a sociální pojištění. Opět je třeba se rozhodnout, zda podepsat či nepodepsat Prohlášení k dani. V prvním případě můžete uplatnit slevy na dani, v druhém nikoliv.

Příklad

Může dojít k tomu, že pokud vaše hrubá mzda za měsíc činí 11 000 Kč, na účet vám přijde jen 9649 Kč (s podepsaným Prohlášením k dani) a mzdové náklady zaměstnavatele budou celých 14 740 Kč. Měli byste také zaplacené zdravotní a sociální pojištění. Pokud by vaše hrubá mzda činila jen 10 000 Kč, na účet by vám přišlo také 10 000 Kč a mzdové náklady zaměstnavatele by činily rovněž 10 000 Kč.  

Sociální a zdravotní pojištění

Jak už jsem zmínil, pokud měsíční odměna nepřesáhne 10 000 Kč, můžete nejen využít daňového zvýhodnění, ale nemusíte platit ani sociální a zdravotní pojištění. Výhodou pro zaměstnavatele potom je, že ho za vás nemusí odvádět ani on. Stejně tak nikdo neplatí sociální a zdravotní pojištění z více DPP sjednaných s více zaměstnavateli. Specifická a ne příliš častá situace nastane ve chvíli, kdy máte s jedním zaměstnavatelem sjednáno více DPP do 10 000 Kč měsíčně, ale součet odměn z těchto dohod oněch 10 000 Kč přesáhne. Potom je třeba uhradit sociální pojištění, nikoliv však pojištění zdravotní.

skoleni_20_9

Neradujte se ale předčasně, že by vám stát nutnost platit sociální a zdravotní pojištění odpustil. Pokud nepatříte do některé ze skupin, za které hradí pojistné stát, a máte daný měsíc příjem pouze z DPP do 10 000 Kč, musíte se do 8 dnů přihlásit své zdravotní pojišťovně jako osoba bez zdanitelných příjmů a předepsané pojistné si zaplatit. Také proto se DPP ze všeho nejvíce vyplatí například studentům nebo rodičům na mateřské dovolené.

V případě, že máte z dohody o pracovní činnosti příjem vyšší než 10 000 Kč, chová se jako by pocházel z klasického pracovního poměru. To znamená, že z něj platíte zdravotní, sociální i nemocenské pojištění.

Autor článku

Spotřebitelské finance i politicko-ekonomická témata jsou vodou na můj mlýn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).